Compare Total Prices Worksheet
The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells a football for ₹370 with free delivery. Shop B sells it for ₹290 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 2.Shop A sells a badminton racket for ₹305 with free delivery. Shop B sells it for ₹590 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 3.A football costs ₹285 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 4.One balloon costs ₹9. A pack of 3 balloons costs ₹26. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 5.Shop A sells a school bag for ₹775 with free delivery. Shop B sells it for ₹615 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 6.Shop A sells a football for ₹340 with free delivery. Shop B sells it for ₹415 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 7.One notebook costs ₹30. A pack of 3 notebooks costs ₹89. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 8.A T-shirt costs ₹200 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 9.Shop A sells a cricket ball for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 10.A badminton racket costs ₹520 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 11.One sticker sheet costs ₹6. A pack of 3 sticker sheets costs ₹17. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 12.One pencil costs ₹7. A pack of 3 pencils costs ₹20. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 13.A cricket ball costs ₹150 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 14.Shop A sells a school bag for ₹480 with free delivery. Shop B sells it for ₹795 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 15.One sharpener costs ₹6. A pack of 3 sharpeners costs ₹15. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 16.A school bag costs ₹590 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 17.One sharpener costs ₹7. A pack of 3 sharpeners costs ₹20. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 18.One pencil costs ₹6. A pack of 3 pencils costs ₹16. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 19.Shop A sells a T-shirt for ₹355 with free delivery. Shop B sells it for ₹360 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 20.Shop A sells a water bottle for ₹190 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 21.Shop A sells a water bottle for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 22.Shop A sells a football for ₹450 with free delivery. Shop B sells it for ₹310 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 23.Shop A sells a badminton racket for ₹360 with free delivery. Shop B sells it for ₹585 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 24.Shop A sells a badminton racket for ₹380 with free delivery. Shop B sells it for ₹330 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 25.One ruler costs ₹11. A pack of 3 rulers costs ₹32. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 26.Shop A sells a badminton racket for ₹470 with free delivery. Shop B sells it for ₹480 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 27.Shop A sells a school bag for ₹475 with free delivery. Shop B sells it for ₹775 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 28.A water bottle costs ₹150 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 29.Shop A sells a school bag for ₹480 with free delivery. Shop B sells it for ₹715 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 30.Shop A sells a cricket ball for ₹115 with free delivery. Shop B sells it for ₹105 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 31.Shop A sells a football for ₹365 with free delivery. Shop B sells it for ₹350 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 32.Shop A sells a cricket ball for ₹105 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 33.Shop A sells a school bag for ₹545 with free delivery. Shop B sells it for ₹555 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 34.Shop A sells a football for ₹420 with free delivery. Shop B sells it for ₹435 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 35.Shop A sells a water bottle for ₹210 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 36.A badminton racket costs ₹480 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 37.A T-shirt costs ₹235 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 38.One ice candy costs ₹15. A pack of 3 ice candies costs ₹43. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 39.A football costs ₹450 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 40.A lunch box costs ₹205 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
Answer key
- 60
- 355
- 285
- 1
- Shop B
- 95
- 1
- 200
- 65
- 520
- 1
- 1
- 160
- Shop A
- 3
- 630
- 1
- 2
- 85
- Shop B
- Shop A
- Shop B
- 305
- 10
- 1
- Shop A
- Shop A
- 150
- 295
- Shop A
- Shop A
- 80
- Shop A
- Shop A
- Shop B
- 480
- 245
- 2
- 450
- 215
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids