← Comparing total prices lesson New set →

Compare Total Prices Worksheet

Money maths lesson 26: Comparing total prices · Set 65 · 40 sums
TalentJR

The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.One juice box costs ₹25. A pack of 3 juice boxes costs ₹72. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  2. 2.Shop A sells a T-shirt for ₹220 with free delivery. Shop B sells it for ₹235 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  3. 3.Shop A sells a T-shirt for ₹260 with free delivery. Shop B sells it for ₹355 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  4. 4.One crayon box costs ₹40. A pack of 3 crayon boxes costs ₹117. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  5. 5.A football costs ₹285 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  6. 6.Shop A sells a T-shirt for ₹300 with free delivery. Shop B sells it for ₹370 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  7. 7.Shop A sells a water bottle for ₹185 with free delivery. Shop B sells it for ₹145 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  8. 8.A cricket ball costs ₹135 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  9. 9.Shop A sells a T-shirt for ₹235 with free delivery. Shop B sells it for ₹205 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  10. 10.A lunch box costs ₹275 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  11. 11.A cricket ball costs ₹150 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  12. 12.Shop A sells a water bottle for ₹215 with free delivery. Shop B sells it for ₹180 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  13. 13.One kite costs ₹20. A pack of 3 kites costs ₹58. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  14. 14.Shop A sells a lunch box for ₹180 with free delivery. Shop B sells it for ₹175 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  15. 15.One pencil costs ₹7. A pack of 3 pencils costs ₹19. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  16. 16.Shop A sells a water bottle for ₹165 with free delivery. Shop B sells it for ₹140 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  17. 17.Shop A sells a school bag for ₹495 with free delivery. Shop B sells it for ₹725 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  18. 18.Shop A sells a water bottle for ₹185 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  19. 19.A football costs ₹370 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  20. 20.A cricket ball costs ₹125 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  21. 21.Shop A sells a lunch box for ₹175 with free delivery. Shop B sells it for ₹260 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  22. 22.A school bag costs ₹760 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  23. 23.One sharpener costs ₹9. A pack of 3 sharpeners costs ₹25. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  24. 24.Shop A sells a lunch box for ₹230 with free delivery. Shop B sells it for ₹190 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  25. 25.Shop A sells a lunch box for ₹250 with free delivery. Shop B sells it for ₹215 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  26. 26.A school bag costs ₹640 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  27. 27.Shop A sells a T-shirt for ₹245 with free delivery. Shop B sells it for ₹290 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  28. 28.A cricket ball costs ₹135 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  29. 29.Shop A sells a badminton racket for ₹600 with free delivery. Shop B sells it for ₹330 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  30. 30.Shop A sells a T-shirt for ₹235 with free delivery. Shop B sells it for ₹285 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  31. 31.One juice box costs ₹20. A pack of 3 juice boxes costs ₹57. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  32. 32.Shop A sells a school bag for ₹465 with free delivery. Shop B sells it for ₹665 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  33. 33.One sticker sheet costs ₹5. A pack of 3 sticker sheets costs ₹14. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  34. 34.Shop A sells a badminton racket for ₹360 with free delivery. Shop B sells it for ₹460 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  35. 35.A water bottle costs ₹185 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  36. 36.One balloon costs ₹8. A pack of 3 balloons costs ₹20. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  37. 37.One balloon costs ₹6. A pack of 3 balloons costs ₹14. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  38. 38.One kite costs ₹12. A pack of 3 kites costs ₹34. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  39. 39.A football costs ₹420 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  40. 40.Shop A sells a lunch box for ₹195 with free delivery. Shop B sells it for ₹200 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B

Answer key

  1. 3
  2. Shop A
  3. Shop A
  4. 3
  5. 305
  6. Shop A
  7. Shop B
  8. 175
  9. 40
  10. 285
  11. 150
  12. 35
  13. 2
  14. Shop A
  15. 2
  16. 5
  17. Shop A
  18. Shop A
  19. 440
  20. 185
  21. Shop A
  22. 810
  23. 2
  24. Shop A
  25. 35
  26. 640
  27. 115
  28. 145
  29. 190
  30. Shop A
  31. 3
  32. 240
  33. 1
  34. 180
  35. 235
  36. 4
  37. 4
  38. 2
  39. 450
  40. Shop A

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids