Compare Total Prices Worksheet
The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A lunch box costs ₹190 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 2.Shop A sells a school bag for ₹645 with free delivery. Shop B sells it for ₹660 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 3.One pencil costs ₹5. A pack of 3 pencils costs ₹12. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 4.Shop A sells a badminton racket for ₹350 with free delivery. Shop B sells it for ₹515 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 5.A T-shirt costs ₹225 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 6.A badminton racket costs ₹480 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 7.Shop A sells a T-shirt for ₹320 with free delivery. Shop B sells it for ₹315 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 8.Shop A sells a school bag for ₹640 with free delivery. Shop B sells it for ₹450 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 9.A cricket ball costs ₹125 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 10.One crayon box costs ₹40. A pack of 3 crayon boxes costs ₹117. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 11.One ice candy costs ₹14. A pack of 3 ice candies costs ₹40. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 12.A water bottle costs ₹150 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 13.Shop A sells a water bottle for ₹145 with free delivery. Shop B sells it for ₹225 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 14.Shop A sells a lunch box for ₹285 with free delivery. Shop B sells it for ₹285 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 15.Shop A sells a water bottle for ₹140 with free delivery. Shop B sells it for ₹210 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 16.Shop A sells a T-shirt for ₹265 with free delivery. Shop B sells it for ₹205 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 17.Shop A sells a badminton racket for ₹445 with free delivery. Shop B sells it for ₹600 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 18.Shop A sells a water bottle for ₹205 with free delivery. Shop B sells it for ₹230 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 19.One juice box costs ₹20. A pack of 3 juice boxes costs ₹59. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 20.One pencil costs ₹6. A pack of 3 pencils costs ₹16. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 21.Shop A sells a cricket ball for ₹105 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 22.Shop A sells a T-shirt for ₹295 with free delivery. Shop B sells it for ₹265 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 23.One ice candy costs ₹11. A pack of 3 ice candies costs ₹32. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 24.A cricket ball costs ₹130 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 25.One kite costs ₹18. A pack of 3 kites costs ₹53. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 26.One banana costs ₹7. A pack of 3 bananas costs ₹17. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 27.A cricket ball costs ₹150 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 28.Shop A sells a badminton racket for ₹535 with free delivery. Shop B sells it for ₹400 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 29.Shop A sells a T-shirt for ₹380 with free delivery. Shop B sells it for ₹200 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 30.One banana costs ₹7. A pack of 3 bananas costs ₹19. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 31.One crayon box costs ₹35. A pack of 3 crayon boxes costs ₹103. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 32.Shop A sells a football for ₹360 with free delivery. Shop B sells it for ₹370 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 33.A lunch box costs ₹280 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 34.Shop A sells a cricket ball for ₹100 with free delivery. Shop B sells it for ₹110 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 35.Shop A sells a football for ₹375 with free delivery. Shop B sells it for ₹280 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 36.One sharpener costs ₹6. A pack of 3 sharpeners costs ₹15. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 37.Shop A sells a water bottle for ₹250 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 38.One samosa costs ₹19. A pack of 3 samosas costs ₹56. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 39.One glue stick costs ₹21. A pack of 3 glue sticks costs ₹60. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 40.One balloon costs ₹10. A pack of 3 balloons costs ₹29. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
Answer key
- 180
- Shop A
- 3
- Shop A
- 265
- 480
- Shop A
- Shop B
- 105
- 3
- 2
- 160
- Shop A
- Shop A
- Shop A
- 30
- 235
- 55
- 1
- 2
- Shop A
- Shop A
- 1
- 160
- 1
- 4
- 210
- Shop B
- 100
- 2
- 2
- 40
- 260
- 30
- 55
- 3
- 85
- 1
- 3
- 1
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids