← Comparing total prices lesson New set →

Compare Total Prices Worksheet

Money maths lesson 26: Comparing total prices · Set 150 · 40 sums
TalentJR

The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.One juice box costs ₹20. A pack of 3 juice boxes costs ₹59. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  2. 2.Shop A sells a T-shirt for ₹325 with free delivery. Shop B sells it for ₹265 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  3. 3.A water bottle costs ₹130 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  4. 4.Shop A sells a football for ₹360 with free delivery. Shop B sells it for ₹265 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  5. 5.Shop A sells a school bag for ₹585 with free delivery. Shop B sells it for ₹645 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  6. 6.Shop A sells a school bag for ₹485 with free delivery. Shop B sells it for ₹540 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  7. 7.Shop A sells a football for ₹295 with free delivery. Shop B sells it for ₹285 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  8. 8.Shop A sells a cricket ball for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹110 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  9. 9.A badminton racket costs ₹525 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  10. 10.Shop A sells a cricket ball for ₹110 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  11. 11.Shop A sells a T-shirt for ₹315 with free delivery. Shop B sells it for ₹350 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  12. 12.Shop A sells a school bag for ₹555 with free delivery. Shop B sells it for ₹575 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  13. 13.Shop A sells a cricket ball for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  14. 14.One pencil costs ₹7. A pack of 3 pencils costs ₹19. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  15. 15.Shop A sells a cricket ball for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹120 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  16. 16.Shop A sells a lunch box for ₹155 with free delivery. Shop B sells it for ₹270 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  17. 17.One samosa costs ₹19. A pack of 3 samosas costs ₹55. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  18. 18.Shop A sells a lunch box for ₹215 with free delivery. Shop B sells it for ₹245 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  19. 19.Shop A sells a T-shirt for ₹275 with free delivery. Shop B sells it for ₹400 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  20. 20.Shop A sells a lunch box for ₹290 with free delivery. Shop B sells it for ₹280 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  21. 21.A badminton racket costs ₹590 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  22. 22.Shop A sells a lunch box for ₹265 with free delivery. Shop B sells it for ₹225 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  23. 23.Shop A sells a school bag for ₹485 with free delivery. Shop B sells it for ₹550 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  24. 24.Shop A sells a water bottle for ₹235 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  25. 25.Shop A sells a lunch box for ₹195 with free delivery. Shop B sells it for ₹275 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  26. 26.Shop A sells a lunch box for ₹210 with free delivery. Shop B sells it for ₹265 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  27. 27.Shop A sells a football for ₹390 with free delivery. Shop B sells it for ₹345 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  28. 28.One balloon costs ₹8. A pack of 3 balloons costs ₹21. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  29. 29.A school bag costs ₹475 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  30. 30.A badminton racket costs ₹375 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  31. 31.Shop A sells a football for ₹355 with free delivery. Shop B sells it for ₹320 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  32. 32.Shop A sells a T-shirt for ₹380 with free delivery. Shop B sells it for ₹240 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  33. 33.Shop A sells a football for ₹325 with free delivery. Shop B sells it for ₹280 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  34. 34.Shop A sells a lunch box for ₹270 with free delivery. Shop B sells it for ₹230 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  35. 35.Shop A sells a lunch box for ₹295 with free delivery. Shop B sells it for ₹290 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  36. 36.Shop A sells a cricket ball for ₹140 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  37. 37.One banana costs ₹7. A pack of 3 bananas costs ₹20. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  38. 38.Shop A sells a T-shirt for ₹335 with free delivery. Shop B sells it for ₹310 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  39. 39.A T-shirt costs ₹390 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  40. 40.A lunch box costs ₹280 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?

Answer key

  1. 1
  2. Shop A
  3. 120
  4. 25
  5. 130
  6. Shop A
  7. 70
  8. 35
  9. 555
  10. 120
  11. Shop A
  12. 50
  13. Shop A
  14. 2
  15. Shop A
  16. Shop A
  17. 2
  18. Shop A
  19. 145
  20. Shop A
  21. 620
  22. Shop B
  23. Shop A
  24. 25
  25. Shop A
  26. 85
  27. Shop A
  28. 3
  29. 475
  30. 415
  31. Shop A
  32. Shop B
  33. Shop A
  34. 40
  35. Shop A
  36. 90
  37. 1
  38. 35
  39. 400
  40. 270

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids