← Comparing total prices lesson New set →

Compare Total Prices Worksheet

Money maths lesson 26: Comparing total prices · Set 137 · 40 sums
TalentJR

The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A football costs ₹295 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  2. 2.A football costs ₹360 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  3. 3.Shop A sells a school bag for ₹770 with free delivery. Shop B sells it for ₹615 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  4. 4.A cricket ball costs ₹125 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  5. 5.Shop A sells a badminton racket for ₹475 with free delivery. Shop B sells it for ₹325 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  6. 6.One kite costs ₹17. A pack of 3 kites costs ₹48. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  7. 7.A cricket ball costs ₹100 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  8. 8.Shop A sells a badminton racket for ₹450 with free delivery. Shop B sells it for ₹485 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  9. 9.A T-shirt costs ₹395 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  10. 10.Shop A sells a badminton racket for ₹520 with free delivery. Shop B sells it for ₹380 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  11. 11.One biscuit packet costs ₹17. A pack of 3 biscuit packets costs ₹50. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  12. 12.One juice box costs ₹20. A pack of 3 juice boxes costs ₹58. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  13. 13.Shop A sells a cricket ball for ₹100 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  14. 14.Shop A sells a cricket ball for ₹125 with free delivery. Shop B sells it for ₹135 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  15. 15.Shop A sells a lunch box for ₹155 with free delivery. Shop B sells it for ₹245 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  16. 16.A lunch box costs ₹175 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  17. 17.One samosa costs ₹16. A pack of 3 samosas costs ₹47. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  18. 18.Shop A sells a lunch box for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹255 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  19. 19.A badminton racket costs ₹340 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  20. 20.Shop A sells a T-shirt for ₹320 with free delivery. Shop B sells it for ₹200 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  21. 21.One glue stick costs ₹16. A pack of 3 glue sticks costs ₹44. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  22. 22.One biscuit packet costs ₹10. A pack of 3 biscuit packets costs ₹27. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  23. 23.Shop A sells a badminton racket for ₹440 with free delivery. Shop B sells it for ₹350 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  24. 24.Shop A sells a football for ₹325 with free delivery. Shop B sells it for ₹320 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  25. 25.Shop A sells a T-shirt for ₹255 with free delivery. Shop B sells it for ₹260 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  26. 26.A lunch box costs ₹215 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  27. 27.Shop A sells a water bottle for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹200 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  28. 28.Shop A sells a T-shirt for ₹310 with free delivery. Shop B sells it for ₹310 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  29. 29.Shop A sells a T-shirt for ₹335 with free delivery. Shop B sells it for ₹360 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  30. 30.Shop A sells a lunch box for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  31. 31.Shop A sells a school bag for ₹595 with free delivery. Shop B sells it for ₹585 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  32. 32.Shop A sells a school bag for ₹530 with free delivery. Shop B sells it for ₹775 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  33. 33.One ruler costs ₹9. A pack of 3 rulers costs ₹25. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  34. 34.Shop A sells a badminton racket for ₹555 with free delivery. Shop B sells it for ₹380 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  35. 35.A lunch box costs ₹290 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  36. 36.A school bag costs ₹730 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  37. 37.One pencil costs ₹5. A pack of 3 pencils costs ₹12. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  38. 38.Shop A sells a cricket ball for ₹145 with free delivery. Shop B sells it for ₹100 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  39. 39.Shop A sells a lunch box for ₹270 with free delivery. Shop B sells it for ₹265 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  40. 40.Shop A sells a badminton racket for ₹600 with free delivery. Shop B sells it for ₹335 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A

Answer key

  1. 355
  2. 330
  3. 115
  4. 195
  5. Shop B
  6. 3
  7. 140
  8. 55
  9. 425
  10. Shop B
  11. 1
  12. 2
  13. Shop A
  14. Shop A
  15. 120
  16. 205
  17. 1
  18. 175
  19. 350
  20. Shop B
  21. 4
  22. 3
  23. 20
  24. 55
  25. Shop A
  26. 285
  27. Shop A
  28. Shop A
  29. 85
  30. 40
  31. 70
  32. Shop A
  33. 2
  34. Shop B
  35. 340
  36. 740
  37. 3
  38. 15
  39. 25
  40. Shop B

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids