Class 4 Maths Worksheet: Multiplication
The method (Split the multiplier): Split the 2-digit number: 23 = 20 + 3. Multiply by the tens (× 2, then put a 0) and by the ones. Add the two answers. × 10, × 100, × 1000: write 1, 2 or 3 zeros at the end.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.810 × 80 =
- 2.766 × 100 =
- 3.One water bottle costs ₹830. How many rupees do 13 of them cost?
- 4.One pair of shoes costs ₹307. How many rupees do 11 of them cost?
- 5.62 × 53 =
- 6.35 × 51 =
- 7.62 × 60 =
- 8.One school bag costs ₹450. How many rupees do 16 of them cost?
- 9.One packet has 493 sweets. How many sweets are there in 13 packets?
- 10.728 × 33 =
- 11.One train has 213 passengers. How many passengers are there in 29 trains?
- 12.One storybook set costs ₹810. How many rupees do 20 of them cost?
- 13.822 × 1000 =
- 14.728 × 1000 =
- 15.One school bag costs ₹563. How many rupees do 20 of them cost?
- 16.99 × 84 =
- 17.One pair of shoes costs ₹224. How many rupees do 28 of them cost?
- 18.614 × 10 =
- 19.142 × 96 =
- 20.83 × 19 =
- 21.75 × 95 =
- 22.One carton has 333 eggs. How many eggs are there in 13 cartons?
- 23.One box has 174 pencils. How many pencils are there in 31 boxes?
- 24.20 × 15 =
- 25.One crate has 413 mangoes. How many mangoes are there in 32 crates?
- 26.One crate has 140 mangoes. How many mangoes are there in 25 crates?
- 27.296 × 100 =
- 28.991 × 1000 =
- 29.703 × 18 =
- 30.562 × 96 =
- 31.765 × 35 =
- 32.68 × 13 =
- 33.One cricket bat costs ₹194. How many rupees do 28 of them cost?
- 34.One pair of shoes costs ₹171. How many rupees do 26 of them cost?
- 35.240 × 100 =
- 36.69 × 56 =
- 37.901 × 100 =
- 38.One cricket bat costs ₹659. How many rupees do 12 of them cost?
- 39.34 × 28 =
- 40.60 × 43 =
Answer key
- 64800
- 76600
- 10790
- 3377
- 3286
- 1785
- 3720
- 7200
- 6409
- 24024
- 6177
- 16200
- 822000
- 728000
- 11260
- 8316
- 6272
- 6140
- 13632
- 1577
- 7125
- 4329
- 5394
- 300
- 13216
- 3500
- 29600
- 991000
- 12654
- 53952
- 26775
- 884
- 5432
- 4446
- 24000
- 3864
- 90100
- 7908
- 952
- 2580
Free maths worksheets lessons, practice and worksheets at talentjr.in/maths-worksheets