Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 10 kg bag of onions costs ₹570. A 5 kg bag costs ₹205. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 2.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹160. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹300. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 3.A 1 kg bag of rice costs ₹50. A 2 kg bag costs ₹86. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 4.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹260. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹250. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 5.Shop A sells 2 samosas for ₹24. Shop B sells 6 samosas for ₹114. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 6.A 2 kg bag of sugar costs ₹80. A 10 kg bag costs ₹490. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 7.Shop A sells 3 pens for ₹51. Shop B sells 5 pens for ₹115. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 8.A 1 kg bag of rice costs ₹60. A 10 kg bag costs ₹560. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 9.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹175. A 10 kg bag costs ₹400. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 10.Shop A sells 3 plates of idli for ₹165. Shop B sells 4 plates of idli for ₹200. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 11.Shop A sells 6 mangoes for ₹210. Shop B sells 3 mangoes for ₹75. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 12.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹255. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹120. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 13.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹350. A 1 kg bag costs ₹42. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 14.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹390. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹460. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 15.A 5 kg bag of potatoes costs ₹195. A 1 kg bag costs ₹34. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 16.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹300. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹150. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 17.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹360. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹130. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 18.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹47. A 2 kg bag costs ₹62. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 19.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹220. A 1 kg bag costs ₹48. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 20.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹34. A 2 kg bag costs ₹80. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 21.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹185. A 2 kg bag costs ₹68. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 22.Shop A sells 3 samosas for ₹54. Shop B sells 6 samosas for ₹78. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 23.Shop A sells 4 mangoes for ₹140. Shop B sells 2 mangoes for ₹40. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 24.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹100. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹420. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 25.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹400. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹435. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 26.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹235. A 10 kg bag costs ₹290. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 27.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹270. A 1 kg bag costs ₹35. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 28.Shop A sells 3 notebooks for ₹180. Shop B sells 5 notebooks for ₹175. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 29.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹210. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹360. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 30.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹420. A 2 kg bag costs ₹82. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 31.Shop A sells 5 pens for ₹95. Shop B sells 6 pens for ₹84. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 32.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹380. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹660. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 33.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹200. A 5 kg bag costs ₹120. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.A 2 kg bag of onions costs ₹96. A 1 kg bag costs ₹20. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 35.Shop A sells 3 notebooks for ₹165. Shop B sells 2 notebooks for ₹80. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 36.A 10 kg bag of rice costs ₹720. A 5 kg bag costs ₹345. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 37.Shop A sells 5 pens for ₹85. Shop B sells 3 pens for ₹69. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 38.Shop A sells 3 pens for ₹54. Shop B sells 2 pens for ₹20. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 39.Shop A sells 3 cricket balls for ₹300. Shop B sells 4 cricket balls for ₹520. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 40.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹280. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹300. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- 5 kg bag
- Shop B
- 2 kg bag
- 50
- Shop A
- 2 kg bag
- Shop A
- 4
- 5 kg bag
- Shop B
- 25
- Shop B
- 7
- 115
- 5
- 75
- Shop B
- 16
- 10 kg bag
- 6
- 3
- Shop B
- Shop B
- 50
- 100
- 10 kg bag
- 8
- Shop B
- Shop B
- 2 kg bag
- Shop B
- Shop A
- 4
- 28
- Shop B
- 3
- 17
- 10
- Shop A
- 50
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids