Compare Total Prices Worksheet
The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One crayon box costs ₹50. A pack of 3 crayon boxes costs ₹147. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 2.Shop A sells a badminton racket for ₹570 with free delivery. Shop B sells it for ₹445 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 3.A school bag costs ₹500 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 4.Shop A sells a T-shirt for ₹285 with free delivery. Shop B sells it for ₹360 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 5.A football costs ₹305 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 6.Shop A sells a badminton racket for ₹540 with free delivery. Shop B sells it for ₹505 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 7.One ruler costs ₹11. A pack of 3 rulers costs ₹31. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 8.Shop A sells a water bottle for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹140 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 9.A badminton racket costs ₹505 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 10.Shop A sells a school bag for ₹640 with free delivery. Shop B sells it for ₹605 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 11.Shop A sells a football for ₹250 with free delivery. Shop B sells it for ₹300 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 12.One kite costs ₹19. A pack of 3 kites costs ₹55. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 13.Shop A sells a football for ₹250 with free delivery. Shop B sells it for ₹315 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 14.Shop A sells a football for ₹445 with free delivery. Shop B sells it for ₹355 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 15.A cricket ball costs ₹130 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 16.One glue stick costs ₹19. A pack of 3 glue sticks costs ₹54. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 17.One samosa costs ₹15. A pack of 3 samosas costs ₹42. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 18.A school bag costs ₹725 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 19.A water bottle costs ₹250 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 20.One crayon box costs ₹35. A pack of 3 crayon boxes costs ₹101. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 21.Shop A sells a football for ₹355 with free delivery. Shop B sells it for ₹280 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 22.One juice box costs ₹20. A pack of 3 juice boxes costs ₹56. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 23.A T-shirt costs ₹330 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 24.A cricket ball costs ₹135 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 25.A lunch box costs ₹265 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 26.One glue stick costs ₹20. A pack of 3 glue sticks costs ₹58. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 27.One eraser costs ₹5. A pack of 3 erasers costs ₹13. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 28.A water bottle costs ₹230 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 29.A cricket ball costs ₹145 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 30.Shop A sells a school bag for ₹630 with free delivery. Shop B sells it for ₹590 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 31.A badminton racket costs ₹485 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 32.One kite costs ₹11. A pack of 3 kites costs ₹29. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 33.Shop A sells a football for ₹360 with free delivery. Shop B sells it for ₹320 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 34.Shop A sells a school bag for ₹595 with free delivery. Shop B sells it for ₹585 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 35.A cricket ball costs ₹150 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 36.Shop A sells a football for ₹410 with free delivery. Shop B sells it for ₹300 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 37.A cricket ball costs ₹105 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 38.Shop A sells a cricket ball for ₹100 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 39.One banana costs ₹6. A pack of 3 bananas costs ₹14. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 40.A school bag costs ₹670 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
Answer key
- 3
- Shop B
- 550
- Shop A
- 335
- 15
- 2
- Shop A
- 515
- Shop B
- Shop A
- 2
- Shop A
- Shop B
- 110
- 3
- 3
- 715
- 230
- 4
- 5
- 4
- 340
- 105
- 265
- 2
- 2
- 250
- 135
- Shop A
- 505
- 4
- Shop B
- Shop A
- 160
- Shop B
- 105
- Shop A
- 4
- 700
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids