← Comparing total prices lesson New set →

Compare Total Prices Worksheet

Money maths lesson 26: Comparing total prices · Set 182 · 40 sums
TalentJR

The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A lunch box costs ₹190 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  2. 2.A school bag costs ₹620 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  3. 3.Shop A sells a cricket ball for ₹100 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  4. 4.Shop A sells a lunch box for ₹270 with free delivery. Shop B sells it for ₹240 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  5. 5.Shop A sells a water bottle for ₹245 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  6. 6.A badminton racket costs ₹530 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  7. 7.Shop A sells a T-shirt for ₹220 with free delivery. Shop B sells it for ₹320 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  8. 8.A badminton racket costs ₹470 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  9. 9.Shop A sells a lunch box for ₹155 with free delivery. Shop B sells it for ₹175 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  10. 10.One notebook costs ₹25. A pack of 3 notebooks costs ₹73. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  11. 11.Shop A sells a T-shirt for ₹355 with free delivery. Shop B sells it for ₹240 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  12. 12.One crayon box costs ₹30. A pack of 3 crayon boxes costs ₹88. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  13. 13.A badminton racket costs ₹555 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  14. 14.Shop A sells a T-shirt for ₹375 with free delivery. Shop B sells it for ₹290 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  15. 15.A school bag costs ₹505 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  16. 16.A football costs ₹315 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  17. 17.Shop A sells a water bottle for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹170 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  18. 18.Shop A sells a water bottle for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹210 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  19. 19.Shop A sells a cricket ball for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹110 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  20. 20.One banana costs ₹7. A pack of 3 bananas costs ₹18. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  21. 21.Shop A sells a football for ₹375 with free delivery. Shop B sells it for ₹435 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  22. 22.Shop A sells a T-shirt for ₹330 with free delivery. Shop B sells it for ₹380 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  23. 23.Shop A sells a badminton racket for ₹300 with free delivery. Shop B sells it for ₹300 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  24. 24.Shop A sells a lunch box for ₹205 with free delivery. Shop B sells it for ₹160 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  25. 25.A lunch box costs ₹170 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  26. 26.Shop A sells a water bottle for ₹230 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  27. 27.Shop A sells a water bottle for ₹120 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  28. 28.A cricket ball costs ₹125 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  29. 29.Shop A sells a lunch box for ₹190 with free delivery. Shop B sells it for ₹260 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.One sticker sheet costs ₹8. A pack of 3 sticker sheets costs ₹20. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  31. 31.Shop A sells a school bag for ₹520 with free delivery. Shop B sells it for ₹690 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  32. 32.A cricket ball costs ₹135 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  33. 33.One glue stick costs ₹21. A pack of 3 glue sticks costs ₹60. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  34. 34.A water bottle costs ₹135 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  35. 35.Shop A sells a T-shirt for ₹385 with free delivery. Shop B sells it for ₹360 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  36. 36.Shop A sells a T-shirt for ₹260 with free delivery. Shop B sells it for ₹390 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  37. 37.One juice box costs ₹25. A pack of 3 juice boxes costs ₹74. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  38. 38.One ice candy costs ₹10. A pack of 3 ice candies costs ₹26. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  39. 39.Shop A sells a badminton racket for ₹595 with free delivery. Shop B sells it for ₹355 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  40. 40.A badminton racket costs ₹380 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?

Answer key

  1. 160
  2. 690
  3. 80
  4. 50
  5. 85
  6. 530
  7. Shop A
  8. 490
  9. Shop A
  10. 2
  11. Shop B
  12. 2
  13. 555
  14. Shop B
  15. 545
  16. 335
  17. 80
  18. 110
  19. 60
  20. 3
  21. Shop A
  22. 80
  23. Shop A
  24. 15
  25. 240
  26. Shop B
  27. 75
  28. 145
  29. Shop A
  30. 4
  31. Shop A
  32. 145
  33. 3
  34. 105
  35. Shop B
  36. Shop A
  37. 1
  38. 4
  39. Shop B
  40. 390

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids