← Comparing total prices lesson New set →

Compare Total Prices Worksheet

Money maths lesson 26: Comparing total prices · Set 56 · 40 sums
TalentJR

The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A water bottle costs ₹240 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  2. 2.A football costs ₹310 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  3. 3.Shop A sells a badminton racket for ₹415 with free delivery. Shop B sells it for ₹330 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  4. 4.One ruler costs ₹9. A pack of 3 rulers costs ₹24. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  5. 5.Shop A sells a lunch box for ₹195 with free delivery. Shop B sells it for ₹255 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  6. 6.A water bottle costs ₹205 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  7. 7.Shop A sells a T-shirt for ₹285 with free delivery. Shop B sells it for ₹300 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  8. 8.One samosa costs ₹15. A pack of 3 samosas costs ₹41. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  9. 9.One crayon box costs ₹30. A pack of 3 crayon boxes costs ₹87. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  10. 10.Shop A sells a badminton racket for ₹300 with free delivery. Shop B sells it for ₹445 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  11. 11.A school bag costs ₹575 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  12. 12.A cricket ball costs ₹120 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  13. 13.One ice candy costs ₹8. A pack of 3 ice candies costs ₹20. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  14. 14.Shop A sells a cricket ball for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  15. 15.Shop A sells a cricket ball for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹100 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  16. 16.Shop A sells a badminton racket for ₹535 with free delivery. Shop B sells it for ₹365 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  17. 17.A T-shirt costs ₹400 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  18. 18.Shop A sells a water bottle for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  19. 19.Shop A sells a school bag for ₹500 with free delivery. Shop B sells it for ₹485 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  20. 20.One samosa costs ₹14. A pack of 3 samosas costs ₹38. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  21. 21.One sticker sheet costs ₹11. A pack of 3 sticker sheets costs ₹32. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  22. 22.Shop A sells a school bag for ₹635 with free delivery. Shop B sells it for ₹510 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  23. 23.Shop A sells a water bottle for ₹165 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  24. 24.One notebook costs ₹30. A pack of 3 notebooks costs ₹88. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  25. 25.Shop A sells a water bottle for ₹170 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  26. 26.Shop A sells a T-shirt for ₹375 with free delivery. Shop B sells it for ₹305 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  27. 27.A cricket ball costs ₹140 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  28. 28.A T-shirt costs ₹205 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  29. 29.Shop A sells a badminton racket for ₹325 with free delivery. Shop B sells it for ₹515 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.A water bottle costs ₹155 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  31. 31.Shop A sells a T-shirt for ₹235 with free delivery. Shop B sells it for ₹310 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  32. 32.A water bottle costs ₹220 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  33. 33.A school bag costs ₹755 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  34. 34.One sharpener costs ₹5. A pack of 3 sharpeners costs ₹14. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  35. 35.One ruler costs ₹14. A pack of 3 rulers costs ₹38. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  36. 36.One ruler costs ₹9. A pack of 3 rulers costs ₹26. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  37. 37.A lunch box costs ₹275 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  38. 38.Shop A sells a cricket ball for ₹100 with free delivery. Shop B sells it for ₹115 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  39. 39.Shop A sells a T-shirt for ₹360 with free delivery. Shop B sells it for ₹350 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  40. 40.A cricket ball costs ₹115 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?

Answer key

  1. 290
  2. 330
  3. 65
  4. 3
  5. 110
  6. 255
  7. 35
  8. 4
  9. 3
  10. 205
  11. 575
  12. 130
  13. 4
  14. 95
  15. Shop B
  16. Shop B
  17. 430
  18. 60
  19. Shop A
  20. 4
  21. 1
  22. 95
  23. Shop A
  24. 2
  25. Shop B
  26. Shop B
  27. 130
  28. 255
  29. Shop A
  30. 125
  31. 115
  32. 230
  33. 775
  34. 1
  35. 4
  36. 1
  37. 275
  38. Shop A
  39. 70
  40. 145

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids