Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 5 kg bag of rice costs ₹230. A 10 kg bag costs ₹540. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 2.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹810. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹160. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 3.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹225. A 10 kg bag costs ₹380. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 4.A 5 kg bag of sugar costs ₹200. A 10 kg bag costs ₹470. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 5.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹390. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹400. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 6.Shop A sells 2 notebooks for ₹100. Shop B sells 5 notebooks for ₹225. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 7.A 5 kg bag of rice costs ₹345. A 10 kg bag costs ₹430. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 8.Shop A sells 6 samosas for ₹96. Shop B sells 5 samosas for ₹70. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 9.Shop A sells 6 plates of idli for ₹180. Shop B sells 2 plates of idli for ₹100. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 10.A 1 kg bag of sugar costs ₹47. A 10 kg bag costs ₹430. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 11.Shop A sells 6 mangoes for ₹240. Shop B sells 4 mangoes for ₹80. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 12.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹240. A 10 kg bag costs ₹400. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 13.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹94. A 1 kg bag costs ₹30. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 14.A 10 kg bag of onions costs ₹590. A 2 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 15.Shop A sells 2 notebooks for ₹120. Shop B sells 6 notebooks for ₹330. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 16.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹340. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹180. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 17.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹400. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹130. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 18.Shop A sells 2 cricket balls for ₹290. Shop B sells 6 cricket balls for ₹900. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 19.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹140. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹320. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 20.A 1 kg bag of onions costs ₹33. A 2 kg bag costs ₹92. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 21.A 10 kg bag of potatoes costs ₹390. A 2 kg bag costs ₹72. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 22.Shop A sells 3 mangoes for ₹105. Shop B sells 6 mangoes for ₹180. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 23.Shop A sells 5 plates of idli for ₹250. Shop B sells 2 plates of idli for ₹120. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 24.A 1 kg bag of onions costs ₹21. A 10 kg bag costs ₹450. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 25.A 1 kg bag of sugar costs ₹42. A 10 kg bag costs ₹400. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 26.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹120. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹375. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 27.Shop A sells 6 plates of idli for ₹210. Shop B sells 4 plates of idli for ₹160. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 28.Shop A sells 5 pens for ₹50. Shop B sells 6 pens for ₹72. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 29.Shop A sells 6 plates of idli for ₹300. Shop B sells 5 plates of idli for ₹175. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 30.A 5 kg bag of rice costs ₹315. A 1 kg bag costs ₹44. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 31.A 2 kg bag of rice costs ₹118. A 10 kg bag costs ₹760. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 32.Shop A sells 4 plates of idli for ₹120. Shop B sells 3 plates of idli for ₹150. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 33.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹190. A 2 kg bag costs ₹90. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.A 1 kg bag of potatoes costs ₹28. A 5 kg bag costs ₹115. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 35.A 1 kg bag of potatoes costs ₹21. A 5 kg bag costs ₹110. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 36.A 2 kg bag of potatoes costs ₹44. A 10 kg bag costs ₹330. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 37.A 2 kg bag of potatoes costs ₹46. A 1 kg bag costs ₹21. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 38.A 10 kg bag of rice costs ₹770. A 5 kg bag costs ₹230. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 39.Shop A sells 6 notebooks for ₹300. Shop B sells 2 notebooks for ₹70. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 40.Shop A sells 3 plates of idli for ₹180. Shop B sells 6 plates of idli for ₹270. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- 5 kg bag
- 80
- 7
- 7
- 65
- 45
- 10 kg bag
- 14
- 30
- 4
- Shop B
- 10 kg bag
- 1 kg bag
- 2 kg bag
- 55
- Shop B
- Shop B
- Shop A
- Shop A
- 13
- 2 kg bag
- 30
- Shop A
- 1 kg bag
- 10 kg bag
- Shop A
- 35
- Shop A
- Shop B
- 19
- 2 kg bag
- 30
- 7
- 5 kg bag
- 1
- 11
- 1 kg bag
- 31
- 35
- 45
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids