← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 240 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 5 kg bag of rice costs ₹230. A 10 kg bag costs ₹540. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  2. 2.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹810. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹160. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  3. 3.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹225. A 10 kg bag costs ₹380. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  4. 4.A 5 kg bag of sugar costs ₹200. A 10 kg bag costs ₹470. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  5. 5.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹390. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹400. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  6. 6.Shop A sells 2 notebooks for ₹100. Shop B sells 5 notebooks for ₹225. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  7. 7.A 5 kg bag of rice costs ₹345. A 10 kg bag costs ₹430. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  8. 8.Shop A sells 6 samosas for ₹96. Shop B sells 5 samosas for ₹70. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  9. 9.Shop A sells 6 plates of idli for ₹180. Shop B sells 2 plates of idli for ₹100. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  10. 10.A 1 kg bag of sugar costs ₹47. A 10 kg bag costs ₹430. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  11. 11.Shop A sells 6 mangoes for ₹240. Shop B sells 4 mangoes for ₹80. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  12. 12.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹240. A 10 kg bag costs ₹400. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  13. 13.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹94. A 1 kg bag costs ₹30. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  14. 14.A 10 kg bag of onions costs ₹590. A 2 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  15. 15.Shop A sells 2 notebooks for ₹120. Shop B sells 6 notebooks for ₹330. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  16. 16.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹340. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹180. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
  17. 17.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹400. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹130. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  18. 18.Shop A sells 2 cricket balls for ₹290. Shop B sells 6 cricket balls for ₹900. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  19. 19.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹140. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹320. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  20. 20.A 1 kg bag of onions costs ₹33. A 2 kg bag costs ₹92. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  21. 21.A 10 kg bag of potatoes costs ₹390. A 2 kg bag costs ₹72. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  22. 22.Shop A sells 3 mangoes for ₹105. Shop B sells 6 mangoes for ₹180. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  23. 23.Shop A sells 5 plates of idli for ₹250. Shop B sells 2 plates of idli for ₹120. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  24. 24.A 1 kg bag of onions costs ₹21. A 10 kg bag costs ₹450. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  25. 25.A 1 kg bag of sugar costs ₹42. A 10 kg bag costs ₹400. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  26. 26.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹120. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹375. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  27. 27.Shop A sells 6 plates of idli for ₹210. Shop B sells 4 plates of idli for ₹160. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  28. 28.Shop A sells 5 pens for ₹50. Shop B sells 6 pens for ₹72. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  29. 29.Shop A sells 6 plates of idli for ₹300. Shop B sells 5 plates of idli for ₹175. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  30. 30.A 5 kg bag of rice costs ₹315. A 1 kg bag costs ₹44. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  31. 31.A 2 kg bag of rice costs ₹118. A 10 kg bag costs ₹760. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  32. 32.Shop A sells 4 plates of idli for ₹120. Shop B sells 3 plates of idli for ₹150. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  33. 33.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹190. A 2 kg bag costs ₹90. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.A 1 kg bag of potatoes costs ₹28. A 5 kg bag costs ₹115. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  35. 35.A 1 kg bag of potatoes costs ₹21. A 5 kg bag costs ₹110. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  36. 36.A 2 kg bag of potatoes costs ₹44. A 10 kg bag costs ₹330. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  37. 37.A 2 kg bag of potatoes costs ₹46. A 1 kg bag costs ₹21. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  38. 38.A 10 kg bag of rice costs ₹770. A 5 kg bag costs ₹230. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  39. 39.Shop A sells 6 notebooks for ₹300. Shop B sells 2 notebooks for ₹70. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  40. 40.Shop A sells 3 plates of idli for ₹180. Shop B sells 6 plates of idli for ₹270. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?

Answer key

  1. 5 kg bag
  2. 80
  3. 7
  4. 7
  5. 65
  6. 45
  7. 10 kg bag
  8. 14
  9. 30
  10. 4
  11. Shop B
  12. 10 kg bag
  13. 1 kg bag
  14. 2 kg bag
  15. 55
  16. Shop B
  17. Shop B
  18. Shop A
  19. Shop A
  20. 13
  21. 2 kg bag
  22. 30
  23. Shop A
  24. 1 kg bag
  25. 10 kg bag
  26. Shop A
  27. 35
  28. Shop A
  29. Shop B
  30. 19
  31. 2 kg bag
  32. 30
  33. 7
  34. 5 kg bag
  35. 1
  36. 11
  37. 1 kg bag
  38. 31
  39. 35
  40. 45

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids