← Comparing total prices lesson New set →

Compare Total Prices Worksheet

Money maths lesson 26: Comparing total prices · Set 153 · 40 sums
TalentJR

The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells a football for ₹370 with free delivery. Shop B sells it for ₹290 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  2. 2.Shop A sells a badminton racket for ₹305 with free delivery. Shop B sells it for ₹590 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  3. 3.A football costs ₹285 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  4. 4.One balloon costs ₹9. A pack of 3 balloons costs ₹26. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  5. 5.Shop A sells a school bag for ₹775 with free delivery. Shop B sells it for ₹615 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  6. 6.Shop A sells a football for ₹340 with free delivery. Shop B sells it for ₹415 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  7. 7.One notebook costs ₹30. A pack of 3 notebooks costs ₹89. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  8. 8.A T-shirt costs ₹200 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  9. 9.Shop A sells a cricket ball for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  10. 10.A badminton racket costs ₹520 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  11. 11.One sticker sheet costs ₹6. A pack of 3 sticker sheets costs ₹17. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  12. 12.One pencil costs ₹7. A pack of 3 pencils costs ₹20. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  13. 13.A cricket ball costs ₹150 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  14. 14.Shop A sells a school bag for ₹480 with free delivery. Shop B sells it for ₹795 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  15. 15.One sharpener costs ₹6. A pack of 3 sharpeners costs ₹15. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  16. 16.A school bag costs ₹590 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  17. 17.One sharpener costs ₹7. A pack of 3 sharpeners costs ₹20. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  18. 18.One pencil costs ₹6. A pack of 3 pencils costs ₹16. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  19. 19.Shop A sells a T-shirt for ₹355 with free delivery. Shop B sells it for ₹360 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  20. 20.Shop A sells a water bottle for ₹190 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  21. 21.Shop A sells a water bottle for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  22. 22.Shop A sells a football for ₹450 with free delivery. Shop B sells it for ₹310 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  23. 23.Shop A sells a badminton racket for ₹360 with free delivery. Shop B sells it for ₹585 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  24. 24.Shop A sells a badminton racket for ₹380 with free delivery. Shop B sells it for ₹330 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  25. 25.One ruler costs ₹11. A pack of 3 rulers costs ₹32. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  26. 26.Shop A sells a badminton racket for ₹470 with free delivery. Shop B sells it for ₹480 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  27. 27.Shop A sells a school bag for ₹475 with free delivery. Shop B sells it for ₹775 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  28. 28.A water bottle costs ₹150 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  29. 29.Shop A sells a school bag for ₹480 with free delivery. Shop B sells it for ₹715 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  30. 30.Shop A sells a cricket ball for ₹115 with free delivery. Shop B sells it for ₹105 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  31. 31.Shop A sells a football for ₹365 with free delivery. Shop B sells it for ₹350 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  32. 32.Shop A sells a cricket ball for ₹105 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  33. 33.Shop A sells a school bag for ₹545 with free delivery. Shop B sells it for ₹555 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  34. 34.Shop A sells a football for ₹420 with free delivery. Shop B sells it for ₹435 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  35. 35.Shop A sells a water bottle for ₹210 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  36. 36.A badminton racket costs ₹480 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  37. 37.A T-shirt costs ₹235 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  38. 38.One ice candy costs ₹15. A pack of 3 ice candies costs ₹43. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  39. 39.A football costs ₹450 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  40. 40.A lunch box costs ₹205 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?

Answer key

  1. 60
  2. 355
  3. 285
  4. 1
  5. Shop B
  6. 95
  7. 1
  8. 200
  9. 65
  10. 520
  11. 1
  12. 1
  13. 160
  14. Shop A
  15. 3
  16. 630
  17. 1
  18. 2
  19. 85
  20. Shop B
  21. Shop A
  22. Shop B
  23. 305
  24. 10
  25. 1
  26. Shop A
  27. Shop A
  28. 150
  29. 295
  30. Shop A
  31. Shop A
  32. 80
  33. Shop A
  34. Shop A
  35. Shop B
  36. 480
  37. 245
  38. 2
  39. 450
  40. 215

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids