← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 90 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 10 kg bag of onions costs ₹570. A 5 kg bag costs ₹205. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  2. 2.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹160. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹300. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  3. 3.A 1 kg bag of rice costs ₹50. A 2 kg bag costs ₹86. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  4. 4.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹260. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹250. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  5. 5.Shop A sells 2 samosas for ₹24. Shop B sells 6 samosas for ₹114. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  6. 6.A 2 kg bag of sugar costs ₹80. A 10 kg bag costs ₹490. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  7. 7.Shop A sells 3 pens for ₹51. Shop B sells 5 pens for ₹115. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  8. 8.A 1 kg bag of rice costs ₹60. A 10 kg bag costs ₹560. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  9. 9.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹175. A 10 kg bag costs ₹400. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  10. 10.Shop A sells 3 plates of idli for ₹165. Shop B sells 4 plates of idli for ₹200. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  11. 11.Shop A sells 6 mangoes for ₹210. Shop B sells 3 mangoes for ₹75. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  12. 12.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹255. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹120. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  13. 13.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹350. A 1 kg bag costs ₹42. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  14. 14.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹390. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹460. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  15. 15.A 5 kg bag of potatoes costs ₹195. A 1 kg bag costs ₹34. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  16. 16.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹300. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹150. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  17. 17.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹360. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹130. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  18. 18.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹47. A 2 kg bag costs ₹62. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  19. 19.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹220. A 1 kg bag costs ₹48. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  20. 20.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹34. A 2 kg bag costs ₹80. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  21. 21.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹185. A 2 kg bag costs ₹68. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  22. 22.Shop A sells 3 samosas for ₹54. Shop B sells 6 samosas for ₹78. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  23. 23.Shop A sells 4 mangoes for ₹140. Shop B sells 2 mangoes for ₹40. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  24. 24.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹100. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹420. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  25. 25.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹400. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹435. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  26. 26.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹235. A 10 kg bag costs ₹290. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  27. 27.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹270. A 1 kg bag costs ₹35. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  28. 28.Shop A sells 3 notebooks for ₹180. Shop B sells 5 notebooks for ₹175. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  29. 29.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹210. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹360. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹420. A 2 kg bag costs ₹82. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  31. 31.Shop A sells 5 pens for ₹95. Shop B sells 6 pens for ₹84. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  32. 32.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹380. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹660. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  33. 33.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹200. A 5 kg bag costs ₹120. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.A 2 kg bag of onions costs ₹96. A 1 kg bag costs ₹20. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  35. 35.Shop A sells 3 notebooks for ₹165. Shop B sells 2 notebooks for ₹80. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  36. 36.A 10 kg bag of rice costs ₹720. A 5 kg bag costs ₹345. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  37. 37.Shop A sells 5 pens for ₹85. Shop B sells 3 pens for ₹69. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  38. 38.Shop A sells 3 pens for ₹54. Shop B sells 2 pens for ₹20. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  39. 39.Shop A sells 3 cricket balls for ₹300. Shop B sells 4 cricket balls for ₹520. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  40. 40.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹280. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹300. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?

Answer key

  1. 5 kg bag
  2. Shop B
  3. 2 kg bag
  4. 50
  5. Shop A
  6. 2 kg bag
  7. Shop A
  8. 4
  9. 5 kg bag
  10. Shop B
  11. 25
  12. Shop B
  13. 7
  14. 115
  15. 5
  16. 75
  17. Shop B
  18. 16
  19. 10 kg bag
  20. 6
  21. 3
  22. Shop B
  23. Shop B
  24. 50
  25. 100
  26. 10 kg bag
  27. 8
  28. Shop B
  29. Shop B
  30. 2 kg bag
  31. Shop B
  32. Shop A
  33. 4
  34. 28
  35. Shop B
  36. 3
  37. 17
  38. 10
  39. Shop A
  40. 50

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids