Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 3 notebooks for ₹135. Shop B sells 4 notebooks for ₹120. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 2.Shop A sells 2 cricket balls for ₹230. Shop B sells 5 cricket balls for ₹750. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 3.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹400. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹780. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 4.Shop A sells 3 samosas for ₹36. Shop B sells 4 samosas for ₹64. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 5.A 2 kg bag of dal costs ₹192. A 1 kg bag costs ₹134. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 6.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹110. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹390. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 7.A 1 kg bag of onions costs ₹20. A 2 kg bag costs ₹66. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 8.Shop A sells 4 plates of idli for ₹220. Shop B sells 2 plates of idli for ₹100. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 9.Shop A sells 6 pens for ₹84. Shop B sells 2 pens for ₹36. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 10.Shop A sells 3 notebooks for ₹120. Shop B sells 4 notebooks for ₹180. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 11.A 2 kg bag of dal costs ₹300. A 10 kg bag costs ₹960. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 12.A 10 kg bag of sugar costs ₹490. A 5 kg bag costs ₹215. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 13.A 5 kg bag of dal costs ₹490. A 1 kg bag costs ₹104. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 14.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹340. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹275. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 15.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹88. A 1 kg bag costs ₹36. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 16.Shop A sells 6 mangoes for ₹150. Shop B sells 5 mangoes for ₹200. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 17.Shop A sells 3 pens for ₹42. Shop B sells 5 pens for ₹65. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 18.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹220. A 1 kg bag costs ₹40. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 19.A 2 kg bag of potatoes costs ₹42. A 1 kg bag costs ₹22. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 20.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹100. A 1 kg bag costs ₹33. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 21.A 2 kg bag of onions costs ₹80. A 5 kg bag costs ₹220. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 22.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹300. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹120. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 23.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹460. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹240. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 24.A 10 kg bag of rice costs ₹620. A 5 kg bag costs ₹340. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 25.Shop A sells 3 plates of idli for ₹90. Shop B sells 5 plates of idli for ₹175. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 26.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹480. A 5 kg bag costs ₹225. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 27.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹130. A 1 kg bag costs ₹31. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 28.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹150. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹340. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 29.Shop A sells 2 samosas for ₹32. Shop B sells 3 samosas for ₹54. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 30.A 2 kg bag of rice costs ₹146. A 5 kg bag costs ₹295. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 31.Shop A sells 3 mangoes for ₹120. Shop B sells 2 mangoes for ₹60. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 32.A 2 kg bag of onions costs ₹62. A 1 kg bag costs ₹33. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 33.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹40. A 5 kg bag costs ₹220. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.Shop A sells 5 mangoes for ₹150. Shop B sells 6 mangoes for ₹120. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 35.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹120. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹360. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 36.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹78. A 5 kg bag costs ₹245. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 37.A 10 kg bag of dal costs ₹1090. A 1 kg bag costs ₹119. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 38.Shop A sells 4 samosas for ₹60. Shop B sells 5 samosas for ₹100. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 39.Shop A sells 4 pens for ₹100. Shop B sells 5 pens for ₹50. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 40.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹96. A 5 kg bag costs ₹185. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
Answer key
- Shop B
- 115
- Shop A
- 12
- 38
- Shop A
- 1 kg bag
- 50
- Shop A
- 40
- 54
- 6
- 5 kg bag
- 55
- 8
- Shop A
- Shop B
- 1 kg bag
- 1
- 17
- 2 kg bag
- 60
- 115
- 6
- 30
- 3
- 5
- Shop A
- Shop A
- 14
- Shop B
- 2 kg bag
- 4
- Shop B
- 60
- 2 kg bag
- 10 kg bag
- 15
- Shop B
- 5 kg bag
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids