← Comparing total prices lesson New set →

Compare Total Prices Worksheet

Money maths lesson 26: Comparing total prices · Set 68 · 40 sums
TalentJR

The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells a lunch box for ₹165 with free delivery. Shop B sells it for ₹280 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  2. 2.Shop A sells a badminton racket for ₹405 with free delivery. Shop B sells it for ₹480 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  3. 3.One kite costs ₹15. A pack of 3 kites costs ₹42. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  4. 4.A football costs ₹360 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  5. 5.Shop A sells a lunch box for ₹215 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  6. 6.Shop A sells a cricket ball for ₹140 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  7. 7.Shop A sells a T-shirt for ₹400 with free delivery. Shop B sells it for ₹315 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  8. 8.One kite costs ₹24. A pack of 3 kites costs ₹69. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  9. 9.A cricket ball costs ₹125 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  10. 10.Shop A sells a cricket ball for ₹125 with free delivery. Shop B sells it for ₹110 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  11. 11.Shop A sells a lunch box for ₹265 with free delivery. Shop B sells it for ₹175 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  12. 12.One sticker sheet costs ₹10. A pack of 3 sticker sheets costs ₹26. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  13. 13.Shop A sells a water bottle for ₹210 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  14. 14.One crayon box costs ₹45. A pack of 3 crayon boxes costs ₹134. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  15. 15.One ice candy costs ₹12. A pack of 3 ice candies costs ₹32. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  16. 16.Shop A sells a cricket ball for ₹125 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  17. 17.Shop A sells a badminton racket for ₹440 with free delivery. Shop B sells it for ₹555 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  18. 18.A football costs ₹295 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  19. 19.A school bag costs ₹755 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  20. 20.Shop A sells a lunch box for ₹175 with free delivery. Shop B sells it for ₹215 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  21. 21.A badminton racket costs ₹590 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  22. 22.Shop A sells a water bottle for ₹200 with free delivery. Shop B sells it for ₹230 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  23. 23.Shop A sells a lunch box for ₹235 with free delivery. Shop B sells it for ₹175 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  24. 24.Shop A sells a school bag for ₹560 with free delivery. Shop B sells it for ₹535 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  25. 25.Shop A sells a T-shirt for ₹250 with free delivery. Shop B sells it for ₹355 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  26. 26.Shop A sells a school bag for ₹455 with free delivery. Shop B sells it for ₹765 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  27. 27.A football costs ₹370 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  28. 28.One ice candy costs ₹12. A pack of 3 ice candies costs ₹34. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  29. 29.Shop A sells a school bag for ₹760 with free delivery. Shop B sells it for ₹460 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.Shop A sells a school bag for ₹775 with free delivery. Shop B sells it for ₹555 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  31. 31.Shop A sells a water bottle for ₹175 with free delivery. Shop B sells it for ₹155 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  32. 32.Shop A sells a school bag for ₹780 with free delivery. Shop B sells it for ₹540 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  33. 33.One sharpener costs ₹6. A pack of 3 sharpeners costs ₹17. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  34. 34.A school bag costs ₹475 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  35. 35.A lunch box costs ₹175 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  36. 36.One kite costs ₹17. A pack of 3 kites costs ₹47. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  37. 37.One eraser costs ₹5. A pack of 3 erasers costs ₹11. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  38. 38.Shop A sells a lunch box for ₹225 with free delivery. Shop B sells it for ₹265 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  39. 39.Shop A sells a T-shirt for ₹395 with free delivery. Shop B sells it for ₹330 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  40. 40.Shop A sells a badminton racket for ₹535 with free delivery. Shop B sells it for ₹535 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?

Answer key

  1. Shop A
  2. Shop A
  3. 3
  4. 420
  5. 5
  6. 45
  7. Shop B
  8. 3
  9. 135
  10. Shop A
  11. Shop B
  12. 4
  13. Shop A
  14. 1
  15. 4
  16. 55
  17. Shop A
  18. 285
  19. 755
  20. Shop A
  21. 620
  22. 80
  23. Shop A
  24. Shop A
  25. Shop A
  26. Shop A
  27. 390
  28. 2
  29. Shop B
  30. 170
  31. Shop A
  32. 180
  33. 1
  34. 545
  35. 215
  36. 4
  37. 4
  38. Shop A
  39. 5
  40. 80

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids