Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 2 kg bag of rice costs ₹120. A 5 kg bag costs ₹260. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 2.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹360. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹340. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 3.A 10 kg bag of sugar costs ₹470. A 1 kg bag costs ₹50. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 4.Shop A sells 2 mangoes for ₹40. Shop B sells 6 mangoes for ₹150. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 5.Shop A sells 4 mangoes for ₹100. Shop B sells 5 mangoes for ₹100. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 6.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹35. A 2 kg bag costs ₹96. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 7.A 1 kg bag of dal costs ₹93. A 2 kg bag costs ₹240. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 8.A 1 kg bag of sugar costs ₹44. A 10 kg bag costs ₹400. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 9.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹500. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹130. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 10.Shop A sells 3 cricket balls for ₹315. Shop B sells 2 cricket balls for ₹240. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 11.A 5 kg bag of dal costs ₹455. A 2 kg bag costs ₹280. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 12.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹450. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹300. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 13.Shop A sells 2 cricket balls for ₹220. Shop B sells 6 cricket balls for ₹600. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 14.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹450. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹300. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 15.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹560. A 5 kg bag costs ₹100. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 16.A 1 kg bag of rice costs ₹53. A 2 kg bag costs ₹86. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 17.Shop A sells 2 plates of idli for ₹90. Shop B sells 3 plates of idli for ₹150. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 18.A 5 kg bag of onions costs ₹170. A 1 kg bag costs ₹33. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 19.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹450. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹240. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 20.Shop A sells 2 plates of idli for ₹80. Shop B sells 5 plates of idli for ₹225. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 21.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹380. A 2 kg bag costs ₹56. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 22.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹78. A 10 kg bag costs ₹300. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 23.Shop A sells 3 pens for ₹54. Shop B sells 2 pens for ₹20. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 24.A 1 kg bag of dal costs ₹96. A 5 kg bag costs ₹475. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 25.A 1 kg bag of onions costs ₹23. A 10 kg bag costs ₹260. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 26.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹41. A 10 kg bag costs ₹240. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 27.Shop A sells 5 plates of idli for ₹275. Shop B sells 3 plates of idli for ₹180. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 28.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹210. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹440. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 29.Shop A sells 6 pens for ₹78. Shop B sells 4 pens for ₹92. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 30.Shop A sells 3 pens for ₹33. Shop B sells 5 pens for ₹125. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 31.Shop A sells 3 samosas for ₹54. Shop B sells 4 samosas for ₹48. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 32.A 1 kg bag of potatoes costs ₹24. A 5 kg bag costs ₹150. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 33.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹24. A 5 kg bag costs ₹220. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 34.A 10 kg bag of sugar costs ₹440. A 5 kg bag costs ₹225. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 35.A 1 kg bag of sugar costs ₹42. A 10 kg bag costs ₹490. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 36.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹290. A 1 kg bag costs ₹21. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 37.Shop A sells 2 mangoes for ₹70. Shop B sells 5 mangoes for ₹125. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 38.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹130. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹225. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 39.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹340. A 1 kg bag costs ₹45. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 40.Shop A sells 4 cricket balls for ₹540. Shop B sells 6 cricket balls for ₹660. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
Answer key
- 5 kg bag
- 60
- 3
- 20
- Shop B
- 13
- 1 kg bag
- 4
- 65
- 105
- 49
- 50
- Shop B
- Shop B
- 5 kg bag
- 10
- 45
- 1 kg bag
- 60
- Shop A
- 10
- 9
- 10
- 1
- 1 kg bag
- 10 kg bag
- 55
- Shop A
- Shop A
- 11
- Shop B
- 1 kg bag
- 1 kg bag
- 10 kg bag
- 1 kg bag
- 1 kg bag
- 25
- Shop A
- 11
- Shop B
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids