← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 353 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 3 notebooks for ₹135. Shop B sells 4 notebooks for ₹120. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  2. 2.Shop A sells 2 cricket balls for ₹230. Shop B sells 5 cricket balls for ₹750. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  3. 3.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹400. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹780. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  4. 4.Shop A sells 3 samosas for ₹36. Shop B sells 4 samosas for ₹64. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  5. 5.A 2 kg bag of dal costs ₹192. A 1 kg bag costs ₹134. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  6. 6.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹110. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹390. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  7. 7.A 1 kg bag of onions costs ₹20. A 2 kg bag costs ₹66. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  8. 8.Shop A sells 4 plates of idli for ₹220. Shop B sells 2 plates of idli for ₹100. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  9. 9.Shop A sells 6 pens for ₹84. Shop B sells 2 pens for ₹36. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  10. 10.Shop A sells 3 notebooks for ₹120. Shop B sells 4 notebooks for ₹180. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  11. 11.A 2 kg bag of dal costs ₹300. A 10 kg bag costs ₹960. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  12. 12.A 10 kg bag of sugar costs ₹490. A 5 kg bag costs ₹215. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  13. 13.A 5 kg bag of dal costs ₹490. A 1 kg bag costs ₹104. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  14. 14.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹340. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹275. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  15. 15.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹88. A 1 kg bag costs ₹36. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  16. 16.Shop A sells 6 mangoes for ₹150. Shop B sells 5 mangoes for ₹200. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  17. 17.Shop A sells 3 pens for ₹42. Shop B sells 5 pens for ₹65. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  18. 18.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹220. A 1 kg bag costs ₹40. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  19. 19.A 2 kg bag of potatoes costs ₹42. A 1 kg bag costs ₹22. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  20. 20.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹100. A 1 kg bag costs ₹33. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  21. 21.A 2 kg bag of onions costs ₹80. A 5 kg bag costs ₹220. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  22. 22.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹300. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹120. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  23. 23.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹460. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹240. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  24. 24.A 10 kg bag of rice costs ₹620. A 5 kg bag costs ₹340. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  25. 25.Shop A sells 3 plates of idli for ₹90. Shop B sells 5 plates of idli for ₹175. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  26. 26.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹480. A 5 kg bag costs ₹225. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  27. 27.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹130. A 1 kg bag costs ₹31. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  28. 28.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹150. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹340. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
  29. 29.Shop A sells 2 samosas for ₹32. Shop B sells 3 samosas for ₹54. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.A 2 kg bag of rice costs ₹146. A 5 kg bag costs ₹295. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  31. 31.Shop A sells 3 mangoes for ₹120. Shop B sells 2 mangoes for ₹60. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  32. 32.A 2 kg bag of onions costs ₹62. A 1 kg bag costs ₹33. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  33. 33.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹40. A 5 kg bag costs ₹220. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.Shop A sells 5 mangoes for ₹150. Shop B sells 6 mangoes for ₹120. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  35. 35.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹120. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹360. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  36. 36.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹78. A 5 kg bag costs ₹245. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  37. 37.A 10 kg bag of dal costs ₹1090. A 1 kg bag costs ₹119. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  38. 38.Shop A sells 4 samosas for ₹60. Shop B sells 5 samosas for ₹100. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  39. 39.Shop A sells 4 pens for ₹100. Shop B sells 5 pens for ₹50. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  40. 40.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹96. A 5 kg bag costs ₹185. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag

Answer key

  1. Shop B
  2. 115
  3. Shop A
  4. 12
  5. 38
  6. Shop A
  7. 1 kg bag
  8. 50
  9. Shop A
  10. 40
  11. 54
  12. 6
  13. 5 kg bag
  14. 55
  15. 8
  16. Shop A
  17. Shop B
  18. 1 kg bag
  19. 1
  20. 17
  21. 2 kg bag
  22. 60
  23. 115
  24. 6
  25. 30
  26. 3
  27. 5
  28. Shop A
  29. Shop A
  30. 14
  31. Shop B
  32. 2 kg bag
  33. 4
  34. Shop B
  35. 60
  36. 2 kg bag
  37. 10 kg bag
  38. 15
  39. Shop B
  40. 5 kg bag

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids