Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 5 kg bag of rice costs ₹270. A 10 kg bag costs ₹410. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 2.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹53. A 10 kg bag costs ₹440. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 3.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹570. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹345. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 4.A 1 kg bag of onions costs ₹36. A 2 kg bag costs ₹84. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 5.Shop A sells 4 cricket balls for ₹440. Shop B sells 6 cricket balls for ₹870. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 6.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹42. A 10 kg bag costs ₹310. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 7.Shop A sells 5 mangoes for ₹100. Shop B sells 6 mangoes for ₹150. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 8.A 5 kg bag of sugar costs ₹200. A 10 kg bag costs ₹480. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 9.Shop A sells 2 cricket balls for ₹230. Shop B sells 5 cricket balls for ₹600. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 10.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹47. A 5 kg bag costs ₹165. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 11.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹420. A 1 kg bag costs ₹30. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 12.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹34. A 5 kg bag costs ₹180. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 13.A 2 kg bag of sugar costs ₹84. A 5 kg bag costs ₹215. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 14.A 10 kg bag of onions costs ₹400. A 1 kg bag costs ₹59. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 15.Shop A sells 2 pens for ₹36. Shop B sells 5 pens for ₹70. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 16.A 1 kg bag of potatoes costs ₹27. A 10 kg bag costs ₹380. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 17.A 10 kg bag of potatoes costs ₹380. A 5 kg bag costs ₹145. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 18.Shop A sells 5 notebooks for ₹250. Shop B sells 3 notebooks for ₹180. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 19.Shop A sells 2 pens for ₹30. Shop B sells 3 pens for ₹48. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 20.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹240. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹210. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 21.A 5 kg bag of dal costs ₹565. A 1 kg bag costs ₹114. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 22.Shop A sells 6 cricket balls for ₹810. Shop B sells 2 cricket balls for ₹240. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 23.Shop A sells 4 notebooks for ₹240. Shop B sells 3 notebooks for ₹90. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 24.A 1 kg bag of rice costs ₹56. A 10 kg bag costs ₹720. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 25.Shop A sells 3 mangoes for ₹60. Shop B sells 6 mangoes for ₹240. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 26.A 1 kg bag of potatoes costs ₹25. A 2 kg bag costs ₹40. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 27.Shop A sells 4 samosas for ₹64. Shop B sells 2 samosas for ₹38. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 28.A 5 kg bag of potatoes costs ₹190. A 2 kg bag costs ₹68. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 29.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹750. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹270. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 30.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹120. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹195. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 31.Shop A sells 2 notebooks for ₹120. Shop B sells 4 notebooks for ₹220. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 32.A 1 kg bag of onions costs ₹55. A 10 kg bag costs ₹270. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 33.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹40. A 10 kg bag costs ₹330. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.Shop A sells 5 samosas for ₹95. Shop B sells 2 samosas for ₹30. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 35.A 1 kg bag of dal costs ₹140. A 2 kg bag costs ₹272. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 36.Shop A sells 6 samosas for ₹114. Shop B sells 5 samosas for ₹65. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 37.Shop A sells 2 plates of idli for ₹60. Shop B sells 4 plates of idli for ₹140. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 38.A 1 kg bag of sugar costs ₹50. A 5 kg bag costs ₹240. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 39.A 10 kg bag of potatoes costs ₹380. A 2 kg bag costs ₹62. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 40.Shop A sells 2 notebooks for ₹120. Shop B sells 3 notebooks for ₹150. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
Answer key
- 13
- 10 kg bag
- Shop A
- 6
- 110
- 10 kg bag
- Shop A
- 5 kg bag
- 115
- 5 kg bag
- 12
- 2
- 2 kg bag
- 19
- 14
- 11
- 5 kg bag
- 50
- 15
- Shop B
- 5 kg bag
- Shop B
- 30
- 16
- 20
- 2 kg bag
- 16
- 2 kg bag
- Shop B
- 60
- 55
- 28
- 7
- Shop B
- 2 kg bag
- 13
- 30
- 5 kg bag
- 2 kg bag
- Shop B
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids