← Comparing total prices lesson New set →

Compare Total Prices Worksheet

Money maths lesson 26: Comparing total prices · Set 104 · 40 sums
TalentJR

The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A school bag costs ₹775 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  2. 2.Shop A sells a water bottle for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹235 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  3. 3.Shop A sells a lunch box for ₹235 with free delivery. Shop B sells it for ₹240 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  4. 4.One sharpener costs ₹9. A pack of 3 sharpeners costs ₹26. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  5. 5.One ruler costs ₹9. A pack of 3 rulers costs ₹24. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  6. 6.A T-shirt costs ₹215 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  7. 7.A badminton racket costs ₹345 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  8. 8.One sticker sheet costs ₹9. A pack of 3 sticker sheets costs ₹24. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  9. 9.Shop A sells a water bottle for ₹120 with free delivery. Shop B sells it for ₹220 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  10. 10.Shop A sells a cricket ball for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  11. 11.Shop A sells a football for ₹420 with free delivery. Shop B sells it for ₹395 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  12. 12.One ruler costs ₹10. A pack of 3 rulers costs ₹26. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  13. 13.A lunch box costs ₹275 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  14. 14.Shop A sells a football for ₹285 with free delivery. Shop B sells it for ₹345 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  15. 15.A badminton racket costs ₹460 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  16. 16.One sharpener costs ₹5. A pack of 3 sharpeners costs ₹13. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  17. 17.A cricket ball costs ₹150 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  18. 18.Shop A sells a T-shirt for ₹400 with free delivery. Shop B sells it for ₹290 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  19. 19.A T-shirt costs ₹370 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  20. 20.One samosa costs ₹10. A pack of 3 samosas costs ₹29. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  21. 21.One balloon costs ₹10. A pack of 3 balloons costs ₹28. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  22. 22.One balloon costs ₹6. A pack of 3 balloons costs ₹17. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  23. 23.One crayon box costs ₹40. A pack of 3 crayon boxes costs ₹117. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  24. 24.A badminton racket costs ₹410 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  25. 25.One balloon costs ₹6. A pack of 3 balloons costs ₹14. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  26. 26.Shop A sells a badminton racket for ₹485 with free delivery. Shop B sells it for ₹525 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  27. 27.Shop A sells a lunch box for ₹170 with free delivery. Shop B sells it for ₹300 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  28. 28.Shop A sells a badminton racket for ₹440 with free delivery. Shop B sells it for ₹490 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  29. 29.One kite costs ₹21. A pack of 3 kites costs ₹62. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  30. 30.One notebook costs ₹30. A pack of 3 notebooks costs ₹87. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  31. 31.Shop A sells a school bag for ₹550 with free delivery. Shop B sells it for ₹585 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  32. 32.One crayon box costs ₹50. A pack of 3 crayon boxes costs ₹149. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  33. 33.Shop A sells a T-shirt for ₹315 with free delivery. Shop B sells it for ₹205 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  34. 34.Shop A sells a water bottle for ₹205 with free delivery. Shop B sells it for ₹205 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  35. 35.One eraser costs ₹5. A pack of 3 erasers costs ₹12. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  36. 36.A lunch box costs ₹180 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  37. 37.A T-shirt costs ₹205 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  38. 38.One sticker sheet costs ₹6. A pack of 3 sticker sheets costs ₹16. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  39. 39.Shop A sells a cricket ball for ₹145 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  40. 40.Shop A sells a school bag for ₹670 with free delivery. Shop B sells it for ₹710 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B

Answer key

  1. 805
  2. 155
  3. 35
  4. 1
  5. 3
  6. 215
  7. 415
  8. 3
  9. Shop A
  10. Shop A
  11. 5
  12. 4
  13. 255
  14. 120
  15. 490
  16. 2
  17. 120
  18. Shop B
  19. 380
  20. 1
  21. 2
  22. 1
  23. 3
  24. 440
  25. 4
  26. Shop A
  27. 190
  28. 120
  29. 1
  30. 3
  31. Shop A
  32. 1
  33. 80
  34. Shop A
  35. 3
  36. 210
  37. 205
  38. 2
  39. Shop A
  40. Shop A

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids