Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 5 kg bag of potatoes costs ₹175. A 1 kg bag costs ₹21. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 2.A 2 kg bag of onions costs ₹74. A 5 kg bag costs ₹135. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 3.A 1 kg bag of rice costs ₹71. A 10 kg bag costs ₹410. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 4.A 1 kg bag of potatoes costs ₹23. A 10 kg bag costs ₹220. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 5.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹260. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹630. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 6.Shop A sells 3 samosas for ₹39. Shop B sells 2 samosas for ₹34. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 7.A 1 kg bag of potatoes costs ₹25. A 10 kg bag costs ₹240. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 8.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹300. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹250. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 9.A 10 kg bag of potatoes costs ₹220. A 5 kg bag costs ₹190. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 10.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹460. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹720. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 11.Shop A sells 2 mangoes for ₹70. Shop B sells 6 mangoes for ₹240. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 12.Shop A sells 4 pens for ₹84. Shop B sells 3 pens for ₹45. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 13.A 2 kg bag of sugar costs ₹94. A 10 kg bag costs ₹460. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 14.Shop A sells 3 pens for ₹75. Shop B sells 2 pens for ₹38. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 15.Shop A sells 3 mangoes for ₹90. Shop B sells 6 mangoes for ₹240. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 16.Shop A sells 2 pens for ₹44. Shop B sells 4 pens for ₹64. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 17.Shop A sells 4 pens for ₹84. Shop B sells 3 pens for ₹36. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 18.A 1 kg bag of potatoes costs ₹29. A 2 kg bag costs ₹66. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 19.A 5 kg bag of rice costs ₹240. A 10 kg bag costs ₹410. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 20.A 1 kg bag of onions costs ₹25. A 2 kg bag costs ₹102. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 21.Shop A sells 2 pens for ₹40. Shop B sells 4 pens for ₹68. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 22.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹150. A 2 kg bag costs ₹68. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 23.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹106. A 5 kg bag costs ₹150. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 24.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹21. A 2 kg bag costs ₹98. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 25.A 1 kg bag of rice costs ₹50. A 5 kg bag costs ₹200. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 26.Shop A sells 5 notebooks for ₹225. Shop B sells 4 notebooks for ₹200. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 27.A 10 kg bag of dal costs ₹1090. A 2 kg bag costs ₹246. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 28.A 10 kg bag of sugar costs ₹490. A 5 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 29.Shop A sells 5 plates of idli for ₹150. Shop B sells 2 plates of idli for ₹100. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 30.Shop A sells 2 mangoes for ₹40. Shop B sells 3 mangoes for ₹75. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 31.Shop A sells 5 notebooks for ₹200. Shop B sells 4 notebooks for ₹240. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 32.A 2 kg bag of dal costs ₹236. A 1 kg bag costs ₹91. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 33.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹170. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹420. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 34.A 1 kg bag of rice costs ₹57. A 2 kg bag costs ₹152. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 35.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹780. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹300. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 36.Shop A sells 6 cricket balls for ₹690. Shop B sells 2 cricket balls for ₹250. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 37.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹215. A 10 kg bag costs ₹490. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 38.Shop A sells 2 pens for ₹46. Shop B sells 5 pens for ₹65. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 39.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹350. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹510. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 40.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹170. A 10 kg bag costs ₹430. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
Answer key
- 14
- 10
- 10 kg bag
- 10 kg bag
- Shop A
- 13
- 1
- Shop B
- 10 kg bag
- Shop A
- Shop A
- 15
- 10 kg bag
- Shop B
- 30
- 16
- 12
- 1 kg bag
- 10 kg bag
- 1 kg bag
- Shop B
- 4
- 5 kg bag
- 1 kg bag
- 5 kg bag
- 45
- 14
- 7
- 30
- 20
- Shop A
- 1 kg bag
- 85
- 1 kg bag
- Shop A
- 115
- 5 kg bag
- 13
- Shop A
- 9
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids