Compare Total Prices Worksheet
The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A lunch box costs ₹190 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 2.A school bag costs ₹620 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 3.Shop A sells a cricket ball for ₹100 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 4.Shop A sells a lunch box for ₹270 with free delivery. Shop B sells it for ₹240 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 5.Shop A sells a water bottle for ₹245 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 6.A badminton racket costs ₹530 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 7.Shop A sells a T-shirt for ₹220 with free delivery. Shop B sells it for ₹320 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 8.A badminton racket costs ₹470 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 9.Shop A sells a lunch box for ₹155 with free delivery. Shop B sells it for ₹175 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 10.One notebook costs ₹25. A pack of 3 notebooks costs ₹73. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 11.Shop A sells a T-shirt for ₹355 with free delivery. Shop B sells it for ₹240 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 12.One crayon box costs ₹30. A pack of 3 crayon boxes costs ₹88. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 13.A badminton racket costs ₹555 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 14.Shop A sells a T-shirt for ₹375 with free delivery. Shop B sells it for ₹290 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 15.A school bag costs ₹505 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 16.A football costs ₹315 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 17.Shop A sells a water bottle for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹170 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 18.Shop A sells a water bottle for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹210 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 19.Shop A sells a cricket ball for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹110 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 20.One banana costs ₹7. A pack of 3 bananas costs ₹18. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 21.Shop A sells a football for ₹375 with free delivery. Shop B sells it for ₹435 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 22.Shop A sells a T-shirt for ₹330 with free delivery. Shop B sells it for ₹380 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 23.Shop A sells a badminton racket for ₹300 with free delivery. Shop B sells it for ₹300 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 24.Shop A sells a lunch box for ₹205 with free delivery. Shop B sells it for ₹160 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 25.A lunch box costs ₹170 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 26.Shop A sells a water bottle for ₹230 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 27.Shop A sells a water bottle for ₹120 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 28.A cricket ball costs ₹125 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 29.Shop A sells a lunch box for ₹190 with free delivery. Shop B sells it for ₹260 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 30.One sticker sheet costs ₹8. A pack of 3 sticker sheets costs ₹20. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 31.Shop A sells a school bag for ₹520 with free delivery. Shop B sells it for ₹690 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 32.A cricket ball costs ₹135 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 33.One glue stick costs ₹21. A pack of 3 glue sticks costs ₹60. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 34.A water bottle costs ₹135 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 35.Shop A sells a T-shirt for ₹385 with free delivery. Shop B sells it for ₹360 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 36.Shop A sells a T-shirt for ₹260 with free delivery. Shop B sells it for ₹390 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 37.One juice box costs ₹25. A pack of 3 juice boxes costs ₹74. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 38.One ice candy costs ₹10. A pack of 3 ice candies costs ₹26. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 39.Shop A sells a badminton racket for ₹595 with free delivery. Shop B sells it for ₹355 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 40.A badminton racket costs ₹380 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
Answer key
- 160
- 690
- 80
- 50
- 85
- 530
- Shop A
- 490
- Shop A
- 2
- Shop B
- 2
- 555
- Shop B
- 545
- 335
- 80
- 110
- 60
- 3
- Shop A
- 80
- Shop A
- 15
- 240
- Shop B
- 75
- 145
- Shop A
- 4
- Shop A
- 145
- 3
- 105
- Shop B
- Shop A
- 1
- 4
- Shop B
- 390
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids