← Long multiplication (3-digit × 2-digit) lesson New set →

Class 4 Maths Worksheet: Multiplication

Maths worksheets lesson 26: Long multiplication (3-digit × 2-digit) · Set 80 · 40 sums
TalentJR

The method (Split the multiplier): Split the 2-digit number: 23 = 20 + 3. Multiply by the tens (× 2, then put a 0) and by the ones. Add the two answers. × 10, × 100, × 1000: write 1, 2 or 3 zeros at the end.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.11 × 21 =
  2. 2.139 × 100 =
  3. 3.One carton has 206 eggs. How many eggs are there in 38 cartons?
  4. 4.One packet has 222 sweets. How many sweets are there in 34 packets?
  5. 5.260 × 51 =
  6. 6.One school bag costs ₹736. How many rupees do 30 of them cost?
  7. 7.One school bag costs ₹690. How many rupees do 16 of them cost?
  8. 8.One cricket bat costs ₹898. How many rupees do 11 of them cost?
  9. 9.One bag has 348 marbles. How many marbles are there in 19 bags?
  10. 10.One carton has 197 eggs. How many eggs are there in 14 cartons?
  11. 11.One train has 122 passengers. How many passengers are there in 34 trains?
  12. 12.One storybook set costs ₹446. How many rupees do 14 of them cost?
  13. 13.653 × 100 =
  14. 14.One bag has 252 marbles. How many marbles are there in 37 bags?
  15. 15.One school bag costs ₹267. How many rupees do 13 of them cost?
  16. 16.856 × 10 =
  17. 17.274 × 100 =
  18. 18.629 × 32 =
  19. 19.921 × 100 =
  20. 20.One storybook set costs ₹772. How many rupees do 11 of them cost?
  21. 21.558 × 100 =
  22. 22.197 × 89 =
  23. 23.394 × 80 =
  24. 24.53 × 94 =
  25. 25.One pair of shoes costs ₹493. How many rupees do 22 of them cost?
  26. 26.One box has 295 pencils. How many pencils are there in 34 boxes?
  27. 27.One train has 423 passengers. How many passengers are there in 38 trains?
  28. 28.604 × 10 =
  29. 29.11 × 70 =
  30. 30.245 × 100 =
  31. 31.356 × 1000 =
  32. 32.One bag has 247 marbles. How many marbles are there in 34 bags?
  33. 33.960 × 60 =
  34. 34.One packet has 489 sweets. How many sweets are there in 35 packets?
  35. 35.266 × 1000 =
  36. 36.27 × 90 =
  37. 37.One storybook set costs ₹635. How many rupees do 20 of them cost?
  38. 38.One crate has 485 mangoes. How many mangoes are there in 30 crates?
  39. 39.One school bag costs ₹168. How many rupees do 30 of them cost?
  40. 40.28 × 80 =

Answer key

  1. 231
  2. 13900
  3. 7828
  4. 7548
  5. 13260
  6. 22080
  7. 11040
  8. 9878
  9. 6612
  10. 2758
  11. 4148
  12. 6244
  13. 65300
  14. 9324
  15. 3471
  16. 8560
  17. 27400
  18. 20128
  19. 92100
  20. 8492
  21. 55800
  22. 17533
  23. 31520
  24. 4982
  25. 10846
  26. 10030
  27. 16074
  28. 6040
  29. 770
  30. 24500
  31. 356000
  32. 8398
  33. 57600
  34. 17115
  35. 266000
  36. 2430
  37. 12700
  38. 14550
  39. 5040
  40. 2240

Free maths worksheets lessons, practice and worksheets at talentjr.in/maths-worksheets