Compare Total Prices Worksheet
The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells a T-shirt for ₹335 with free delivery. Shop B sells it for ₹345 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 2.Shop A sells a badminton racket for ₹550 with free delivery. Shop B sells it for ₹395 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 3.A football costs ₹400 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 4.One crayon box costs ₹40. A pack of 3 crayon boxes costs ₹118. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 5.One banana costs ₹6. A pack of 3 bananas costs ₹14. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 6.A cricket ball costs ₹140 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 7.Shop A sells a school bag for ₹480 with free delivery. Shop B sells it for ₹610 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 8.A cricket ball costs ₹145 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 9.Shop A sells a football for ₹400 with free delivery. Shop B sells it for ₹385 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 10.Shop A sells a water bottle for ₹185 with free delivery. Shop B sells it for ₹155 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 11.A football costs ₹255 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 12.One sharpener costs ₹7. A pack of 3 sharpeners costs ₹18. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 13.Shop A sells a cricket ball for ₹145 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 14.Shop A sells a badminton racket for ₹520 with free delivery. Shop B sells it for ₹390 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 15.Shop A sells a badminton racket for ₹325 with free delivery. Shop B sells it for ₹365 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 16.A badminton racket costs ₹525 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 17.Shop A sells a badminton racket for ₹550 with free delivery. Shop B sells it for ₹545 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 18.One crayon box costs ₹45. A pack of 3 crayon boxes costs ₹132. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 19.Shop A sells a lunch box for ₹230 with free delivery. Shop B sells it for ₹215 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 20.One biscuit packet costs ₹12. A pack of 3 biscuit packets costs ₹35. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 21.A badminton racket costs ₹595 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 22.A lunch box costs ₹260 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 23.A school bag costs ₹475 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 24.Shop A sells a badminton racket for ₹320 with free delivery. Shop B sells it for ₹345 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 25.Shop A sells a football for ₹290 with free delivery. Shop B sells it for ₹435 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 26.A T-shirt costs ₹355 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 27.Shop A sells a lunch box for ₹270 with free delivery. Shop B sells it for ₹180 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 28.One sharpener costs ₹9. A pack of 3 sharpeners costs ₹24. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 29.One sticker sheet costs ₹5. A pack of 3 sticker sheets costs ₹14. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 30.Shop A sells a water bottle for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 31.Shop A sells a lunch box for ₹245 with free delivery. Shop B sells it for ₹295 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 32.Shop A sells a lunch box for ₹170 with free delivery. Shop B sells it for ₹285 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 33.Shop A sells a water bottle for ₹225 with free delivery. Shop B sells it for ₹250 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 34.Shop A sells a school bag for ₹670 with free delivery. Shop B sells it for ₹505 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 35.One balloon costs ₹6. A pack of 3 balloons costs ₹17. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 36.One samosa costs ₹16. A pack of 3 samosas costs ₹44. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 37.A cricket ball costs ₹145 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 38.Shop A sells a lunch box for ₹260 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 39.A badminton racket costs ₹595 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 40.Shop A sells a lunch box for ₹200 with free delivery. Shop B sells it for ₹175 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
Answer key
- Shop A
- Shop B
- 380
- 2
- 4
- 150
- 150
- 185
- Shop A
- Shop B
- 265
- 3
- 75
- Shop B
- Shop A
- 595
- 15
- 3
- 15
- 1
- 605
- 280
- 465
- Shop A
- 175
- 385
- 10
- 3
- 1
- 35
- Shop A
- 195
- 65
- Shop B
- 1
- 4
- 155
- Shop B
- 585
- Shop A
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids