← Comparing total prices lesson New set →

Compare Total Prices Worksheet

Money maths lesson 26: Comparing total prices · Set 276 · 40 sums
TalentJR

The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A lunch box costs ₹190 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  2. 2.Shop A sells a school bag for ₹645 with free delivery. Shop B sells it for ₹660 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  3. 3.One pencil costs ₹5. A pack of 3 pencils costs ₹12. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  4. 4.Shop A sells a badminton racket for ₹350 with free delivery. Shop B sells it for ₹515 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  5. 5.A T-shirt costs ₹225 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  6. 6.A badminton racket costs ₹480 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  7. 7.Shop A sells a T-shirt for ₹320 with free delivery. Shop B sells it for ₹315 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  8. 8.Shop A sells a school bag for ₹640 with free delivery. Shop B sells it for ₹450 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  9. 9.A cricket ball costs ₹125 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  10. 10.One crayon box costs ₹40. A pack of 3 crayon boxes costs ₹117. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  11. 11.One ice candy costs ₹14. A pack of 3 ice candies costs ₹40. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  12. 12.A water bottle costs ₹150 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  13. 13.Shop A sells a water bottle for ₹145 with free delivery. Shop B sells it for ₹225 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  14. 14.Shop A sells a lunch box for ₹285 with free delivery. Shop B sells it for ₹285 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  15. 15.Shop A sells a water bottle for ₹140 with free delivery. Shop B sells it for ₹210 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  16. 16.Shop A sells a T-shirt for ₹265 with free delivery. Shop B sells it for ₹205 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  17. 17.Shop A sells a badminton racket for ₹445 with free delivery. Shop B sells it for ₹600 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  18. 18.Shop A sells a water bottle for ₹205 with free delivery. Shop B sells it for ₹230 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  19. 19.One juice box costs ₹20. A pack of 3 juice boxes costs ₹59. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  20. 20.One pencil costs ₹6. A pack of 3 pencils costs ₹16. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  21. 21.Shop A sells a cricket ball for ₹105 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  22. 22.Shop A sells a T-shirt for ₹295 with free delivery. Shop B sells it for ₹265 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  23. 23.One ice candy costs ₹11. A pack of 3 ice candies costs ₹32. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  24. 24.A cricket ball costs ₹130 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  25. 25.One kite costs ₹18. A pack of 3 kites costs ₹53. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  26. 26.One banana costs ₹7. A pack of 3 bananas costs ₹17. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  27. 27.A cricket ball costs ₹150 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  28. 28.Shop A sells a badminton racket for ₹535 with free delivery. Shop B sells it for ₹400 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  29. 29.Shop A sells a T-shirt for ₹380 with free delivery. Shop B sells it for ₹200 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  30. 30.One banana costs ₹7. A pack of 3 bananas costs ₹19. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  31. 31.One crayon box costs ₹35. A pack of 3 crayon boxes costs ₹103. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  32. 32.Shop A sells a football for ₹360 with free delivery. Shop B sells it for ₹370 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  33. 33.A lunch box costs ₹280 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  34. 34.Shop A sells a cricket ball for ₹100 with free delivery. Shop B sells it for ₹110 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  35. 35.Shop A sells a football for ₹375 with free delivery. Shop B sells it for ₹280 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  36. 36.One sharpener costs ₹6. A pack of 3 sharpeners costs ₹15. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  37. 37.Shop A sells a water bottle for ₹250 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  38. 38.One samosa costs ₹19. A pack of 3 samosas costs ₹56. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  39. 39.One glue stick costs ₹21. A pack of 3 glue sticks costs ₹60. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  40. 40.One balloon costs ₹10. A pack of 3 balloons costs ₹29. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?

Answer key

  1. 180
  2. Shop A
  3. 3
  4. Shop A
  5. 265
  6. 480
  7. Shop A
  8. Shop B
  9. 105
  10. 3
  11. 2
  12. 160
  13. Shop A
  14. Shop A
  15. Shop A
  16. 30
  17. 235
  18. 55
  19. 1
  20. 2
  21. Shop A
  22. Shop A
  23. 1
  24. 160
  25. 1
  26. 4
  27. 210
  28. Shop B
  29. 100
  30. 2
  31. 2
  32. 40
  33. 260
  34. 30
  35. 55
  36. 3
  37. 85
  38. 1
  39. 3
  40. 1

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids