Compare Total Prices Worksheet
The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One glue stick costs ₹18. A pack of 3 glue sticks costs ₹51. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 2.Shop A sells a T-shirt for ₹390 with free delivery. Shop B sells it for ₹340 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 3.One balloon costs ₹6. A pack of 3 balloons costs ₹17. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 4.A school bag costs ₹510 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 5.A football costs ₹380 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 6.Shop A sells a water bottle for ₹230 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 7.One crayon box costs ₹35. A pack of 3 crayon boxes costs ₹101. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 8.One crayon box costs ₹50. A pack of 3 crayon boxes costs ₹147. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 9.Shop A sells a school bag for ₹670 with free delivery. Shop B sells it for ₹765 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 10.One ice candy costs ₹8. A pack of 3 ice candies costs ₹22. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 11.One glue stick costs ₹22. A pack of 3 glue sticks costs ₹65. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 12.A cricket ball costs ₹140 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 13.A T-shirt costs ₹385 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 14.Shop A sells a football for ₹330 with free delivery. Shop B sells it for ₹440 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 15.Shop A sells a school bag for ₹780 with free delivery. Shop B sells it for ₹500 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 16.Shop A sells a badminton racket for ₹525 with free delivery. Shop B sells it for ₹430 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 17.Shop A sells a cricket ball for ₹110 with free delivery. Shop B sells it for ₹135 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 18.Shop A sells a badminton racket for ₹570 with free delivery. Shop B sells it for ₹385 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 19.Shop A sells a water bottle for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 20.Shop A sells a football for ₹310 with free delivery. Shop B sells it for ₹295 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 21.Shop A sells a water bottle for ₹200 with free delivery. Shop B sells it for ₹195 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 22.Shop A sells a football for ₹355 with free delivery. Shop B sells it for ₹425 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 23.One banana costs ₹6. A pack of 3 bananas costs ₹14. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 24.One notebook costs ₹35. A pack of 3 notebooks costs ₹104. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 25.Shop A sells a school bag for ₹505 with free delivery. Shop B sells it for ₹520 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 26.One samosa costs ₹15. A pack of 3 samosas costs ₹41. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 27.A lunch box costs ₹195 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 28.A water bottle costs ₹120 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 29.One samosa costs ₹18. A pack of 3 samosas costs ₹50. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 30.Shop A sells a football for ₹300 with free delivery. Shop B sells it for ₹305 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 31.One juice box costs ₹30. A pack of 3 juice boxes costs ₹87. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 32.Shop A sells a cricket ball for ₹125 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 33.Shop A sells a football for ₹260 with free delivery. Shop B sells it for ₹370 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 34.A badminton racket costs ₹415 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 35.Shop A sells a football for ₹290 with free delivery. Shop B sells it for ₹290 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 36.Shop A sells a school bag for ₹465 with free delivery. Shop B sells it for ₹660 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 37.Shop A sells a cricket ball for ₹100 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 38.Shop A sells a T-shirt for ₹305 with free delivery. Shop B sells it for ₹275 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 39.Shop A sells a badminton racket for ₹575 with free delivery. Shop B sells it for ₹560 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 40.One ruler costs ₹13. A pack of 3 rulers costs ₹37. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
Answer key
- 3
- Shop B
- 1
- 490
- 380
- Shop B
- 4
- 3
- Shop A
- 2
- 1
- 170
- 445
- Shop A
- Shop B
- Shop B
- 55
- Shop B
- 55
- 65
- 25
- Shop A
- 4
- 1
- 95
- 4
- 255
- 100
- 4
- Shop A
- 3
- 70
- 140
- 445
- 30
- 255
- Shop A
- Shop B
- Shop A
- 2
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids