Compare Total Prices Worksheet
The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One glue stick costs ₹16. A pack of 3 glue sticks costs ₹46. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 2.A school bag costs ₹565 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 3.Shop A sells a cricket ball for ₹115 with free delivery. Shop B sells it for ₹110 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 4.One ruler costs ₹10. A pack of 3 rulers costs ₹27. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 5.Shop A sells a school bag for ₹625 with free delivery. Shop B sells it for ₹450 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 6.Shop A sells a water bottle for ₹175 with free delivery. Shop B sells it for ₹245 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 7.Shop A sells a badminton racket for ₹300 with free delivery. Shop B sells it for ₹455 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 8.Shop A sells a cricket ball for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹115 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 9.Shop A sells a lunch box for ₹295 with free delivery. Shop B sells it for ₹240 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 10.One juice box costs ₹25. A pack of 3 juice boxes costs ₹72. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 11.A football costs ₹345 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 12.Shop A sells a school bag for ₹530 with free delivery. Shop B sells it for ₹520 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 13.Shop A sells a lunch box for ₹300 with free delivery. Shop B sells it for ₹185 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 14.A badminton racket costs ₹315 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 15.One ice candy costs ₹12. A pack of 3 ice candies costs ₹32. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 16.A lunch box costs ₹295 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 17.One juice box costs ₹20. A pack of 3 juice boxes costs ₹56. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 18.One biscuit packet costs ₹19. A pack of 3 biscuit packets costs ₹54. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 19.A T-shirt costs ₹275 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 20.One sticker sheet costs ₹6. A pack of 3 sticker sheets costs ₹15. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 21.A water bottle costs ₹155 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 22.A school bag costs ₹560 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 23.Shop A sells a T-shirt for ₹250 with free delivery. Shop B sells it for ₹355 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 24.Shop A sells a T-shirt for ₹270 with free delivery. Shop B sells it for ₹325 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 25.Shop A sells a cricket ball for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹105 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 26.One samosa costs ₹13. A pack of 3 samosas costs ₹38. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 27.Shop A sells a cricket ball for ₹100 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 28.Shop A sells a cricket ball for ₹125 with free delivery. Shop B sells it for ₹115 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 29.Shop A sells a water bottle for ₹155 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 30.Shop A sells a badminton racket for ₹405 with free delivery. Shop B sells it for ₹505 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 31.One juice box costs ₹25. A pack of 3 juice boxes costs ₹71. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 32.A T-shirt costs ₹375 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 33.Shop A sells a water bottle for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹230 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 34.Shop A sells a water bottle for ₹230 with free delivery. Shop B sells it for ₹120 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 35.Shop A sells a badminton racket for ₹340 with free delivery. Shop B sells it for ₹475 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 36.A T-shirt costs ₹355 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 37.A school bag costs ₹775 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 38.Shop A sells a water bottle for ₹190 with free delivery. Shop B sells it for ₹240 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 39.Shop A sells a school bag for ₹530 with free delivery. Shop B sells it for ₹555 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 40.A water bottle costs ₹170 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
Answer key
- 2
- 565
- Shop A
- 3
- Shop B
- Shop A
- Shop A
- Shop A
- 5
- 3
- 365
- 20
- 65
- 295
- 4
- 275
- 4
- 3
- 275
- 3
- 205
- 540
- Shop A
- Shop A
- 15
- 1
- Shop A
- Shop A
- 10
- Shop A
- 4
- 435
- Shop A
- Shop B
- 185
- 375
- 795
- Shop A
- Shop A
- 180
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids