← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 304 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 1 kg bag of rice costs ₹69. A 2 kg bag costs ₹104. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  2. 2.A 10 kg bag of onions costs ₹350. A 5 kg bag costs ₹115. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  3. 3.A 5 kg bag of sugar costs ₹250. A 1 kg bag costs ₹42. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  4. 4.Shop A sells 4 notebooks for ₹140. Shop B sells 6 notebooks for ₹330. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  5. 5.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹410. A 5 kg bag costs ₹165. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  6. 6.A 10 kg bag of potatoes costs ₹230. A 5 kg bag costs ₹165. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  7. 7.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹240. A 1 kg bag costs ₹44. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  8. 8.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹48. A 10 kg bag costs ₹330. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  9. 9.A 2 kg bag of dal costs ₹278. A 1 kg bag costs ₹117. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  10. 10.A 10 kg bag of onions costs ₹390. A 1 kg bag costs ₹45. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  11. 11.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹580. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹250. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  12. 12.Shop A sells 6 plates of idli for ₹180. Shop B sells 4 plates of idli for ₹240. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  13. 13.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹150. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹450. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
  14. 14.Shop A sells 4 notebooks for ₹160. Shop B sells 3 notebooks for ₹150. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  15. 15.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹170. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹600. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  16. 16.Shop A sells 3 pens for ₹60. Shop B sells 6 pens for ₹78. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  17. 17.A 1 kg bag of rice costs ₹69. A 2 kg bag costs ₹150. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  18. 18.A 10 kg bag of dal costs ₹1340. A 5 kg bag costs ₹500. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  19. 19.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹260. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹150. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  20. 20.A 5 kg bag of dal costs ₹470. A 1 kg bag costs ₹148. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  21. 21.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹40. A 5 kg bag costs ₹260. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  22. 22.A 10 kg bag of rice costs ₹550. A 5 kg bag costs ₹230. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  23. 23.Shop A sells 4 notebooks for ₹120. Shop B sells 2 notebooks for ₹110. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  24. 24.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹175. A 1 kg bag costs ₹46. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  25. 25.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹300. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹250. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  26. 26.A 1 kg bag of rice costs ₹80. A 5 kg bag costs ₹330. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  27. 27.A 1 kg bag of onions costs ₹32. A 5 kg bag costs ₹125. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  28. 28.Shop A sells 2 notebooks for ₹80. Shop B sells 6 notebooks for ₹180. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  29. 29.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹340. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹540. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  30. 30.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹140. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹480. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  31. 31.Shop A sells 4 notebooks for ₹120. Shop B sells 2 notebooks for ₹110. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  32. 32.A 2 kg bag of dal costs ₹284. A 10 kg bag costs ₹1030. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  33. 33.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹275. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹180. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  34. 34.Shop A sells 3 samosas for ₹48. Shop B sells 2 samosas for ₹38. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  35. 35.A 2 kg bag of dal costs ₹292. A 5 kg bag costs ₹705. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  36. 36.A 5 kg bag of onions costs ₹165. A 1 kg bag costs ₹56. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  37. 37.A 2 kg bag of rice costs ₹82. A 10 kg bag costs ₹540. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  38. 38.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹525. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹240. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  39. 39.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹100. A 10 kg bag costs ₹340. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  40. 40.Shop A sells 4 samosas for ₹76. Shop B sells 2 samosas for ₹24. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?

Answer key

  1. 17
  2. 5 kg bag
  3. 8
  4. Shop A
  5. 8
  6. 10 kg bag
  7. 1 kg bag
  8. 15
  9. 22
  10. 6
  11. Shop B
  12. 30
  13. Shop A
  14. Shop A
  15. Shop A
  16. Shop B
  17. 6
  18. 34
  19. Shop B
  20. 54
  21. 32
  22. 5 kg bag
  23. Shop A
  24. 5 kg bag
  25. 100
  26. 14
  27. 5 kg bag
  28. Shop B
  29. 85
  30. 70
  31. 30
  32. 10 kg bag
  33. 55
  34. Shop A
  35. 5 kg bag
  36. 23
  37. 13
  38. 105
  39. 16
  40. 12

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids