← Comparing total prices lesson New set →

Compare Total Prices Worksheet

Money maths lesson 26: Comparing total prices · Set 299 · 40 sums
TalentJR

The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.One banana costs ₹7. A pack of 3 bananas costs ₹20. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  2. 2.Shop A sells a football for ₹345 with free delivery. Shop B sells it for ₹375 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  3. 3.Shop A sells a lunch box for ₹280 with free delivery. Shop B sells it for ₹185 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  4. 4.Shop A sells a T-shirt for ₹275 with free delivery. Shop B sells it for ₹250 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  5. 5.Shop A sells a water bottle for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹215 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  6. 6.A water bottle costs ₹205 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  7. 7.One balloon costs ₹9. A pack of 3 balloons costs ₹26. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  8. 8.Shop A sells a badminton racket for ₹330 with free delivery. Shop B sells it for ₹385 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  9. 9.One ice candy costs ₹11. A pack of 3 ice candies costs ₹32. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  10. 10.Shop A sells a cricket ball for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹110 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  11. 11.A water bottle costs ₹245 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  12. 12.Shop A sells a T-shirt for ₹255 with free delivery. Shop B sells it for ₹345 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  13. 13.Shop A sells a cricket ball for ₹110 with free delivery. Shop B sells it for ₹105 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  14. 14.Shop A sells a T-shirt for ₹210 with free delivery. Shop B sells it for ₹205 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  15. 15.Shop A sells a lunch box for ₹280 with free delivery. Shop B sells it for ₹295 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  16. 16.Shop A sells a water bottle for ₹155 with free delivery. Shop B sells it for ₹120 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  17. 17.Shop A sells a cricket ball for ₹140 with free delivery. Shop B sells it for ₹110 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  18. 18.Shop A sells a water bottle for ₹205 with free delivery. Shop B sells it for ₹230 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  19. 19.One ice candy costs ₹13. A pack of 3 ice candies costs ₹36. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  20. 20.One banana costs ₹8. A pack of 3 bananas costs ₹23. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  21. 21.Shop A sells a football for ₹420 with free delivery. Shop B sells it for ₹330 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  22. 22.A cricket ball costs ₹150 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  23. 23.Shop A sells a cricket ball for ₹110 with free delivery. Shop B sells it for ₹135 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  24. 24.Shop A sells a lunch box for ₹190 with free delivery. Shop B sells it for ₹250 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  25. 25.Shop A sells a school bag for ₹630 with free delivery. Shop B sells it for ₹570 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  26. 26.Shop A sells a T-shirt for ₹220 with free delivery. Shop B sells it for ₹310 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  27. 27.A T-shirt costs ₹390 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  28. 28.Shop A sells a football for ₹380 with free delivery. Shop B sells it for ₹365 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  29. 29.Shop A sells a school bag for ₹610 with free delivery. Shop B sells it for ₹710 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  30. 30.Shop A sells a lunch box for ₹285 with free delivery. Shop B sells it for ₹255 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  31. 31.Shop A sells a badminton racket for ₹460 with free delivery. Shop B sells it for ₹410 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  32. 32.Shop A sells a T-shirt for ₹355 with free delivery. Shop B sells it for ₹265 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  33. 33.Shop A sells a cricket ball for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹140 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  34. 34.Shop A sells a football for ₹355 with free delivery. Shop B sells it for ₹365 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  35. 35.One sticker sheet costs ₹11. A pack of 3 sticker sheets costs ₹31. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  36. 36.Shop A sells a football for ₹315 with free delivery. Shop B sells it for ₹375 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  37. 37.Shop A sells a school bag for ₹560 with free delivery. Shop B sells it for ₹755 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  38. 38.A water bottle costs ₹125 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  39. 39.A lunch box costs ₹230 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  40. 40.Shop A sells a school bag for ₹525 with free delivery. Shop B sells it for ₹650 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A

Answer key

  1. 1
  2. 60
  3. Shop B
  4. 55
  5. Shop A
  6. 275
  7. 1
  8. Shop A
  9. 1
  10. 5
  11. 275
  12. Shop A
  13. 25
  14. Shop A
  15. Shop A
  16. 15
  17. Shop A
  18. 105
  19. 3
  20. 1
  21. 60
  22. 200
  23. Shop A
  24. 140
  25. 10
  26. Shop A
  27. 400
  28. Shop A
  29. Shop A
  30. 10
  31. 30
  32. 70
  33. 60
  34. 80
  35. 2
  36. 80
  37. 255
  38. 105
  39. 270
  40. Shop A

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids