Compare Total Prices Worksheet
The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells a T-shirt for ₹240 with free delivery. Shop B sells it for ₹340 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 2.Shop A sells a cricket ball for ₹105 with free delivery. Shop B sells it for ₹120 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 3.A cricket ball costs ₹120 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 4.One balloon costs ₹5. A pack of 3 balloons costs ₹11. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 5.Shop A sells a cricket ball for ₹110 with free delivery. Shop B sells it for ₹120 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 6.Shop A sells a football for ₹295 with free delivery. Shop B sells it for ₹440 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 7.Shop A sells a lunch box for ₹295 with free delivery. Shop B sells it for ₹195 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 8.One balloon costs ₹6. A pack of 3 balloons costs ₹16. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 9.Shop A sells a T-shirt for ₹310 with free delivery. Shop B sells it for ₹235 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 10.A cricket ball costs ₹140 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 11.One ice candy costs ₹15. A pack of 3 ice candies costs ₹42. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 12.One ice candy costs ₹9. A pack of 3 ice candies costs ₹24. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 13.One eraser costs ₹5. A pack of 3 erasers costs ₹13. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 14.A T-shirt costs ₹380 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 15.Shop A sells a school bag for ₹675 with free delivery. Shop B sells it for ₹475 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 16.Shop A sells a badminton racket for ₹510 with free delivery. Shop B sells it for ₹515 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 17.Shop A sells a school bag for ₹595 with free delivery. Shop B sells it for ₹610 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 18.Shop A sells a cricket ball for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 19.Shop A sells a school bag for ₹465 with free delivery. Shop B sells it for ₹765 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 20.Shop A sells a water bottle for ₹230 with free delivery. Shop B sells it for ₹220 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 21.A water bottle costs ₹135 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 22.Shop A sells a badminton racket for ₹520 with free delivery. Shop B sells it for ₹475 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 23.Shop A sells a football for ₹440 with free delivery. Shop B sells it for ₹360 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 24.One glue stick costs ₹18. A pack of 3 glue sticks costs ₹52. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 25.Shop A sells a cricket ball for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹135 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 26.Shop A sells a T-shirt for ₹385 with free delivery. Shop B sells it for ₹350 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 27.Shop A sells a T-shirt for ₹200 with free delivery. Shop B sells it for ₹375 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 28.Shop A sells a lunch box for ₹185 with free delivery. Shop B sells it for ₹160 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 29.One sharpener costs ₹8. A pack of 3 sharpeners costs ₹22. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 30.Shop A sells a water bottle for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 31.One sharpener costs ₹6. A pack of 3 sharpeners costs ₹17. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 32.One ruler costs ₹11. A pack of 3 rulers costs ₹32. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 33.Shop A sells a T-shirt for ₹340 with free delivery. Shop B sells it for ₹320 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 34.Shop A sells a school bag for ₹590 with free delivery. Shop B sells it for ₹515 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 35.Shop A sells a cricket ball for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 36.One ruler costs ₹13. A pack of 3 rulers costs ₹38. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 37.Shop A sells a water bottle for ₹200 with free delivery. Shop B sells it for ₹220 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 38.A school bag costs ₹710 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 39.A football costs ₹440 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 40.Shop A sells a water bottle for ₹225 with free delivery. Shop B sells it for ₹245 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
Answer key
- 150
- 65
- 170
- 4
- 60
- Shop A
- 40
- 2
- Shop B
- 130
- 3
- 3
- 2
- 430
- 150
- Shop A
- Shop A
- 30
- Shop A
- 40
- 185
- Shop A
- Shop B
- 2
- 45
- 45
- Shop A
- 55
- 2
- Shop A
- 1
- 1
- Shop A
- Shop A
- Shop A
- 1
- Shop A
- 740
- 450
- 50
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids