← Comparing total prices lesson New set →

Compare Total Prices Worksheet

Money maths lesson 26: Comparing total prices · Set 101 · 40 sums
TalentJR

The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells a T-shirt for ₹240 with free delivery. Shop B sells it for ₹340 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  2. 2.Shop A sells a cricket ball for ₹105 with free delivery. Shop B sells it for ₹120 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  3. 3.A cricket ball costs ₹120 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  4. 4.One balloon costs ₹5. A pack of 3 balloons costs ₹11. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  5. 5.Shop A sells a cricket ball for ₹110 with free delivery. Shop B sells it for ₹120 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  6. 6.Shop A sells a football for ₹295 with free delivery. Shop B sells it for ₹440 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  7. 7.Shop A sells a lunch box for ₹295 with free delivery. Shop B sells it for ₹195 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  8. 8.One balloon costs ₹6. A pack of 3 balloons costs ₹16. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  9. 9.Shop A sells a T-shirt for ₹310 with free delivery. Shop B sells it for ₹235 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  10. 10.A cricket ball costs ₹140 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  11. 11.One ice candy costs ₹15. A pack of 3 ice candies costs ₹42. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  12. 12.One ice candy costs ₹9. A pack of 3 ice candies costs ₹24. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  13. 13.One eraser costs ₹5. A pack of 3 erasers costs ₹13. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  14. 14.A T-shirt costs ₹380 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  15. 15.Shop A sells a school bag for ₹675 with free delivery. Shop B sells it for ₹475 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  16. 16.Shop A sells a badminton racket for ₹510 with free delivery. Shop B sells it for ₹515 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  17. 17.Shop A sells a school bag for ₹595 with free delivery. Shop B sells it for ₹610 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  18. 18.Shop A sells a cricket ball for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  19. 19.Shop A sells a school bag for ₹465 with free delivery. Shop B sells it for ₹765 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  20. 20.Shop A sells a water bottle for ₹230 with free delivery. Shop B sells it for ₹220 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  21. 21.A water bottle costs ₹135 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  22. 22.Shop A sells a badminton racket for ₹520 with free delivery. Shop B sells it for ₹475 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  23. 23.Shop A sells a football for ₹440 with free delivery. Shop B sells it for ₹360 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  24. 24.One glue stick costs ₹18. A pack of 3 glue sticks costs ₹52. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  25. 25.Shop A sells a cricket ball for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹135 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  26. 26.Shop A sells a T-shirt for ₹385 with free delivery. Shop B sells it for ₹350 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  27. 27.Shop A sells a T-shirt for ₹200 with free delivery. Shop B sells it for ₹375 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  28. 28.Shop A sells a lunch box for ₹185 with free delivery. Shop B sells it for ₹160 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  29. 29.One sharpener costs ₹8. A pack of 3 sharpeners costs ₹22. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  30. 30.Shop A sells a water bottle for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  31. 31.One sharpener costs ₹6. A pack of 3 sharpeners costs ₹17. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  32. 32.One ruler costs ₹11. A pack of 3 rulers costs ₹32. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  33. 33.Shop A sells a T-shirt for ₹340 with free delivery. Shop B sells it for ₹320 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  34. 34.Shop A sells a school bag for ₹590 with free delivery. Shop B sells it for ₹515 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  35. 35.Shop A sells a cricket ball for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  36. 36.One ruler costs ₹13. A pack of 3 rulers costs ₹38. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  37. 37.Shop A sells a water bottle for ₹200 with free delivery. Shop B sells it for ₹220 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  38. 38.A school bag costs ₹710 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  39. 39.A football costs ₹440 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  40. 40.Shop A sells a water bottle for ₹225 with free delivery. Shop B sells it for ₹245 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?

Answer key

  1. 150
  2. 65
  3. 170
  4. 4
  5. 60
  6. Shop A
  7. 40
  8. 2
  9. Shop B
  10. 130
  11. 3
  12. 3
  13. 2
  14. 430
  15. 150
  16. Shop A
  17. Shop A
  18. 30
  19. Shop A
  20. 40
  21. 185
  22. Shop A
  23. Shop B
  24. 2
  25. 45
  26. 45
  27. Shop A
  28. 55
  29. 2
  30. Shop A
  31. 1
  32. 1
  33. Shop A
  34. Shop A
  35. Shop A
  36. 1
  37. Shop A
  38. 740
  39. 450
  40. 50

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids