Compare Total Prices Worksheet
The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A school bag costs ₹775 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 2.Shop A sells a water bottle for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹235 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 3.Shop A sells a lunch box for ₹235 with free delivery. Shop B sells it for ₹240 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 4.One sharpener costs ₹9. A pack of 3 sharpeners costs ₹26. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 5.One ruler costs ₹9. A pack of 3 rulers costs ₹24. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 6.A T-shirt costs ₹215 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 7.A badminton racket costs ₹345 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 8.One sticker sheet costs ₹9. A pack of 3 sticker sheets costs ₹24. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 9.Shop A sells a water bottle for ₹120 with free delivery. Shop B sells it for ₹220 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 10.Shop A sells a cricket ball for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 11.Shop A sells a football for ₹420 with free delivery. Shop B sells it for ₹395 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 12.One ruler costs ₹10. A pack of 3 rulers costs ₹26. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 13.A lunch box costs ₹275 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 14.Shop A sells a football for ₹285 with free delivery. Shop B sells it for ₹345 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 15.A badminton racket costs ₹460 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 16.One sharpener costs ₹5. A pack of 3 sharpeners costs ₹13. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 17.A cricket ball costs ₹150 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 18.Shop A sells a T-shirt for ₹400 with free delivery. Shop B sells it for ₹290 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 19.A T-shirt costs ₹370 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 20.One samosa costs ₹10. A pack of 3 samosas costs ₹29. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 21.One balloon costs ₹10. A pack of 3 balloons costs ₹28. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 22.One balloon costs ₹6. A pack of 3 balloons costs ₹17. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 23.One crayon box costs ₹40. A pack of 3 crayon boxes costs ₹117. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 24.A badminton racket costs ₹410 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 25.One balloon costs ₹6. A pack of 3 balloons costs ₹14. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 26.Shop A sells a badminton racket for ₹485 with free delivery. Shop B sells it for ₹525 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 27.Shop A sells a lunch box for ₹170 with free delivery. Shop B sells it for ₹300 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 28.Shop A sells a badminton racket for ₹440 with free delivery. Shop B sells it for ₹490 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 29.One kite costs ₹21. A pack of 3 kites costs ₹62. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 30.One notebook costs ₹30. A pack of 3 notebooks costs ₹87. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 31.Shop A sells a school bag for ₹550 with free delivery. Shop B sells it for ₹585 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 32.One crayon box costs ₹50. A pack of 3 crayon boxes costs ₹149. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 33.Shop A sells a T-shirt for ₹315 with free delivery. Shop B sells it for ₹205 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 34.Shop A sells a water bottle for ₹205 with free delivery. Shop B sells it for ₹205 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 35.One eraser costs ₹5. A pack of 3 erasers costs ₹12. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 36.A lunch box costs ₹180 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 37.A T-shirt costs ₹205 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 38.One sticker sheet costs ₹6. A pack of 3 sticker sheets costs ₹16. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 39.Shop A sells a cricket ball for ₹145 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 40.Shop A sells a school bag for ₹670 with free delivery. Shop B sells it for ₹710 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
Answer key
- 805
- 155
- 35
- 1
- 3
- 215
- 415
- 3
- Shop A
- Shop A
- 5
- 4
- 255
- 120
- 490
- 2
- 120
- Shop B
- 380
- 1
- 2
- 1
- 3
- 440
- 4
- Shop A
- 190
- 120
- 1
- 3
- Shop A
- 1
- 80
- Shop A
- 3
- 210
- 205
- 2
- Shop A
- Shop A
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids