← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 211 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 5 kg bag of potatoes costs ₹175. A 1 kg bag costs ₹21. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  2. 2.A 2 kg bag of onions costs ₹74. A 5 kg bag costs ₹135. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  3. 3.A 1 kg bag of rice costs ₹71. A 10 kg bag costs ₹410. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  4. 4.A 1 kg bag of potatoes costs ₹23. A 10 kg bag costs ₹220. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  5. 5.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹260. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹630. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  6. 6.Shop A sells 3 samosas for ₹39. Shop B sells 2 samosas for ₹34. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  7. 7.A 1 kg bag of potatoes costs ₹25. A 10 kg bag costs ₹240. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  8. 8.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹300. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹250. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  9. 9.A 10 kg bag of potatoes costs ₹220. A 5 kg bag costs ₹190. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  10. 10.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹460. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹720. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  11. 11.Shop A sells 2 mangoes for ₹70. Shop B sells 6 mangoes for ₹240. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  12. 12.Shop A sells 4 pens for ₹84. Shop B sells 3 pens for ₹45. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  13. 13.A 2 kg bag of sugar costs ₹94. A 10 kg bag costs ₹460. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  14. 14.Shop A sells 3 pens for ₹75. Shop B sells 2 pens for ₹38. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  15. 15.Shop A sells 3 mangoes for ₹90. Shop B sells 6 mangoes for ₹240. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  16. 16.Shop A sells 2 pens for ₹44. Shop B sells 4 pens for ₹64. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  17. 17.Shop A sells 4 pens for ₹84. Shop B sells 3 pens for ₹36. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  18. 18.A 1 kg bag of potatoes costs ₹29. A 2 kg bag costs ₹66. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  19. 19.A 5 kg bag of rice costs ₹240. A 10 kg bag costs ₹410. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  20. 20.A 1 kg bag of onions costs ₹25. A 2 kg bag costs ₹102. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  21. 21.Shop A sells 2 pens for ₹40. Shop B sells 4 pens for ₹68. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  22. 22.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹150. A 2 kg bag costs ₹68. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  23. 23.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹106. A 5 kg bag costs ₹150. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  24. 24.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹21. A 2 kg bag costs ₹98. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  25. 25.A 1 kg bag of rice costs ₹50. A 5 kg bag costs ₹200. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  26. 26.Shop A sells 5 notebooks for ₹225. Shop B sells 4 notebooks for ₹200. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  27. 27.A 10 kg bag of dal costs ₹1090. A 2 kg bag costs ₹246. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  28. 28.A 10 kg bag of sugar costs ₹490. A 5 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  29. 29.Shop A sells 5 plates of idli for ₹150. Shop B sells 2 plates of idli for ₹100. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  30. 30.Shop A sells 2 mangoes for ₹40. Shop B sells 3 mangoes for ₹75. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  31. 31.Shop A sells 5 notebooks for ₹200. Shop B sells 4 notebooks for ₹240. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  32. 32.A 2 kg bag of dal costs ₹236. A 1 kg bag costs ₹91. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  33. 33.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹170. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹420. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  34. 34.A 1 kg bag of rice costs ₹57. A 2 kg bag costs ₹152. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  35. 35.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹780. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹300. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  36. 36.Shop A sells 6 cricket balls for ₹690. Shop B sells 2 cricket balls for ₹250. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  37. 37.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹215. A 10 kg bag costs ₹490. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  38. 38.Shop A sells 2 pens for ₹46. Shop B sells 5 pens for ₹65. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  39. 39.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹350. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹510. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  40. 40.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹170. A 10 kg bag costs ₹430. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?

Answer key

  1. 14
  2. 10
  3. 10 kg bag
  4. 10 kg bag
  5. Shop A
  6. 13
  7. 1
  8. Shop B
  9. 10 kg bag
  10. Shop A
  11. Shop A
  12. 15
  13. 10 kg bag
  14. Shop B
  15. 30
  16. 16
  17. 12
  18. 1 kg bag
  19. 10 kg bag
  20. 1 kg bag
  21. Shop B
  22. 4
  23. 5 kg bag
  24. 1 kg bag
  25. 5 kg bag
  26. 45
  27. 14
  28. 7
  29. 30
  30. 20
  31. Shop A
  32. 1 kg bag
  33. 85
  34. 1 kg bag
  35. Shop A
  36. 115
  37. 5 kg bag
  38. 13
  39. Shop A
  40. 9

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids