Compare Total Prices Worksheet
The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A badminton racket costs ₹350 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 2.Shop A sells a cricket ball for ₹140 with free delivery. Shop B sells it for ₹105 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 3.Shop A sells a lunch box for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹155 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 4.Shop A sells a school bag for ₹535 with free delivery. Shop B sells it for ₹465 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 5.Shop A sells a water bottle for ₹210 with free delivery. Shop B sells it for ₹235 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 6.One ruler costs ₹12. A pack of 3 rulers costs ₹34. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 7.Shop A sells a cricket ball for ₹140 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 8.A badminton racket costs ₹520 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 9.Shop A sells a cricket ball for ₹120 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 10.A football costs ₹290 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 11.Shop A sells a badminton racket for ₹425 with free delivery. Shop B sells it for ₹505 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 12.Shop A sells a water bottle for ₹155 with free delivery. Shop B sells it for ₹225 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 13.Shop A sells a badminton racket for ₹315 with free delivery. Shop B sells it for ₹560 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 14.A lunch box costs ₹255 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 15.Shop A sells a school bag for ₹535 with free delivery. Shop B sells it for ₹510 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 16.One ruler costs ₹12. A pack of 3 rulers costs ₹33. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 17.One samosa costs ₹11. A pack of 3 samosas costs ₹30. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 18.Shop A sells a cricket ball for ₹125 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 19.Shop A sells a lunch box for ₹195 with free delivery. Shop B sells it for ₹170 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 20.One juice box costs ₹20. A pack of 3 juice boxes costs ₹59. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 21.A cricket ball costs ₹125 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 22.One balloon costs ₹6. A pack of 3 balloons costs ₹16. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 23.One crayon box costs ₹30. A pack of 3 crayon boxes costs ₹86. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 24.A badminton racket costs ₹480 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 25.Shop A sells a water bottle for ₹160 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 26.One sharpener costs ₹6. A pack of 3 sharpeners costs ₹16. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 27.A badminton racket costs ₹370 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 28.Shop A sells a badminton racket for ₹360 with free delivery. Shop B sells it for ₹365 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 29.A T-shirt costs ₹210 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 30.One sticker sheet costs ₹6. A pack of 3 sticker sheets costs ₹16. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 31.Shop A sells a water bottle for ₹170 with free delivery. Shop B sells it for ₹215 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 32.One crayon box costs ₹45. A pack of 3 crayon boxes costs ₹134. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 33.Shop A sells a football for ₹435 with free delivery. Shop B sells it for ₹385 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 34.A school bag costs ₹715 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 35.One ice candy costs ₹15. A pack of 3 ice candies costs ₹42. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 36.Shop A sells a school bag for ₹800 with free delivery. Shop B sells it for ₹780 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 37.Shop A sells a badminton racket for ₹340 with free delivery. Shop B sells it for ₹305 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 38.A lunch box costs ₹155 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 39.Shop A sells a badminton racket for ₹495 with free delivery. Shop B sells it for ₹400 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 40.One ice candy costs ₹13. A pack of 3 ice candies costs ₹36. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
Answer key
- 400
- 25
- Shop A
- 10
- Shop A
- 2
- 25
- 560
- 40
- 270
- Shop A
- 140
- Shop A
- 325
- 5
- 3
- 3
- Shop A
- Shop A
- 1
- 175
- 2
- 4
- 490
- Shop A
- 2
- 410
- Shop A
- 240
- 2
- Shop A
- 1
- 20
- 715
- 3
- 50
- Shop A
- 155
- Shop B
- 3
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids