Compare Total Prices Worksheet
The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells a football for ₹345 with free delivery. Shop B sells it for ₹445 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 2.Shop A sells a badminton racket for ₹580 with free delivery. Shop B sells it for ₹450 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 3.A football costs ₹425 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 4.A T-shirt costs ₹200 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 5.Shop A sells a badminton racket for ₹520 with free delivery. Shop B sells it for ₹425 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 6.A badminton racket costs ₹305 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 7.A T-shirt costs ₹395 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 8.A water bottle costs ₹225 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 9.Shop A sells a lunch box for ₹185 with free delivery. Shop B sells it for ₹175 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 10.A school bag costs ₹455 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 11.One notebook costs ₹30. A pack of 3 notebooks costs ₹87. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 12.One ice candy costs ₹8. A pack of 3 ice candies costs ₹20. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 13.Shop A sells a T-shirt for ₹395 with free delivery. Shop B sells it for ₹395 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 14.Shop A sells a water bottle for ₹160 with free delivery. Shop B sells it for ₹140 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 15.Shop A sells a school bag for ₹760 with free delivery. Shop B sells it for ₹695 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 16.A T-shirt costs ₹295 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 17.Shop A sells a football for ₹285 with free delivery. Shop B sells it for ₹380 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 18.Shop A sells a school bag for ₹745 with free delivery. Shop B sells it for ₹550 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 19.One balloon costs ₹6. A pack of 3 balloons costs ₹14. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 20.Shop A sells a water bottle for ₹200 with free delivery. Shop B sells it for ₹135 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 21.Shop A sells a badminton racket for ₹375 with free delivery. Shop B sells it for ₹460 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 22.Shop A sells a badminton racket for ₹375 with free delivery. Shop B sells it for ₹365 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 23.A T-shirt costs ₹290 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 24.A school bag costs ₹755 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 25.One notebook costs ₹40. A pack of 3 notebooks costs ₹118. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 26.A water bottle costs ₹205 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 27.A badminton racket costs ₹315 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 28.One sticker sheet costs ₹10. A pack of 3 sticker sheets costs ₹29. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 29.Shop A sells a lunch box for ₹175 with free delivery. Shop B sells it for ₹225 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 30.Shop A sells a lunch box for ₹155 with free delivery. Shop B sells it for ₹155 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 31.A cricket ball costs ₹130 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 32.Shop A sells a lunch box for ₹255 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 33.One notebook costs ₹45. A pack of 3 notebooks costs ₹133. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 34.One kite costs ₹24. A pack of 3 kites costs ₹71. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 35.Shop A sells a water bottle for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹235 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 36.Shop A sells a badminton racket for ₹375 with free delivery. Shop B sells it for ₹455 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 37.Shop A sells a T-shirt for ₹320 with free delivery. Shop B sells it for ₹240 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 38.Shop A sells a cricket ball for ₹115 with free delivery. Shop B sells it for ₹115 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 39.A football costs ₹440 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 40.A cricket ball costs ₹145 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
Answer key
- 120
- 60
- 465
- 210
- Shop B
- 345
- 405
- 295
- 30
- 495
- 3
- 4
- Shop A
- Shop A
- Shop A
- 315
- 175
- 155
- 4
- 15
- Shop A
- Shop A
- 320
- 735
- 2
- 195
- 335
- 1
- 70
- Shop A
- 180
- Shop B
- 2
- 1
- Shop A
- 130
- Shop B
- Shop A
- 490
- 215
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids