Compare Total Prices Worksheet
The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One biscuit packet costs ₹15. A pack of 3 biscuit packets costs ₹44. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 2.One kite costs ₹10. A pack of 3 kites costs ₹28. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 3.A school bag costs ₹680 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 4.Shop A sells a water bottle for ₹120 with free delivery. Shop B sells it for ₹120 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 5.Shop A sells a water bottle for ₹185 with free delivery. Shop B sells it for ₹245 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 6.Shop A sells a water bottle for ₹175 with free delivery. Shop B sells it for ₹140 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 7.Shop A sells a cricket ball for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹135 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 8.Shop A sells a badminton racket for ₹590 with free delivery. Shop B sells it for ₹555 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 9.One eraser costs ₹5. A pack of 3 erasers costs ₹11. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 10.Shop A sells a badminton racket for ₹365 with free delivery. Shop B sells it for ₹495 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 11.A football costs ₹405 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 12.A school bag costs ₹630 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 13.A badminton racket costs ₹590 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 14.Shop A sells a football for ₹385 with free delivery. Shop B sells it for ₹325 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 15.Shop A sells a badminton racket for ₹580 with free delivery. Shop B sells it for ₹405 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 16.A lunch box costs ₹195 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 17.One banana costs ₹7. A pack of 3 bananas costs ₹18. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 18.A lunch box costs ₹170 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 19.A T-shirt costs ₹360 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 20.One sticker sheet costs ₹6. A pack of 3 sticker sheets costs ₹17. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 21.Shop A sells a cricket ball for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 22.Shop A sells a cricket ball for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 23.Shop A sells a football for ₹335 with free delivery. Shop B sells it for ₹370 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 24.A football costs ₹435 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 25.Shop A sells a badminton racket for ₹585 with free delivery. Shop B sells it for ₹505 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 26.Shop A sells a lunch box for ₹200 with free delivery. Shop B sells it for ₹180 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 27.Shop A sells a cricket ball for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹140 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 28.A badminton racket costs ₹495 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 29.Shop A sells a lunch box for ₹160 with free delivery. Shop B sells it for ₹185 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 30.One balloon costs ₹5. A pack of 3 balloons costs ₹11. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 31.A badminton racket costs ₹395 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 32.Shop A sells a water bottle for ₹200 with free delivery. Shop B sells it for ₹180 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 33.Shop A sells a lunch box for ₹280 with free delivery. Shop B sells it for ₹240 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 34.Shop A sells a lunch box for ₹275 with free delivery. Shop B sells it for ₹190 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 35.One sharpener costs ₹5. A pack of 3 sharpeners costs ₹13. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 36.Shop A sells a school bag for ₹520 with free delivery. Shop B sells it for ₹615 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 37.A cricket ball costs ₹125 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 38.One glue stick costs ₹22. A pack of 3 glue sticks costs ₹62. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 39.A lunch box costs ₹175 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 40.A cricket ball costs ₹130 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
Answer key
- 1
- 2
- 660
- 50
- Shop A
- 15
- 15
- 15
- 4
- 180
- 395
- 700
- 630
- 10
- Shop B
- 265
- 3
- 150
- 410
- 1
- 70
- Shop A
- Shop A
- 455
- Shop B
- 30
- 85
- 475
- 105
- 4
- 415
- 60
- Shop A
- Shop B
- 2
- Shop A
- 155
- 4
- 205
- 120
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids