← Comparing total prices lesson New set →

Compare Total Prices Worksheet

Money maths lesson 26: Comparing total prices · Set 293 · 40 sums
TalentJR

The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A T-shirt costs ₹225 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  2. 2.Shop A sells a cricket ball for ₹100 with free delivery. Shop B sells it for ₹110 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  3. 3.One ice candy costs ₹9. A pack of 3 ice candies costs ₹26. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  4. 4.Shop A sells a T-shirt for ₹335 with free delivery. Shop B sells it for ₹220 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  5. 5.A school bag costs ₹460 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  6. 6.Shop A sells a cricket ball for ₹110 with free delivery. Shop B sells it for ₹115 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  7. 7.One sticker sheet costs ₹7. A pack of 3 sticker sheets costs ₹20. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  8. 8.Shop A sells a cricket ball for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹100 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  9. 9.Shop A sells a football for ₹400 with free delivery. Shop B sells it for ₹360 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  10. 10.A T-shirt costs ₹400 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  11. 11.Shop A sells a school bag for ₹505 with free delivery. Shop B sells it for ₹675 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  12. 12.One ice candy costs ₹9. A pack of 3 ice candies costs ₹23. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  13. 13.A lunch box costs ₹255 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  14. 14.Shop A sells a cricket ball for ₹145 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  15. 15.Shop A sells a football for ₹370 with free delivery. Shop B sells it for ₹265 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  16. 16.Shop A sells a water bottle for ₹145 with free delivery. Shop B sells it for ₹175 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  17. 17.One kite costs ₹13. A pack of 3 kites costs ₹35. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  18. 18.Shop A sells a badminton racket for ₹445 with free delivery. Shop B sells it for ₹390 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  19. 19.Shop A sells a football for ₹305 with free delivery. Shop B sells it for ₹350 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  20. 20.A water bottle costs ₹135 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  21. 21.A water bottle costs ₹160 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  22. 22.Shop A sells a football for ₹360 with free delivery. Shop B sells it for ₹285 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  23. 23.Shop A sells a school bag for ₹500 with free delivery. Shop B sells it for ₹610 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  24. 24.Shop A sells a badminton racket for ₹500 with free delivery. Shop B sells it for ₹435 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  25. 25.Shop A sells a water bottle for ₹235 with free delivery. Shop B sells it for ₹140 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  26. 26.Shop A sells a lunch box for ₹180 with free delivery. Shop B sells it for ₹160 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  27. 27.A school bag costs ₹520 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  28. 28.A lunch box costs ₹170 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  29. 29.Shop A sells a water bottle for ₹240 with free delivery. Shop B sells it for ₹180 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  30. 30.Shop A sells a school bag for ₹565 with free delivery. Shop B sells it for ₹615 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  31. 31.One sticker sheet costs ₹7. A pack of 3 sticker sheets costs ₹18. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  32. 32.Shop A sells a badminton racket for ₹410 with free delivery. Shop B sells it for ₹540 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  33. 33.A badminton racket costs ₹495 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  34. 34.A cricket ball costs ₹110 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  35. 35.Shop A sells a water bottle for ₹185 with free delivery. Shop B sells it for ₹160 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  36. 36.One notebook costs ₹30. A pack of 3 notebooks costs ₹89. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  37. 37.Shop A sells a lunch box for ₹255 with free delivery. Shop B sells it for ₹255 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  38. 38.Shop A sells a badminton racket for ₹305 with free delivery. Shop B sells it for ₹405 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  39. 39.A badminton racket costs ₹575 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  40. 40.Shop A sells a T-shirt for ₹250 with free delivery. Shop B sells it for ₹390 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B

Answer key

  1. 235
  2. Shop A
  3. 1
  4. 95
  5. 500
  6. 75
  7. 1
  8. 20
  9. Shop B
  10. 420
  11. Shop A
  12. 4
  13. 235
  14. 20
  15. 35
  16. Shop A
  17. 4
  18. Shop B
  19. 125
  20. 145
  21. 160
  22. Shop B
  23. Shop A
  24. 15
  25. Shop B
  26. 60
  27. 530
  28. 210
  29. 10
  30. Shop A
  31. 3
  32. Shop A
  33. 525
  34. 150
  35. Shop A
  36. 1
  37. Shop A
  38. 150
  39. 555
  40. Shop A

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids