Compare Total Prices Worksheet
The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells a lunch box for ₹165 with free delivery. Shop B sells it for ₹280 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 2.Shop A sells a badminton racket for ₹405 with free delivery. Shop B sells it for ₹480 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 3.One kite costs ₹15. A pack of 3 kites costs ₹42. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 4.A football costs ₹360 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 5.Shop A sells a lunch box for ₹215 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 6.Shop A sells a cricket ball for ₹140 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 7.Shop A sells a T-shirt for ₹400 with free delivery. Shop B sells it for ₹315 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 8.One kite costs ₹24. A pack of 3 kites costs ₹69. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 9.A cricket ball costs ₹125 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 10.Shop A sells a cricket ball for ₹125 with free delivery. Shop B sells it for ₹110 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 11.Shop A sells a lunch box for ₹265 with free delivery. Shop B sells it for ₹175 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 12.One sticker sheet costs ₹10. A pack of 3 sticker sheets costs ₹26. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 13.Shop A sells a water bottle for ₹210 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 14.One crayon box costs ₹45. A pack of 3 crayon boxes costs ₹134. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 15.One ice candy costs ₹12. A pack of 3 ice candies costs ₹32. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 16.Shop A sells a cricket ball for ₹125 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 17.Shop A sells a badminton racket for ₹440 with free delivery. Shop B sells it for ₹555 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 18.A football costs ₹295 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 19.A school bag costs ₹755 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 20.Shop A sells a lunch box for ₹175 with free delivery. Shop B sells it for ₹215 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 21.A badminton racket costs ₹590 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 22.Shop A sells a water bottle for ₹200 with free delivery. Shop B sells it for ₹230 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 23.Shop A sells a lunch box for ₹235 with free delivery. Shop B sells it for ₹175 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 24.Shop A sells a school bag for ₹560 with free delivery. Shop B sells it for ₹535 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 25.Shop A sells a T-shirt for ₹250 with free delivery. Shop B sells it for ₹355 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 26.Shop A sells a school bag for ₹455 with free delivery. Shop B sells it for ₹765 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 27.A football costs ₹370 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 28.One ice candy costs ₹12. A pack of 3 ice candies costs ₹34. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 29.Shop A sells a school bag for ₹760 with free delivery. Shop B sells it for ₹460 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 30.Shop A sells a school bag for ₹775 with free delivery. Shop B sells it for ₹555 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 31.Shop A sells a water bottle for ₹175 with free delivery. Shop B sells it for ₹155 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 32.Shop A sells a school bag for ₹780 with free delivery. Shop B sells it for ₹540 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 33.One sharpener costs ₹6. A pack of 3 sharpeners costs ₹17. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 34.A school bag costs ₹475 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 35.A lunch box costs ₹175 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 36.One kite costs ₹17. A pack of 3 kites costs ₹47. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 37.One eraser costs ₹5. A pack of 3 erasers costs ₹11. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 38.Shop A sells a lunch box for ₹225 with free delivery. Shop B sells it for ₹265 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 39.Shop A sells a T-shirt for ₹395 with free delivery. Shop B sells it for ₹330 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 40.Shop A sells a badminton racket for ₹535 with free delivery. Shop B sells it for ₹535 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
Answer key
- Shop A
- Shop A
- 3
- 420
- 5
- 45
- Shop B
- 3
- 135
- Shop A
- Shop B
- 4
- Shop A
- 1
- 4
- 55
- Shop A
- 285
- 755
- Shop A
- 620
- 80
- Shop A
- Shop A
- Shop A
- Shop A
- 390
- 2
- Shop B
- 170
- Shop A
- 180
- 1
- 545
- 215
- 4
- 4
- Shop A
- 5
- 80
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids