← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 448 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 5 samosas for ₹100. Shop B sells 2 samosas for ₹38. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  2. 2.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹170. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹195. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  3. 3.Shop A sells 4 plates of idli for ₹200. Shop B sells 2 plates of idli for ₹60. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  4. 4.Shop A sells 3 cricket balls for ₹420. Shop B sells 6 cricket balls for ₹600. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  5. 5.A 5 kg bag of rice costs ₹255. A 10 kg bag costs ₹760. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  6. 6.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹240. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹250. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  7. 7.A 1 kg bag of potatoes costs ₹37. A 2 kg bag costs ₹70. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  8. 8.A 5 kg bag of dal costs ₹750. A 1 kg bag costs ₹127. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  9. 9.A 2 kg bag of sugar costs ₹94. A 5 kg bag costs ₹205. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  10. 10.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹330. A 5 kg bag costs ₹205. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  11. 11.A 10 kg bag of rice costs ₹510. A 5 kg bag costs ₹240. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  12. 12.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹350. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹240. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  13. 13.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹220. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹580. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  14. 14.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹220. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹460. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  15. 15.Shop A sells 3 mangoes for ₹90. Shop B sells 6 mangoes for ₹210. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  16. 16.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹400. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹200. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  17. 17.A 10 kg bag of potatoes costs ₹200. A 1 kg bag costs ₹36. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  18. 18.Shop A sells 2 plates of idli for ₹120. Shop B sells 5 plates of idli for ₹250. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  19. 19.A 5 kg bag of potatoes costs ₹110. A 1 kg bag costs ₹37. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  20. 20.Shop A sells 2 notebooks for ₹80. Shop B sells 3 notebooks for ₹90. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  21. 21.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹92. A 10 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  22. 22.A 10 kg bag of dal costs ₹1060. A 2 kg bag costs ₹256. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  23. 23.A 2 kg bag of potatoes costs ₹70. A 1 kg bag costs ₹22. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  24. 24.A 5 kg bag of sugar costs ₹215. A 1 kg bag costs ₹44. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  25. 25.A 5 kg bag of sugar costs ₹215. A 1 kg bag costs ₹42. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  26. 26.Shop A sells 4 samosas for ₹48. Shop B sells 2 samosas for ₹38. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  27. 27.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹570. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹180. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  28. 28.A 2 kg bag of sugar costs ₹90. A 5 kg bag costs ₹200. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  29. 29.Shop A sells 3 pens for ₹30. Shop B sells 2 pens for ₹26. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹320. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹270. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  31. 31.Shop A sells 2 samosas for ₹30. Shop B sells 3 samosas for ₹36. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  32. 32.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹225. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹425. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  33. 33.A 2 kg bag of rice costs ₹94. A 5 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.Shop A sells 5 pens for ₹80. Shop B sells 4 pens for ₹76. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  35. 35.Shop A sells 6 samosas for ₹108. Shop B sells 5 samosas for ₹60. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  36. 36.Shop A sells 6 pens for ₹60. Shop B sells 4 pens for ₹96. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  37. 37.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹31. A 2 kg bag costs ₹74. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  38. 38.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹870. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹360. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  39. 39.Shop A sells 2 pens for ₹20. Shop B sells 3 pens for ₹66. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  40. 40.Shop A sells 6 samosas for ₹114. Shop B sells 3 samosas for ₹36. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B

Answer key

  1. 19
  2. Shop B
  3. Shop B
  4. Shop B
  5. 25
  6. Shop B
  7. 2 kg bag
  8. 1 kg bag
  9. 6
  10. 10 kg bag
  11. 3
  12. 60
  13. Shop A
  14. 110
  15. Shop A
  16. 50
  17. 16
  18. Shop B
  19. 15
  20. Shop B
  21. 25
  22. 22
  23. 13
  24. 1
  25. 1 kg bag
  26. 12
  27. Shop B
  28. 5 kg bag
  29. Shop A
  30. 80
  31. Shop B
  32. 75
  33. 5
  34. Shop A
  35. 12
  36. Shop A
  37. 1 kg bag
  38. Shop B
  39. Shop A
  40. Shop B

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids