← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 190 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 6 pens for ₹78. Shop B sells 2 pens for ₹50. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  2. 2.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹315. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹550. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  3. 3.Shop A sells 3 notebooks for ₹135. Shop B sells 2 notebooks for ₹110. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  4. 4.A 5 kg bag of sugar costs ₹215. A 2 kg bag costs ₹84. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  5. 5.A 5 kg bag of rice costs ₹200. A 1 kg bag costs ₹56. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  6. 6.A 2 kg bag of dal costs ₹250. A 1 kg bag costs ₹93. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  7. 7.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹450. A 5 kg bag costs ₹220. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  8. 8.Shop A sells 4 mangoes for ₹160. Shop B sells 6 mangoes for ₹120. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  9. 9.Shop A sells 4 cricket balls for ₹440. Shop B sells 3 cricket balls for ₹315. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  10. 10.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹840. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹725. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  11. 11.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹175. A 2 kg bag costs ₹90. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  12. 12.Shop A sells 4 pens for ₹76. Shop B sells 2 pens for ₹44. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  13. 13.A 1 kg bag of onions costs ₹47. A 2 kg bag costs ₹108. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  14. 14.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹53. A 5 kg bag costs ₹140. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  15. 15.A 2 kg bag of rice costs ₹80. A 1 kg bag costs ₹67. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  16. 16.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹240. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹390. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  17. 17.A 5 kg bag of rice costs ₹250. A 1 kg bag costs ₹51. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  18. 18.A 1 kg bag of onions costs ₹47. A 5 kg bag costs ₹140. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  19. 19.Shop A sells 5 notebooks for ₹225. Shop B sells 4 notebooks for ₹120. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  20. 20.Shop A sells 2 samosas for ₹28. Shop B sells 4 samosas for ₹80. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  21. 21.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹200. A 2 kg bag costs ₹62. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  22. 22.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹150. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹280. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  23. 23.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹375. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹400. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  24. 24.Shop A sells 5 mangoes for ₹150. Shop B sells 4 mangoes for ₹100. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  25. 25.A 5 kg bag of onions costs ₹135. A 10 kg bag costs ₹570. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  26. 26.Shop A sells 4 pens for ₹76. Shop B sells 5 pens for ₹75. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  27. 27.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹44. A 2 kg bag costs ₹64. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  28. 28.Shop A sells 5 plates of idli for ₹225. Shop B sells 2 plates of idli for ₹100. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  29. 29.Shop A sells 6 notebooks for ₹300. Shop B sells 2 notebooks for ₹60. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  30. 30.Shop A sells 3 pens for ₹69. Shop B sells 2 pens for ₹36. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  31. 31.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹100. A 1 kg bag costs ₹46. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  32. 32.A 2 kg bag of dal costs ₹192. A 10 kg bag costs ₹1120. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  33. 33.A 2 kg bag of rice costs ₹80. A 1 kg bag costs ₹58. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹64. A 1 kg bag costs ₹23. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  35. 35.Shop A sells 5 cricket balls for ₹525. Shop B sells 3 cricket balls for ₹300. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  36. 36.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹450. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹195. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  37. 37.Shop A sells 5 notebooks for ₹250. Shop B sells 6 notebooks for ₹210. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  38. 38.Shop A sells 4 plates of idli for ₹140. Shop B sells 3 plates of idli for ₹135. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  39. 39.A 10 kg bag of potatoes costs ₹400. A 1 kg bag costs ₹33. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  40. 40.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹230. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹260. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A

Answer key

  1. Shop A
  2. 105
  3. Shop A
  4. 2 kg bag
  5. 16
  6. 1 kg bag
  7. 5 kg bag
  8. 20
  9. Shop B
  10. Shop A
  11. 5 kg bag
  12. 19
  13. 1 kg bag
  14. 5 kg bag
  15. 27
  16. Shop B
  17. 5 kg bag
  18. 5 kg bag
  19. Shop B
  20. Shop A
  21. 10 kg bag
  22. 70
  23. Shop B
  24. Shop B
  25. 30
  26. 15
  27. 2 kg bag
  28. 45
  29. Shop B
  30. Shop B
  31. 5 kg bag
  32. 2 kg bag
  33. 18
  34. 9
  35. Shop B
  36. 65
  37. Shop B
  38. Shop A
  39. 1 kg bag
  40. Shop B

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids