← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 321 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 5 kg bag of rice costs ₹270. A 10 kg bag costs ₹410. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  2. 2.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹53. A 10 kg bag costs ₹440. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  3. 3.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹570. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹345. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  4. 4.A 1 kg bag of onions costs ₹36. A 2 kg bag costs ₹84. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  5. 5.Shop A sells 4 cricket balls for ₹440. Shop B sells 6 cricket balls for ₹870. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  6. 6.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹42. A 10 kg bag costs ₹310. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  7. 7.Shop A sells 5 mangoes for ₹100. Shop B sells 6 mangoes for ₹150. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  8. 8.A 5 kg bag of sugar costs ₹200. A 10 kg bag costs ₹480. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  9. 9.Shop A sells 2 cricket balls for ₹230. Shop B sells 5 cricket balls for ₹600. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  10. 10.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹47. A 5 kg bag costs ₹165. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  11. 11.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹420. A 1 kg bag costs ₹30. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  12. 12.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹34. A 5 kg bag costs ₹180. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  13. 13.A 2 kg bag of sugar costs ₹84. A 5 kg bag costs ₹215. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  14. 14.A 10 kg bag of onions costs ₹400. A 1 kg bag costs ₹59. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  15. 15.Shop A sells 2 pens for ₹36. Shop B sells 5 pens for ₹70. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  16. 16.A 1 kg bag of potatoes costs ₹27. A 10 kg bag costs ₹380. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  17. 17.A 10 kg bag of potatoes costs ₹380. A 5 kg bag costs ₹145. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  18. 18.Shop A sells 5 notebooks for ₹250. Shop B sells 3 notebooks for ₹180. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  19. 19.Shop A sells 2 pens for ₹30. Shop B sells 3 pens for ₹48. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  20. 20.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹240. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹210. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  21. 21.A 5 kg bag of dal costs ₹565. A 1 kg bag costs ₹114. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  22. 22.Shop A sells 6 cricket balls for ₹810. Shop B sells 2 cricket balls for ₹240. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  23. 23.Shop A sells 4 notebooks for ₹240. Shop B sells 3 notebooks for ₹90. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  24. 24.A 1 kg bag of rice costs ₹56. A 10 kg bag costs ₹720. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  25. 25.Shop A sells 3 mangoes for ₹60. Shop B sells 6 mangoes for ₹240. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  26. 26.A 1 kg bag of potatoes costs ₹25. A 2 kg bag costs ₹40. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  27. 27.Shop A sells 4 samosas for ₹64. Shop B sells 2 samosas for ₹38. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  28. 28.A 5 kg bag of potatoes costs ₹190. A 2 kg bag costs ₹68. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  29. 29.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹750. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹270. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  30. 30.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹120. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹195. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  31. 31.Shop A sells 2 notebooks for ₹120. Shop B sells 4 notebooks for ₹220. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  32. 32.A 1 kg bag of onions costs ₹55. A 10 kg bag costs ₹270. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  33. 33.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹40. A 10 kg bag costs ₹330. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.Shop A sells 5 samosas for ₹95. Shop B sells 2 samosas for ₹30. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  35. 35.A 1 kg bag of dal costs ₹140. A 2 kg bag costs ₹272. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  36. 36.Shop A sells 6 samosas for ₹114. Shop B sells 5 samosas for ₹65. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  37. 37.Shop A sells 2 plates of idli for ₹60. Shop B sells 4 plates of idli for ₹140. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  38. 38.A 1 kg bag of sugar costs ₹50. A 5 kg bag costs ₹240. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  39. 39.A 10 kg bag of potatoes costs ₹380. A 2 kg bag costs ₹62. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  40. 40.Shop A sells 2 notebooks for ₹120. Shop B sells 3 notebooks for ₹150. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B

Answer key

  1. 13
  2. 10 kg bag
  3. Shop A
  4. 6
  5. 110
  6. 10 kg bag
  7. Shop A
  8. 5 kg bag
  9. 115
  10. 5 kg bag
  11. 12
  12. 2
  13. 2 kg bag
  14. 19
  15. 14
  16. 11
  17. 5 kg bag
  18. 50
  19. 15
  20. Shop B
  21. 5 kg bag
  22. Shop B
  23. 30
  24. 16
  25. 20
  26. 2 kg bag
  27. 16
  28. 2 kg bag
  29. Shop B
  30. 60
  31. 55
  32. 28
  33. 7
  34. Shop B
  35. 2 kg bag
  36. 13
  37. 30
  38. 5 kg bag
  39. 2 kg bag
  40. Shop B

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids