← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 290 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 2 kg bag of rice costs ₹120. A 5 kg bag costs ₹260. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  2. 2.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹360. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹340. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  3. 3.A 10 kg bag of sugar costs ₹470. A 1 kg bag costs ₹50. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  4. 4.Shop A sells 2 mangoes for ₹40. Shop B sells 6 mangoes for ₹150. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  5. 5.Shop A sells 4 mangoes for ₹100. Shop B sells 5 mangoes for ₹100. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  6. 6.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹35. A 2 kg bag costs ₹96. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  7. 7.A 1 kg bag of dal costs ₹93. A 2 kg bag costs ₹240. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  8. 8.A 1 kg bag of sugar costs ₹44. A 10 kg bag costs ₹400. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  9. 9.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹500. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹130. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  10. 10.Shop A sells 3 cricket balls for ₹315. Shop B sells 2 cricket balls for ₹240. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  11. 11.A 5 kg bag of dal costs ₹455. A 2 kg bag costs ₹280. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  12. 12.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹450. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹300. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  13. 13.Shop A sells 2 cricket balls for ₹220. Shop B sells 6 cricket balls for ₹600. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  14. 14.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹450. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹300. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  15. 15.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹560. A 5 kg bag costs ₹100. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  16. 16.A 1 kg bag of rice costs ₹53. A 2 kg bag costs ₹86. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  17. 17.Shop A sells 2 plates of idli for ₹90. Shop B sells 3 plates of idli for ₹150. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  18. 18.A 5 kg bag of onions costs ₹170. A 1 kg bag costs ₹33. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  19. 19.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹450. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹240. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  20. 20.Shop A sells 2 plates of idli for ₹80. Shop B sells 5 plates of idli for ₹225. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  21. 21.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹380. A 2 kg bag costs ₹56. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  22. 22.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹78. A 10 kg bag costs ₹300. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  23. 23.Shop A sells 3 pens for ₹54. Shop B sells 2 pens for ₹20. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  24. 24.A 1 kg bag of dal costs ₹96. A 5 kg bag costs ₹475. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  25. 25.A 1 kg bag of onions costs ₹23. A 10 kg bag costs ₹260. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  26. 26.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹41. A 10 kg bag costs ₹240. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  27. 27.Shop A sells 5 plates of idli for ₹275. Shop B sells 3 plates of idli for ₹180. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  28. 28.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹210. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹440. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  29. 29.Shop A sells 6 pens for ₹78. Shop B sells 4 pens for ₹92. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.Shop A sells 3 pens for ₹33. Shop B sells 5 pens for ₹125. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  31. 31.Shop A sells 3 samosas for ₹54. Shop B sells 4 samosas for ₹48. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  32. 32.A 1 kg bag of potatoes costs ₹24. A 5 kg bag costs ₹150. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  33. 33.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹24. A 5 kg bag costs ₹220. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  34. 34.A 10 kg bag of sugar costs ₹440. A 5 kg bag costs ₹225. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  35. 35.A 1 kg bag of sugar costs ₹42. A 10 kg bag costs ₹490. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  36. 36.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹290. A 1 kg bag costs ₹21. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  37. 37.Shop A sells 2 mangoes for ₹70. Shop B sells 5 mangoes for ₹125. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  38. 38.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹130. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹225. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  39. 39.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹340. A 1 kg bag costs ₹45. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  40. 40.Shop A sells 4 cricket balls for ₹540. Shop B sells 6 cricket balls for ₹660. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A

Answer key

  1. 5 kg bag
  2. 60
  3. 3
  4. 20
  5. Shop B
  6. 13
  7. 1 kg bag
  8. 4
  9. 65
  10. 105
  11. 49
  12. 50
  13. Shop B
  14. Shop B
  15. 5 kg bag
  16. 10
  17. 45
  18. 1 kg bag
  19. 60
  20. Shop A
  21. 10
  22. 9
  23. 10
  24. 1
  25. 1 kg bag
  26. 10 kg bag
  27. 55
  28. Shop A
  29. Shop A
  30. 11
  31. Shop B
  32. 1 kg bag
  33. 1 kg bag
  34. 10 kg bag
  35. 1 kg bag
  36. 1 kg bag
  37. 25
  38. Shop A
  39. 11
  40. Shop B

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids