Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 5 samosas for ₹100. Shop B sells 2 samosas for ₹38. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 2.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹170. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹195. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 3.Shop A sells 4 plates of idli for ₹200. Shop B sells 2 plates of idli for ₹60. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 4.Shop A sells 3 cricket balls for ₹420. Shop B sells 6 cricket balls for ₹600. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 5.A 5 kg bag of rice costs ₹255. A 10 kg bag costs ₹760. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 6.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹240. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹250. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 7.A 1 kg bag of potatoes costs ₹37. A 2 kg bag costs ₹70. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 8.A 5 kg bag of dal costs ₹750. A 1 kg bag costs ₹127. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 9.A 2 kg bag of sugar costs ₹94. A 5 kg bag costs ₹205. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 10.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹330. A 5 kg bag costs ₹205. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 11.A 10 kg bag of rice costs ₹510. A 5 kg bag costs ₹240. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 12.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹350. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹240. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 13.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹220. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹580. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 14.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹220. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹460. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 15.Shop A sells 3 mangoes for ₹90. Shop B sells 6 mangoes for ₹210. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 16.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹400. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹200. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 17.A 10 kg bag of potatoes costs ₹200. A 1 kg bag costs ₹36. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 18.Shop A sells 2 plates of idli for ₹120. Shop B sells 5 plates of idli for ₹250. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 19.A 5 kg bag of potatoes costs ₹110. A 1 kg bag costs ₹37. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 20.Shop A sells 2 notebooks for ₹80. Shop B sells 3 notebooks for ₹90. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 21.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹92. A 10 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 22.A 10 kg bag of dal costs ₹1060. A 2 kg bag costs ₹256. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 23.A 2 kg bag of potatoes costs ₹70. A 1 kg bag costs ₹22. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 24.A 5 kg bag of sugar costs ₹215. A 1 kg bag costs ₹44. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 25.A 5 kg bag of sugar costs ₹215. A 1 kg bag costs ₹42. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 26.Shop A sells 4 samosas for ₹48. Shop B sells 2 samosas for ₹38. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 27.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹570. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹180. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 28.A 2 kg bag of sugar costs ₹90. A 5 kg bag costs ₹200. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 29.Shop A sells 3 pens for ₹30. Shop B sells 2 pens for ₹26. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 30.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹320. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹270. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 31.Shop A sells 2 samosas for ₹30. Shop B sells 3 samosas for ₹36. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 32.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹225. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹425. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 33.A 2 kg bag of rice costs ₹94. A 5 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.Shop A sells 5 pens for ₹80. Shop B sells 4 pens for ₹76. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 35.Shop A sells 6 samosas for ₹108. Shop B sells 5 samosas for ₹60. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 36.Shop A sells 6 pens for ₹60. Shop B sells 4 pens for ₹96. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 37.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹31. A 2 kg bag costs ₹74. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 38.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹870. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹360. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 39.Shop A sells 2 pens for ₹20. Shop B sells 3 pens for ₹66. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 40.Shop A sells 6 samosas for ₹114. Shop B sells 3 samosas for ₹36. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
Answer key
- 19
- Shop B
- Shop B
- Shop B
- 25
- Shop B
- 2 kg bag
- 1 kg bag
- 6
- 10 kg bag
- 3
- 60
- Shop A
- 110
- Shop A
- 50
- 16
- Shop B
- 15
- Shop B
- 25
- 22
- 13
- 1
- 1 kg bag
- 12
- Shop B
- 5 kg bag
- Shop A
- 80
- Shop B
- 75
- 5
- Shop A
- 12
- Shop A
- 1 kg bag
- Shop B
- Shop A
- Shop B
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids