← Comparing total prices lesson New set →

Compare Total Prices Worksheet

Money maths lesson 26: Comparing total prices · Set 244 · 40 sums
TalentJR

The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.One kite costs ₹12. A pack of 3 kites costs ₹34. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  2. 2.Shop A sells a water bottle for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹140 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  3. 3.A badminton racket costs ₹500 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  4. 4.Shop A sells a lunch box for ₹205 with free delivery. Shop B sells it for ₹180 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  5. 5.Shop A sells a badminton racket for ₹375 with free delivery. Shop B sells it for ₹405 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  6. 6.A lunch box costs ₹225 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  7. 7.Shop A sells a school bag for ₹575 with free delivery. Shop B sells it for ₹545 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  8. 8.Shop A sells a badminton racket for ₹550 with free delivery. Shop B sells it for ₹310 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  9. 9.One crayon box costs ₹35. A pack of 3 crayon boxes costs ₹103. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  10. 10.Shop A sells a cricket ball for ₹125 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  11. 11.Shop A sells a football for ₹445 with free delivery. Shop B sells it for ₹440 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  12. 12.A football costs ₹435 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  13. 13.Shop A sells a football for ₹335 with free delivery. Shop B sells it for ₹440 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  14. 14.Shop A sells a cricket ball for ₹120 with free delivery. Shop B sells it for ₹100 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  15. 15.Shop A sells a water bottle for ₹155 with free delivery. Shop B sells it for ₹220 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  16. 16.One juice box costs ₹25. A pack of 3 juice boxes costs ₹74. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  17. 17.One ruler costs ₹13. A pack of 3 rulers costs ₹36. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  18. 18.Shop A sells a T-shirt for ₹375 with free delivery. Shop B sells it for ₹365 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  19. 19.A football costs ₹305 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  20. 20.Shop A sells a cricket ball for ₹115 with free delivery. Shop B sells it for ₹110 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  21. 21.Shop A sells a cricket ball for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹110 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  22. 22.A lunch box costs ₹230 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  23. 23.A football costs ₹370 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  24. 24.Shop A sells a water bottle for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹175 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  25. 25.One sticker sheet costs ₹9. A pack of 3 sticker sheets costs ₹23. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  26. 26.One notebook costs ₹30. A pack of 3 notebooks costs ₹86. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  27. 27.A football costs ₹400 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  28. 28.Shop A sells a cricket ball for ₹125 with free delivery. Shop B sells it for ₹135 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  29. 29.Shop A sells a school bag for ₹725 with free delivery. Shop B sells it for ₹785 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.One crayon box costs ₹35. A pack of 3 crayon boxes costs ₹101. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  31. 31.Shop A sells a T-shirt for ₹395 with free delivery. Shop B sells it for ₹350 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  32. 32.Shop A sells a badminton racket for ₹490 with free delivery. Shop B sells it for ₹345 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  33. 33.Shop A sells a football for ₹300 with free delivery. Shop B sells it for ₹430 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  34. 34.Shop A sells a football for ₹445 with free delivery. Shop B sells it for ₹270 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  35. 35.Shop A sells a school bag for ₹670 with free delivery. Shop B sells it for ₹780 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  36. 36.Shop A sells a T-shirt for ₹300 with free delivery. Shop B sells it for ₹235 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  37. 37.One glue stick costs ₹23. A pack of 3 glue sticks costs ₹65. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  38. 38.One ice candy costs ₹14. A pack of 3 ice candies costs ₹41. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  39. 39.Shop A sells a water bottle for ₹160 with free delivery. Shop B sells it for ₹185 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  40. 40.A football costs ₹380 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?

Answer key

  1. 2
  2. Shop A
  3. 530
  4. Shop A
  5. Shop A
  6. 195
  7. Shop A
  8. Shop B
  9. 2
  10. 105
  11. Shop A
  12. 495
  13. Shop A
  14. 50
  15. Shop A
  16. 1
  17. 3
  18. 30
  19. 325
  20. 45
  21. 35
  22. 260
  23. 390
  24. Shop A
  25. 4
  26. 4
  27. 420
  28. Shop A
  29. Shop A
  30. 4
  31. Shop B
  32. Shop B
  33. Shop A
  34. 155
  35. 130
  36. Shop A
  37. 4
  38. 1
  39. 105
  40. 370

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids