Compare Total Prices Worksheet
The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells a football for ₹400 with free delivery. Shop B sells it for ₹325 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 2.Shop A sells a cricket ball for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹115 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 3.A football costs ₹285 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 4.One notebook costs ₹40. A pack of 3 notebooks costs ₹119. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 5.A football costs ₹270 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 6.Shop A sells a football for ₹260 with free delivery. Shop B sells it for ₹450 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 7.Shop A sells a lunch box for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹260 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 8.One ice candy costs ₹11. A pack of 3 ice candies costs ₹30. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 9.Shop A sells a cricket ball for ₹145 with free delivery. Shop B sells it for ₹100 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 10.Shop A sells a school bag for ₹655 with free delivery. Shop B sells it for ₹685 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 11.Shop A sells a football for ₹395 with free delivery. Shop B sells it for ₹335 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 12.Shop A sells a cricket ball for ₹100 with free delivery. Shop B sells it for ₹100 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 13.Shop A sells a water bottle for ₹220 with free delivery. Shop B sells it for ₹195 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 14.One crayon box costs ₹45. A pack of 3 crayon boxes costs ₹131. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 15.Shop A sells a cricket ball for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 16.Shop A sells a lunch box for ₹195 with free delivery. Shop B sells it for ₹200 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 17.A school bag costs ₹755 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 18.Shop A sells a T-shirt for ₹245 with free delivery. Shop B sells it for ₹275 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 19.One balloon costs ₹5. A pack of 3 balloons costs ₹14. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 20.Shop A sells a water bottle for ₹250 with free delivery. Shop B sells it for ₹135 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 21.Shop A sells a T-shirt for ₹400 with free delivery. Shop B sells it for ₹390 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 22.Shop A sells a water bottle for ₹220 with free delivery. Shop B sells it for ₹185 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 23.A cricket ball costs ₹145 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 24.Shop A sells a cricket ball for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 25.One balloon costs ₹10. A pack of 3 balloons costs ₹26. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 26.One sticker sheet costs ₹5. A pack of 3 sticker sheets costs ₹11. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 27.One sticker sheet costs ₹11. A pack of 3 sticker sheets costs ₹31. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 28.One kite costs ₹23. A pack of 3 kites costs ₹68. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 29.Shop A sells a lunch box for ₹240 with free delivery. Shop B sells it for ₹245 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 30.Shop A sells a football for ₹420 with free delivery. Shop B sells it for ₹355 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 31.One kite costs ₹25. A pack of 3 kites costs ₹74. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 32.Shop A sells a water bottle for ₹225 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 33.One sticker sheet costs ₹5. A pack of 3 sticker sheets costs ₹14. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 34.One balloon costs ₹10. A pack of 3 balloons costs ₹28. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 35.Shop A sells a badminton racket for ₹540 with free delivery. Shop B sells it for ₹410 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 36.One notebook costs ₹30. A pack of 3 notebooks costs ₹86. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 37.One pencil costs ₹5. A pack of 3 pencils costs ₹11. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 38.One ice candy costs ₹14. A pack of 3 ice candies costs ₹41. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 39.Shop A sells a cricket ball for ₹110 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 40.Shop A sells a football for ₹265 with free delivery. Shop B sells it for ₹385 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
Answer key
- 55
- 15
- 305
- 1
- 310
- 230
- 130
- 3
- 25
- Shop A
- 10
- 40
- 45
- 4
- Shop B
- Shop A
- 765
- 60
- 1
- 85
- 20
- 15
- 155
- Shop A
- 4
- 4
- 2
- 1
- Shop A
- Shop B
- 1
- 65
- 1
- 2
- 110
- 4
- 4
- 1
- 100
- Shop A
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids