Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹47. A 2 kg bag costs ₹74. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 2.A 2 kg bag of dal costs ₹244. A 5 kg bag costs ₹575. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 3.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹38. A 2 kg bag costs ₹60. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 4.Shop A sells 5 pens for ₹75. Shop B sells 3 pens for ₹57. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 5.A 5 kg bag of sugar costs ₹220. A 10 kg bag costs ₹500. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 6.A 2 kg bag of onions costs ₹70. A 1 kg bag costs ₹57. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 7.Shop A sells 4 plates of idli for ₹180. Shop B sells 5 plates of idli for ₹200. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 8.Shop A sells 3 mangoes for ₹75. Shop B sells 6 mangoes for ₹120. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 9.A 1 kg bag of sugar costs ₹42. A 2 kg bag costs ₹88. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 10.Shop A sells 6 samosas for ₹96. Shop B sells 5 samosas for ₹60. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 11.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹400. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹120. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 12.A 5 kg bag of sugar costs ₹220. A 1 kg bag costs ₹42. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 13.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹490. A 2 kg bag costs ₹62. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 14.Shop A sells 2 plates of idli for ₹90. Shop B sells 4 plates of idli for ₹120. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 15.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹100. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹225. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 16.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹120. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹360. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 17.A 5 kg bag of rice costs ₹360. A 1 kg bag costs ₹79. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 18.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹540. A 1 kg bag costs ₹28. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 19.Shop A sells 2 cricket balls for ₹220. Shop B sells 4 cricket balls for ₹480. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 20.A 5 kg bag of dal costs ₹615. A 1 kg bag costs ₹124. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 21.A 2 kg bag of sugar costs ₹80. A 1 kg bag costs ₹45. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 22.Shop A sells 6 cricket balls for ₹720. Shop B sells 5 cricket balls for ₹700. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 23.Shop A sells 2 cricket balls for ₹210. Shop B sells 5 cricket balls for ₹725. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 24.A 10 kg bag of dal costs ₹1240. A 5 kg bag costs ₹700. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 25.Shop A sells 4 notebooks for ₹200. Shop B sells 2 notebooks for ₹80. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 26.Shop A sells 6 plates of idli for ₹210. Shop B sells 2 plates of idli for ₹110. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 27.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹215. A 10 kg bag costs ₹380. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 28.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹270. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹480. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 29.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹32. A 5 kg bag costs ₹235. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 30.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹250. A 2 kg bag costs ₹66. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 31.Shop A sells 6 pens for ₹96. Shop B sells 3 pens for ₹33. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 32.A 5 kg bag of sugar costs ₹240. A 1 kg bag costs ₹41. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 33.Shop A sells 3 mangoes for ₹60. Shop B sells 5 mangoes for ₹125. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 34.A 10 kg bag of dal costs ₹1380. A 5 kg bag costs ₹575. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 35.Shop A sells 6 cricket balls for ₹600. Shop B sells 2 cricket balls for ₹240. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 36.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹82. A 5 kg bag costs ₹195. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 37.A 5 kg bag of dal costs ₹490. A 1 kg bag costs ₹92. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 38.A 5 kg bag of dal costs ₹520. A 1 kg bag costs ₹119. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 39.A 10 kg bag of potatoes costs ₹340. A 5 kg bag costs ₹160. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 40.A 10 kg bag of onions costs ₹310. A 1 kg bag costs ₹23. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
Answer key
- 10
- 7
- 8
- 15
- 6
- 22
- 40
- Shop B
- 1 kg bag
- Shop B
- Shop B
- 2
- 18
- 30
- Shop A
- Shop A
- 7
- 26
- Shop A
- 5 kg bag
- 5
- Shop A
- Shop A
- 10 kg bag
- Shop B
- 35
- 5
- Shop A
- 1 kg bag
- 17
- Shop B
- 7
- 20
- 5 kg bag
- Shop A
- 5 kg bag
- 6
- 15
- 2
- 1 kg bag
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids