Compare Total Prices Worksheet
The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One biscuit packet costs ₹17. A pack of 3 biscuit packets costs ₹47. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 2.Shop A sells a water bottle for ₹215 with free delivery. Shop B sells it for ₹250 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 3.Shop A sells a T-shirt for ₹220 with free delivery. Shop B sells it for ₹205 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 4.Shop A sells a football for ₹300 with free delivery. Shop B sells it for ₹395 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 5.A school bag costs ₹790 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 6.A water bottle costs ₹240 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 7.Shop A sells a cricket ball for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹110 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 8.One notebook costs ₹45. A pack of 3 notebooks costs ₹132. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 9.Shop A sells a school bag for ₹565 with free delivery. Shop B sells it for ₹555 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 10.Shop A sells a school bag for ₹675 with free delivery. Shop B sells it for ₹780 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 11.One sticker sheet costs ₹6. A pack of 3 sticker sheets costs ₹16. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 12.A cricket ball costs ₹100 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 13.Shop A sells a T-shirt for ₹350 with free delivery. Shop B sells it for ₹350 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 14.Shop A sells a cricket ball for ₹105 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 15.One juice box costs ₹25. A pack of 3 juice boxes costs ₹74. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 16.One samosa costs ₹19. A pack of 3 samosas costs ₹53. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 17.One ruler costs ₹10. A pack of 3 rulers costs ₹28. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 18.One notebook costs ₹25. A pack of 3 notebooks costs ₹74. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 19.Shop A sells a lunch box for ₹190 with free delivery. Shop B sells it for ₹260 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 20.Shop A sells a T-shirt for ₹240 with free delivery. Shop B sells it for ₹250 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 21.Shop A sells a badminton racket for ₹390 with free delivery. Shop B sells it for ₹335 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 22.One notebook costs ₹30. A pack of 3 notebooks costs ₹89. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 23.One ice candy costs ₹15. A pack of 3 ice candies costs ₹44. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 24.One glue stick costs ₹21. A pack of 3 glue sticks costs ₹60. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 25.Shop A sells a lunch box for ₹210 with free delivery. Shop B sells it for ₹195 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 26.Shop A sells a football for ₹380 with free delivery. Shop B sells it for ₹345 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 27.Shop A sells a water bottle for ₹140 with free delivery. Shop B sells it for ₹160 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 28.One sharpener costs ₹5. A pack of 3 sharpeners costs ₹11. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 29.A lunch box costs ₹245 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 30.Shop A sells a football for ₹445 with free delivery. Shop B sells it for ₹285 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 31.Shop A sells a T-shirt for ₹220 with free delivery. Shop B sells it for ₹220 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 32.One balloon costs ₹10. A pack of 3 balloons costs ₹26. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 33.A lunch box costs ₹240 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 34.One samosa costs ₹19. A pack of 3 samosas costs ₹56. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 35.Shop A sells a badminton racket for ₹460 with free delivery. Shop B sells it for ₹515 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 36.One samosa costs ₹15. A pack of 3 samosas costs ₹42. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 37.One balloon costs ₹10. A pack of 3 balloons costs ₹27. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 38.Shop A sells a cricket ball for ₹105 with free delivery. Shop B sells it for ₹105 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 39.Shop A sells a cricket ball for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹105 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 40.Shop A sells a lunch box for ₹285 with free delivery. Shop B sells it for ₹170 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
Answer key
- 4
- 55
- 5
- 135
- 850
- 230
- 20
- 3
- 10
- 155
- 2
- 110
- 60
- Shop A
- 1
- 4
- 2
- 1
- Shop A
- 30
- Shop B
- 1
- 1
- 3
- Shop A
- 35
- Shop A
- 4
- 265
- 120
- 40
- 4
- 280
- 1
- 85
- 3
- 3
- 80
- 10
- 95
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids