← Comparing total prices lesson New set →

Compare Total Prices Worksheet

Money maths lesson 26: Comparing total prices · Set 255 · 40 sums
TalentJR

The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells a lunch box for ₹225 with free delivery. Shop B sells it for ₹230 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  2. 2.Shop A sells a lunch box for ₹240 with free delivery. Shop B sells it for ₹240 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  3. 3.A badminton racket costs ₹350 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  4. 4.One ruler costs ₹15. A pack of 3 rulers costs ₹41. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  5. 5.Shop A sells a school bag for ₹775 with free delivery. Shop B sells it for ₹485 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  6. 6.One sticker sheet costs ₹11. A pack of 3 sticker sheets costs ₹31. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  7. 7.Shop A sells a T-shirt for ₹205 with free delivery. Shop B sells it for ₹200 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  8. 8.A cricket ball costs ₹140 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  9. 9.Shop A sells a badminton racket for ₹405 with free delivery. Shop B sells it for ₹315 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  10. 10.Shop A sells a T-shirt for ₹295 with free delivery. Shop B sells it for ₹260 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  11. 11.A school bag costs ₹800 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  12. 12.Shop A sells a water bottle for ₹170 with free delivery. Shop B sells it for ₹235 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  13. 13.A water bottle costs ₹140 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  14. 14.Shop A sells a badminton racket for ₹405 with free delivery. Shop B sells it for ₹425 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  15. 15.Shop A sells a cricket ball for ₹100 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  16. 16.A football costs ₹330 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  17. 17.Shop A sells a water bottle for ₹245 with free delivery. Shop B sells it for ₹245 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  18. 18.One glue stick costs ₹17. A pack of 3 glue sticks costs ₹47. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  19. 19.One banana costs ₹5. A pack of 3 bananas costs ₹11. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  20. 20.Shop A sells a lunch box for ₹275 with free delivery. Shop B sells it for ₹215 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  21. 21.Shop A sells a football for ₹405 with free delivery. Shop B sells it for ₹255 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  22. 22.A cricket ball costs ₹145 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  23. 23.One balloon costs ₹6. A pack of 3 balloons costs ₹17. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  24. 24.One pencil costs ₹6. A pack of 3 pencils costs ₹15. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  25. 25.Shop A sells a football for ₹305 with free delivery. Shop B sells it for ₹295 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  26. 26.Shop A sells a badminton racket for ₹310 with free delivery. Shop B sells it for ₹320 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  27. 27.A water bottle costs ₹250 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  28. 28.Shop A sells a school bag for ₹480 with free delivery. Shop B sells it for ₹670 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  29. 29.Shop A sells a lunch box for ₹260 with free delivery. Shop B sells it for ₹200 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.Shop A sells a water bottle for ₹250 with free delivery. Shop B sells it for ₹140 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  31. 31.Shop A sells a lunch box for ₹215 with free delivery. Shop B sells it for ₹170 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  32. 32.Shop A sells a lunch box for ₹225 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  33. 33.Shop A sells a cricket ball for ₹110 with free delivery. Shop B sells it for ₹140 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  34. 34.Shop A sells a football for ₹310 with free delivery. Shop B sells it for ₹315 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  35. 35.Shop A sells a badminton racket for ₹460 with free delivery. Shop B sells it for ₹505 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  36. 36.A school bag costs ₹525 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  37. 37.Shop A sells a badminton racket for ₹420 with free delivery. Shop B sells it for ₹590 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  38. 38.Shop A sells a water bottle for ₹200 with free delivery. Shop B sells it for ₹250 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  39. 39.Shop A sells a cricket ball for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹140 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  40. 40.Shop A sells a T-shirt for ₹275 with free delivery. Shop B sells it for ₹325 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?

Answer key

  1. 85
  2. Shop A
  3. 360
  4. 4
  5. 270
  6. 2
  7. Shop A
  8. 210
  9. 10
  10. Shop B
  11. 850
  12. 105
  13. 120
  14. 80
  15. 75
  16. 340
  17. 30
  18. 4
  19. 4
  20. Shop B
  21. 100
  22. 165
  23. 1
  24. 3
  25. 20
  26. 60
  27. 260
  28. 210
  29. Shop B
  30. Shop B
  31. Shop A
  32. 35
  33. 70
  34. 45
  35. 75
  36. 535
  37. Shop A
  38. Shop A
  39. Shop A
  40. 80

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids