← Comparing total prices lesson New set →

Compare Total Prices Worksheet

Money maths lesson 26: Comparing total prices · Set 233 · 40 sums
TalentJR

The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells a football for ₹400 with free delivery. Shop B sells it for ₹325 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  2. 2.Shop A sells a cricket ball for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹115 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  3. 3.A football costs ₹285 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  4. 4.One notebook costs ₹40. A pack of 3 notebooks costs ₹119. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  5. 5.A football costs ₹270 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  6. 6.Shop A sells a football for ₹260 with free delivery. Shop B sells it for ₹450 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  7. 7.Shop A sells a lunch box for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹260 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  8. 8.One ice candy costs ₹11. A pack of 3 ice candies costs ₹30. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  9. 9.Shop A sells a cricket ball for ₹145 with free delivery. Shop B sells it for ₹100 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  10. 10.Shop A sells a school bag for ₹655 with free delivery. Shop B sells it for ₹685 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  11. 11.Shop A sells a football for ₹395 with free delivery. Shop B sells it for ₹335 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  12. 12.Shop A sells a cricket ball for ₹100 with free delivery. Shop B sells it for ₹100 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  13. 13.Shop A sells a water bottle for ₹220 with free delivery. Shop B sells it for ₹195 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  14. 14.One crayon box costs ₹45. A pack of 3 crayon boxes costs ₹131. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  15. 15.Shop A sells a cricket ball for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  16. 16.Shop A sells a lunch box for ₹195 with free delivery. Shop B sells it for ₹200 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  17. 17.A school bag costs ₹755 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  18. 18.Shop A sells a T-shirt for ₹245 with free delivery. Shop B sells it for ₹275 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  19. 19.One balloon costs ₹5. A pack of 3 balloons costs ₹14. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  20. 20.Shop A sells a water bottle for ₹250 with free delivery. Shop B sells it for ₹135 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  21. 21.Shop A sells a T-shirt for ₹400 with free delivery. Shop B sells it for ₹390 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  22. 22.Shop A sells a water bottle for ₹220 with free delivery. Shop B sells it for ₹185 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  23. 23.A cricket ball costs ₹145 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  24. 24.Shop A sells a cricket ball for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  25. 25.One balloon costs ₹10. A pack of 3 balloons costs ₹26. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  26. 26.One sticker sheet costs ₹5. A pack of 3 sticker sheets costs ₹11. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  27. 27.One sticker sheet costs ₹11. A pack of 3 sticker sheets costs ₹31. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  28. 28.One kite costs ₹23. A pack of 3 kites costs ₹68. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  29. 29.Shop A sells a lunch box for ₹240 with free delivery. Shop B sells it for ₹245 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.Shop A sells a football for ₹420 with free delivery. Shop B sells it for ₹355 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  31. 31.One kite costs ₹25. A pack of 3 kites costs ₹74. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  32. 32.Shop A sells a water bottle for ₹225 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  33. 33.One sticker sheet costs ₹5. A pack of 3 sticker sheets costs ₹14. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  34. 34.One balloon costs ₹10. A pack of 3 balloons costs ₹28. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  35. 35.Shop A sells a badminton racket for ₹540 with free delivery. Shop B sells it for ₹410 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  36. 36.One notebook costs ₹30. A pack of 3 notebooks costs ₹86. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  37. 37.One pencil costs ₹5. A pack of 3 pencils costs ₹11. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  38. 38.One ice candy costs ₹14. A pack of 3 ice candies costs ₹41. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  39. 39.Shop A sells a cricket ball for ₹110 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  40. 40.Shop A sells a football for ₹265 with free delivery. Shop B sells it for ₹385 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B

Answer key

  1. 55
  2. 15
  3. 305
  4. 1
  5. 310
  6. 230
  7. 130
  8. 3
  9. 25
  10. Shop A
  11. 10
  12. 40
  13. 45
  14. 4
  15. Shop B
  16. Shop A
  17. 765
  18. 60
  19. 1
  20. 85
  21. 20
  22. 15
  23. 155
  24. Shop A
  25. 4
  26. 4
  27. 2
  28. 1
  29. Shop A
  30. Shop B
  31. 1
  32. 65
  33. 1
  34. 2
  35. 110
  36. 4
  37. 4
  38. 1
  39. 100
  40. Shop A

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids