Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 2 plates of idli for ₹120. Shop B sells 5 plates of idli for ₹250. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 2.A 5 kg bag of rice costs ₹390. A 2 kg bag costs ₹84. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 3.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹38. A 5 kg bag costs ₹225. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 4.Shop A sells 4 mangoes for ₹80. Shop B sells 2 mangoes for ₹50. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 5.A 10 kg bag of onions costs ₹380. A 2 kg bag costs ₹56. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 6.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹380. A 5 kg bag costs ₹150. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 7.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹42. A 10 kg bag costs ₹220. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 8.Shop A sells 4 samosas for ₹76. Shop B sells 2 samosas for ₹40. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 9.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹400. A 1 kg bag costs ₹46. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 10.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹360. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹315. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 11.Shop A sells 2 cricket balls for ₹270. Shop B sells 3 cricket balls for ₹360. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 12.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹450. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹780. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 13.A 1 kg bag of sugar costs ₹50. A 2 kg bag costs ₹82. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 14.A 2 kg bag of potatoes costs ₹46. A 1 kg bag costs ₹31. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 15.Shop A sells 2 cricket balls for ₹230. Shop B sells 4 cricket balls for ₹440. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 16.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹320. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹420. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 17.Shop A sells 6 plates of idli for ₹330. Shop B sells 5 plates of idli for ₹150. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 18.Shop A sells 6 cricket balls for ₹630. Shop B sells 4 cricket balls for ₹540. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 19.A 10 kg bag of dal costs ₹1230. A 5 kg bag costs ₹740. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 20.Shop A sells 5 notebooks for ₹250. Shop B sells 2 notebooks for ₹80. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 21.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹400. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹190. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 22.A 1 kg bag of dal costs ₹97. A 2 kg bag costs ₹200. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 23.Shop A sells 2 notebooks for ₹90. Shop B sells 4 notebooks for ₹200. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 24.Shop A sells 6 plates of idli for ₹210. Shop B sells 5 plates of idli for ₹150. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 25.Shop A sells 5 plates of idli for ₹250. Shop B sells 3 plates of idli for ₹90. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 26.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹250. A 1 kg bag costs ₹33. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 27.A 10 kg bag of rice costs ₹460. A 2 kg bag costs ₹124. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 28.Shop A sells 6 pens for ₹132. Shop B sells 2 pens for ₹36. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 29.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹150. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹300. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 30.Shop A sells 4 pens for ₹56. Shop B sells 3 pens for ₹39. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 31.Shop A sells 2 notebooks for ₹100. Shop B sells 6 notebooks for ₹210. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 32.Shop A sells 3 notebooks for ₹135. Shop B sells 4 notebooks for ₹140. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 33.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹38. A 2 kg bag costs ₹70. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 34.Shop A sells 5 plates of idli for ₹250. Shop B sells 6 plates of idli for ₹180. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 35.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹280. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹320. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 36.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹460. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹160. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 37.Shop A sells 2 notebooks for ₹60. Shop B sells 5 notebooks for ₹300. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 38.Shop A sells 5 plates of idli for ₹175. Shop B sells 4 plates of idli for ₹220. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 39.Shop A sells 3 samosas for ₹60. Shop B sells 6 samosas for ₹84. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 40.Shop A sells 3 plates of idli for ₹120. Shop B sells 2 plates of idli for ₹120. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- 50
- 36
- 1 kg bag
- 20
- 10
- 8
- 20
- Shop A
- 6
- 60
- Shop B
- Shop A
- 2 kg bag
- 8
- Shop B
- 80
- 30
- 105
- 25
- Shop B
- 95
- 3
- Shop A
- 30
- 30
- 1 kg bag
- 16
- 18
- 50
- Shop B
- Shop B
- 35
- 2 kg bag
- Shop B
- Shop B
- Shop B
- 30
- Shop A
- 14
- 40
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids