Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 1 kg bag of rice costs ₹69. A 2 kg bag costs ₹104. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 2.A 10 kg bag of onions costs ₹350. A 5 kg bag costs ₹115. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 3.A 5 kg bag of sugar costs ₹250. A 1 kg bag costs ₹42. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 4.Shop A sells 4 notebooks for ₹140. Shop B sells 6 notebooks for ₹330. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 5.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹410. A 5 kg bag costs ₹165. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 6.A 10 kg bag of potatoes costs ₹230. A 5 kg bag costs ₹165. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 7.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹240. A 1 kg bag costs ₹44. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 8.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹48. A 10 kg bag costs ₹330. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 9.A 2 kg bag of dal costs ₹278. A 1 kg bag costs ₹117. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 10.A 10 kg bag of onions costs ₹390. A 1 kg bag costs ₹45. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 11.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹580. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹250. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 12.Shop A sells 6 plates of idli for ₹180. Shop B sells 4 plates of idli for ₹240. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 13.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹150. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹450. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 14.Shop A sells 4 notebooks for ₹160. Shop B sells 3 notebooks for ₹150. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 15.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹170. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹600. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 16.Shop A sells 3 pens for ₹60. Shop B sells 6 pens for ₹78. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 17.A 1 kg bag of rice costs ₹69. A 2 kg bag costs ₹150. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 18.A 10 kg bag of dal costs ₹1340. A 5 kg bag costs ₹500. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 19.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹260. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹150. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 20.A 5 kg bag of dal costs ₹470. A 1 kg bag costs ₹148. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 21.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹40. A 5 kg bag costs ₹260. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 22.A 10 kg bag of rice costs ₹550. A 5 kg bag costs ₹230. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 23.Shop A sells 4 notebooks for ₹120. Shop B sells 2 notebooks for ₹110. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 24.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹175. A 1 kg bag costs ₹46. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 25.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹300. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹250. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 26.A 1 kg bag of rice costs ₹80. A 5 kg bag costs ₹330. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 27.A 1 kg bag of onions costs ₹32. A 5 kg bag costs ₹125. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 28.Shop A sells 2 notebooks for ₹80. Shop B sells 6 notebooks for ₹180. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 29.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹340. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹540. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 30.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹140. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹480. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 31.Shop A sells 4 notebooks for ₹120. Shop B sells 2 notebooks for ₹110. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 32.A 2 kg bag of dal costs ₹284. A 10 kg bag costs ₹1030. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 33.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹275. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹180. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 34.Shop A sells 3 samosas for ₹48. Shop B sells 2 samosas for ₹38. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 35.A 2 kg bag of dal costs ₹292. A 5 kg bag costs ₹705. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 36.A 5 kg bag of onions costs ₹165. A 1 kg bag costs ₹56. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 37.A 2 kg bag of rice costs ₹82. A 10 kg bag costs ₹540. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 38.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹525. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹240. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 39.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹100. A 10 kg bag costs ₹340. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 40.Shop A sells 4 samosas for ₹76. Shop B sells 2 samosas for ₹24. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- 17
- 5 kg bag
- 8
- Shop A
- 8
- 10 kg bag
- 1 kg bag
- 15
- 22
- 6
- Shop B
- 30
- Shop A
- Shop A
- Shop A
- Shop B
- 6
- 34
- Shop B
- 54
- 32
- 5 kg bag
- Shop A
- 5 kg bag
- 100
- 14
- 5 kg bag
- Shop B
- 85
- 70
- 30
- 10 kg bag
- 55
- Shop A
- 5 kg bag
- 23
- 13
- 105
- 16
- 12
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids