← Comparing total prices lesson New set →

Compare Total Prices Worksheet

Money maths lesson 26: Comparing total prices · Set 272 · 40 sums
TalentJR

The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A badminton racket costs ₹350 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  2. 2.Shop A sells a cricket ball for ₹140 with free delivery. Shop B sells it for ₹105 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  3. 3.Shop A sells a lunch box for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹155 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  4. 4.Shop A sells a school bag for ₹535 with free delivery. Shop B sells it for ₹465 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  5. 5.Shop A sells a water bottle for ₹210 with free delivery. Shop B sells it for ₹235 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  6. 6.One ruler costs ₹12. A pack of 3 rulers costs ₹34. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  7. 7.Shop A sells a cricket ball for ₹140 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  8. 8.A badminton racket costs ₹520 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  9. 9.Shop A sells a cricket ball for ₹120 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  10. 10.A football costs ₹290 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  11. 11.Shop A sells a badminton racket for ₹425 with free delivery. Shop B sells it for ₹505 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  12. 12.Shop A sells a water bottle for ₹155 with free delivery. Shop B sells it for ₹225 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  13. 13.Shop A sells a badminton racket for ₹315 with free delivery. Shop B sells it for ₹560 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  14. 14.A lunch box costs ₹255 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  15. 15.Shop A sells a school bag for ₹535 with free delivery. Shop B sells it for ₹510 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  16. 16.One ruler costs ₹12. A pack of 3 rulers costs ₹33. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  17. 17.One samosa costs ₹11. A pack of 3 samosas costs ₹30. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  18. 18.Shop A sells a cricket ball for ₹125 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  19. 19.Shop A sells a lunch box for ₹195 with free delivery. Shop B sells it for ₹170 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  20. 20.One juice box costs ₹20. A pack of 3 juice boxes costs ₹59. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  21. 21.A cricket ball costs ₹125 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  22. 22.One balloon costs ₹6. A pack of 3 balloons costs ₹16. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  23. 23.One crayon box costs ₹30. A pack of 3 crayon boxes costs ₹86. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  24. 24.A badminton racket costs ₹480 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  25. 25.Shop A sells a water bottle for ₹160 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  26. 26.One sharpener costs ₹6. A pack of 3 sharpeners costs ₹16. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  27. 27.A badminton racket costs ₹370 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  28. 28.Shop A sells a badminton racket for ₹360 with free delivery. Shop B sells it for ₹365 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  29. 29.A T-shirt costs ₹210 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  30. 30.One sticker sheet costs ₹6. A pack of 3 sticker sheets costs ₹16. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  31. 31.Shop A sells a water bottle for ₹170 with free delivery. Shop B sells it for ₹215 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  32. 32.One crayon box costs ₹45. A pack of 3 crayon boxes costs ₹134. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  33. 33.Shop A sells a football for ₹435 with free delivery. Shop B sells it for ₹385 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  34. 34.A school bag costs ₹715 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  35. 35.One ice candy costs ₹15. A pack of 3 ice candies costs ₹42. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  36. 36.Shop A sells a school bag for ₹800 with free delivery. Shop B sells it for ₹780 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  37. 37.Shop A sells a badminton racket for ₹340 with free delivery. Shop B sells it for ₹305 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  38. 38.A lunch box costs ₹155 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  39. 39.Shop A sells a badminton racket for ₹495 with free delivery. Shop B sells it for ₹400 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  40. 40.One ice candy costs ₹13. A pack of 3 ice candies costs ₹36. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?

Answer key

  1. 400
  2. 25
  3. Shop A
  4. 10
  5. Shop A
  6. 2
  7. 25
  8. 560
  9. 40
  10. 270
  11. Shop A
  12. 140
  13. Shop A
  14. 325
  15. 5
  16. 3
  17. 3
  18. Shop A
  19. Shop A
  20. 1
  21. 175
  22. 2
  23. 4
  24. 490
  25. Shop A
  26. 2
  27. 410
  28. Shop A
  29. 240
  30. 2
  31. Shop A
  32. 1
  33. 20
  34. 715
  35. 3
  36. 50
  37. Shop A
  38. 155
  39. Shop B
  40. 3

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids