← Comparing total prices lesson New set →

Compare Total Prices Worksheet

Money maths lesson 26: Comparing total prices · Set 319 · 40 sums
TalentJR

The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells a badminton racket for ₹530 with free delivery. Shop B sells it for ₹485 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  2. 2.A school bag costs ₹550 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  3. 3.One sharpener costs ₹9. A pack of 3 sharpeners costs ₹24. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  4. 4.Shop A sells a school bag for ₹475 with free delivery. Shop B sells it for ₹570 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  5. 5.Shop A sells a lunch box for ₹180 with free delivery. Shop B sells it for ₹295 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  6. 6.One crayon box costs ₹50. A pack of 3 crayon boxes costs ₹147. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  7. 7.Shop A sells a football for ₹275 with free delivery. Shop B sells it for ₹440 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  8. 8.A badminton racket costs ₹335 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  9. 9.One kite costs ₹24. A pack of 3 kites costs ₹70. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  10. 10.A water bottle costs ₹235 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  11. 11.A badminton racket costs ₹575 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  12. 12.Shop A sells a school bag for ₹735 with free delivery. Shop B sells it for ₹605 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  13. 13.One banana costs ₹7. A pack of 3 bananas costs ₹20. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  14. 14.Shop A sells a cricket ball for ₹115 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  15. 15.A badminton racket costs ₹560 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  16. 16.One ice candy costs ₹10. A pack of 3 ice candies costs ₹29. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  17. 17.Shop A sells a water bottle for ₹145 with free delivery. Shop B sells it for ₹235 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  18. 18.One kite costs ₹13. A pack of 3 kites costs ₹38. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  19. 19.One glue stick costs ₹24. A pack of 3 glue sticks costs ₹69. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  20. 20.One samosa costs ₹15. A pack of 3 samosas costs ₹44. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  21. 21.Shop A sells a water bottle for ₹210 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  22. 22.A water bottle costs ₹180 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  23. 23.Shop A sells a cricket ball for ₹105 with free delivery. Shop B sells it for ₹105 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  24. 24.Shop A sells a T-shirt for ₹260 with free delivery. Shop B sells it for ₹375 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  25. 25.One sticker sheet costs ₹10. A pack of 3 sticker sheets costs ₹29. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  26. 26.A cricket ball costs ₹100 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  27. 27.Shop A sells a cricket ball for ₹120 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  28. 28.Shop A sells a water bottle for ₹165 with free delivery. Shop B sells it for ₹210 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  29. 29.Shop A sells a lunch box for ₹195 with free delivery. Shop B sells it for ₹235 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  30. 30.Shop A sells a school bag for ₹650 with free delivery. Shop B sells it for ₹785 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  31. 31.Shop A sells a T-shirt for ₹355 with free delivery. Shop B sells it for ₹240 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  32. 32.Shop A sells a water bottle for ₹230 with free delivery. Shop B sells it for ₹155 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  33. 33.One eraser costs ₹5. A pack of 3 erasers costs ₹12. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  34. 34.A football costs ₹405 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  35. 35.A badminton racket costs ₹325 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  36. 36.Shop A sells a cricket ball for ₹110 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  37. 37.A T-shirt costs ₹260 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  38. 38.Shop A sells a football for ₹295 with free delivery. Shop B sells it for ₹300 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  39. 39.One kite costs ₹23. A pack of 3 kites costs ₹67. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  40. 40.One sharpener costs ₹8. A pack of 3 sharpeners costs ₹23. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?

Answer key

  1. 25
  2. 590
  3. 3
  4. 165
  5. Shop A
  6. 3
  7. 185
  8. 355
  9. 2
  10. 265
  11. 555
  12. Shop B
  13. 1
  14. 85
  15. 610
  16. 1
  17. 120
  18. 1
  19. 3
  20. 1
  21. Shop B
  22. 200
  23. 30
  24. Shop A
  25. 1
  26. 110
  27. 35
  28. 115
  29. Shop A
  30. Shop A
  31. Shop B
  32. 25
  33. 3
  34. 425
  35. 365
  36. Shop A
  37. 270
  38. Shop A
  39. 2
  40. 1

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids