Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 6 pens for ₹78. Shop B sells 2 pens for ₹50. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 2.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹315. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹550. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 3.Shop A sells 3 notebooks for ₹135. Shop B sells 2 notebooks for ₹110. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 4.A 5 kg bag of sugar costs ₹215. A 2 kg bag costs ₹84. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 5.A 5 kg bag of rice costs ₹200. A 1 kg bag costs ₹56. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 6.A 2 kg bag of dal costs ₹250. A 1 kg bag costs ₹93. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 7.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹450. A 5 kg bag costs ₹220. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 8.Shop A sells 4 mangoes for ₹160. Shop B sells 6 mangoes for ₹120. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 9.Shop A sells 4 cricket balls for ₹440. Shop B sells 3 cricket balls for ₹315. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 10.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹840. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹725. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 11.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹175. A 2 kg bag costs ₹90. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 12.Shop A sells 4 pens for ₹76. Shop B sells 2 pens for ₹44. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 13.A 1 kg bag of onions costs ₹47. A 2 kg bag costs ₹108. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 14.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹53. A 5 kg bag costs ₹140. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 15.A 2 kg bag of rice costs ₹80. A 1 kg bag costs ₹67. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 16.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹240. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹390. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 17.A 5 kg bag of rice costs ₹250. A 1 kg bag costs ₹51. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 18.A 1 kg bag of onions costs ₹47. A 5 kg bag costs ₹140. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 19.Shop A sells 5 notebooks for ₹225. Shop B sells 4 notebooks for ₹120. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 20.Shop A sells 2 samosas for ₹28. Shop B sells 4 samosas for ₹80. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 21.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹200. A 2 kg bag costs ₹62. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 22.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹150. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹280. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 23.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹375. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹400. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 24.Shop A sells 5 mangoes for ₹150. Shop B sells 4 mangoes for ₹100. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 25.A 5 kg bag of onions costs ₹135. A 10 kg bag costs ₹570. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 26.Shop A sells 4 pens for ₹76. Shop B sells 5 pens for ₹75. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 27.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹44. A 2 kg bag costs ₹64. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 28.Shop A sells 5 plates of idli for ₹225. Shop B sells 2 plates of idli for ₹100. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 29.Shop A sells 6 notebooks for ₹300. Shop B sells 2 notebooks for ₹60. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 30.Shop A sells 3 pens for ₹69. Shop B sells 2 pens for ₹36. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 31.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹100. A 1 kg bag costs ₹46. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 32.A 2 kg bag of dal costs ₹192. A 10 kg bag costs ₹1120. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 33.A 2 kg bag of rice costs ₹80. A 1 kg bag costs ₹58. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹64. A 1 kg bag costs ₹23. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 35.Shop A sells 5 cricket balls for ₹525. Shop B sells 3 cricket balls for ₹300. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 36.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹450. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹195. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 37.Shop A sells 5 notebooks for ₹250. Shop B sells 6 notebooks for ₹210. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 38.Shop A sells 4 plates of idli for ₹140. Shop B sells 3 plates of idli for ₹135. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 39.A 10 kg bag of potatoes costs ₹400. A 1 kg bag costs ₹33. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 40.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹230. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹260. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
Answer key
- Shop A
- 105
- Shop A
- 2 kg bag
- 16
- 1 kg bag
- 5 kg bag
- 20
- Shop B
- Shop A
- 5 kg bag
- 19
- 1 kg bag
- 5 kg bag
- 27
- Shop B
- 5 kg bag
- 5 kg bag
- Shop B
- Shop A
- 10 kg bag
- 70
- Shop B
- Shop B
- 30
- 15
- 2 kg bag
- 45
- Shop B
- Shop B
- 5 kg bag
- 2 kg bag
- 18
- 9
- Shop B
- 65
- Shop B
- Shop A
- 1 kg bag
- Shop B
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids