Compare Total Prices Worksheet
The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One juice box costs ₹20. A pack of 3 juice boxes costs ₹57. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 2.One biscuit packet costs ₹11. A pack of 3 biscuit packets costs ₹29. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 3.One sticker sheet costs ₹7. A pack of 3 sticker sheets costs ₹19. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 4.A cricket ball costs ₹105 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 5.A water bottle costs ₹145 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 6.Shop A sells a cricket ball for ₹140 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 7.Shop A sells a cricket ball for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 8.One kite costs ₹13. A pack of 3 kites costs ₹37. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 9.Shop A sells a T-shirt for ₹375 with free delivery. Shop B sells it for ₹345 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 10.A T-shirt costs ₹230 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 11.Shop A sells a badminton racket for ₹355 with free delivery. Shop B sells it for ₹515 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 12.A T-shirt costs ₹220 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 13.One banana costs ₹8. A pack of 3 bananas costs ₹20. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 14.A lunch box costs ₹270 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 15.Shop A sells a cricket ball for ₹125 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 16.A school bag costs ₹550 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 17.One pencil costs ₹8. A pack of 3 pencils costs ₹22. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 18.Shop A sells a lunch box for ₹275 with free delivery. Shop B sells it for ₹190 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 19.Shop A sells a football for ₹305 with free delivery. Shop B sells it for ₹415 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 20.A football costs ₹255 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 21.Shop A sells a football for ₹305 with free delivery. Shop B sells it for ₹325 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 22.One notebook costs ₹30. A pack of 3 notebooks costs ₹89. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 23.Shop A sells a water bottle for ₹230 with free delivery. Shop B sells it for ₹235 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 24.One sharpener costs ₹9. A pack of 3 sharpeners costs ₹25. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 25.One samosa costs ₹16. A pack of 3 samosas costs ₹45. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 26.A badminton racket costs ₹505 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 27.Shop A sells a T-shirt for ₹365 with free delivery. Shop B sells it for ₹400 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 28.Shop A sells a badminton racket for ₹310 with free delivery. Shop B sells it for ₹425 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 29.A T-shirt costs ₹220 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 30.One crayon box costs ₹50. A pack of 3 crayon boxes costs ₹148. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 31.A school bag costs ₹760 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 32.Shop A sells a cricket ball for ₹110 with free delivery. Shop B sells it for ₹140 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 33.A football costs ₹255 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 34.One ruler costs ₹10. A pack of 3 rulers costs ₹29. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 35.One juice box costs ₹30. A pack of 3 juice boxes costs ₹86. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 36.Shop A sells a badminton racket for ₹355 with free delivery. Shop B sells it for ₹480 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 37.A cricket ball costs ₹105 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 38.A cricket ball costs ₹110 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 39.Shop A sells a cricket ball for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹110 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 40.A school bag costs ₹500 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
Answer key
- 3
- 4
- 2
- 135
- 215
- 65
- 40
- 2
- Shop B
- 230
- 240
- 230
- 4
- 270
- Shop A
- 530
- 2
- Shop B
- 130
- 315
- 50
- 1
- 85
- 2
- 3
- 505
- Shop A
- 145
- 250
- 2
- 760
- 90
- 225
- 1
- 4
- Shop A
- 145
- 150
- Shop A
- 560
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids