Compare Total Prices Worksheet
The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells a badminton racket for ₹530 with free delivery. Shop B sells it for ₹485 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 2.A school bag costs ₹550 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 3.One sharpener costs ₹9. A pack of 3 sharpeners costs ₹24. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 4.Shop A sells a school bag for ₹475 with free delivery. Shop B sells it for ₹570 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 5.Shop A sells a lunch box for ₹180 with free delivery. Shop B sells it for ₹295 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 6.One crayon box costs ₹50. A pack of 3 crayon boxes costs ₹147. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 7.Shop A sells a football for ₹275 with free delivery. Shop B sells it for ₹440 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 8.A badminton racket costs ₹335 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 9.One kite costs ₹24. A pack of 3 kites costs ₹70. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 10.A water bottle costs ₹235 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 11.A badminton racket costs ₹575 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 12.Shop A sells a school bag for ₹735 with free delivery. Shop B sells it for ₹605 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 13.One banana costs ₹7. A pack of 3 bananas costs ₹20. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 14.Shop A sells a cricket ball for ₹115 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 15.A badminton racket costs ₹560 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 16.One ice candy costs ₹10. A pack of 3 ice candies costs ₹29. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 17.Shop A sells a water bottle for ₹145 with free delivery. Shop B sells it for ₹235 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 18.One kite costs ₹13. A pack of 3 kites costs ₹38. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 19.One glue stick costs ₹24. A pack of 3 glue sticks costs ₹69. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 20.One samosa costs ₹15. A pack of 3 samosas costs ₹44. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 21.Shop A sells a water bottle for ₹210 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 22.A water bottle costs ₹180 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 23.Shop A sells a cricket ball for ₹105 with free delivery. Shop B sells it for ₹105 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 24.Shop A sells a T-shirt for ₹260 with free delivery. Shop B sells it for ₹375 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 25.One sticker sheet costs ₹10. A pack of 3 sticker sheets costs ₹29. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 26.A cricket ball costs ₹100 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 27.Shop A sells a cricket ball for ₹120 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 28.Shop A sells a water bottle for ₹165 with free delivery. Shop B sells it for ₹210 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 29.Shop A sells a lunch box for ₹195 with free delivery. Shop B sells it for ₹235 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 30.Shop A sells a school bag for ₹650 with free delivery. Shop B sells it for ₹785 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 31.Shop A sells a T-shirt for ₹355 with free delivery. Shop B sells it for ₹240 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 32.Shop A sells a water bottle for ₹230 with free delivery. Shop B sells it for ₹155 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 33.One eraser costs ₹5. A pack of 3 erasers costs ₹12. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 34.A football costs ₹405 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 35.A badminton racket costs ₹325 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 36.Shop A sells a cricket ball for ₹110 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 37.A T-shirt costs ₹260 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 38.Shop A sells a football for ₹295 with free delivery. Shop B sells it for ₹300 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 39.One kite costs ₹23. A pack of 3 kites costs ₹67. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 40.One sharpener costs ₹8. A pack of 3 sharpeners costs ₹23. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
Answer key
- 25
- 590
- 3
- 165
- Shop A
- 3
- 185
- 355
- 2
- 265
- 555
- Shop B
- 1
- 85
- 610
- 1
- 120
- 1
- 3
- 1
- Shop B
- 200
- 30
- Shop A
- 1
- 110
- 35
- 115
- Shop A
- Shop A
- Shop B
- 25
- 3
- 425
- 365
- Shop A
- 270
- Shop A
- 2
- 1
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids