← Comparing total prices lesson New set →

Compare Total Prices Worksheet

Money maths lesson 26: Comparing total prices · Set 89 · 40 sums
TalentJR

The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A football costs ₹340 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  2. 2.Shop A sells a cricket ball for ₹140 with free delivery. Shop B sells it for ₹135 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  3. 3.Shop A sells a T-shirt for ₹260 with free delivery. Shop B sells it for ₹320 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  4. 4.Shop A sells a lunch box for ₹270 with free delivery. Shop B sells it for ₹170 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  5. 5.Shop A sells a lunch box for ₹265 with free delivery. Shop B sells it for ₹230 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  6. 6.One sharpener costs ₹5. A pack of 3 sharpeners costs ₹11. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  7. 7.Shop A sells a cricket ball for ₹100 with free delivery. Shop B sells it for ₹105 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  8. 8.A cricket ball costs ₹120 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  9. 9.Shop A sells a lunch box for ₹270 with free delivery. Shop B sells it for ₹220 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  10. 10.Shop A sells a water bottle for ₹145 with free delivery. Shop B sells it for ₹165 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  11. 11.Shop A sells a badminton racket for ₹455 with free delivery. Shop B sells it for ₹355 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  12. 12.A badminton racket costs ₹495 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  13. 13.Shop A sells a T-shirt for ₹215 with free delivery. Shop B sells it for ₹295 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  14. 14.A school bag costs ₹710 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  15. 15.A badminton racket costs ₹410 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
  16. 16.A cricket ball costs ₹135 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  17. 17.One banana costs ₹7. A pack of 3 bananas costs ₹19. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  18. 18.One juice box costs ₹25. A pack of 3 juice boxes costs ₹74. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  19. 19.Shop A sells a cricket ball for ₹110 with free delivery. Shop B sells it for ₹115 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  20. 20.Shop A sells a football for ₹260 with free delivery. Shop B sells it for ₹415 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  21. 21.Shop A sells a water bottle for ₹180 with free delivery. Shop B sells it for ₹230 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  22. 22.One juice box costs ₹30. A pack of 3 juice boxes costs ₹89. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  23. 23.Shop A sells a cricket ball for ₹105 with free delivery. Shop B sells it for ₹100 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  24. 24.Shop A sells a school bag for ₹485 with free delivery. Shop B sells it for ₹705 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  25. 25.Shop A sells a T-shirt for ₹240 with free delivery. Shop B sells it for ₹215 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  26. 26.Shop A sells a T-shirt for ₹235 with free delivery. Shop B sells it for ₹255 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  27. 27.Shop A sells a water bottle for ₹155 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  28. 28.A football costs ₹375 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  29. 29.Shop A sells a water bottle for ₹230 with free delivery. Shop B sells it for ₹175 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.Shop A sells a lunch box for ₹230 with free delivery. Shop B sells it for ₹265 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  31. 31.Shop A sells a football for ₹265 with free delivery. Shop B sells it for ₹305 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  32. 32.Shop A sells a cricket ball for ₹105 with free delivery. Shop B sells it for ₹120 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  33. 33.Shop A sells a school bag for ₹770 with free delivery. Shop B sells it for ₹455 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  34. 34.Shop A sells a cricket ball for ₹125 with free delivery. Shop B sells it for ₹110 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  35. 35.A T-shirt costs ₹230 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  36. 36.A T-shirt costs ₹285 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  37. 37.One ruler costs ₹12. A pack of 3 rulers costs ₹34. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  38. 38.Shop A sells a football for ₹395 with free delivery. Shop B sells it for ₹325 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  39. 39.A lunch box costs ₹225 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  40. 40.Shop A sells a T-shirt for ₹255 with free delivery. Shop B sells it for ₹375 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?

Answer key

  1. 370
  2. Shop A
  3. Shop A
  4. Shop B
  5. 5
  6. 4
  7. 85
  8. 190
  9. Shop B
  10. Shop A
  11. 80
  12. 525
  13. Shop A
  14. 760
  15. 420
  16. 185
  17. 2
  18. 1
  19. 55
  20. Shop A
  21. Shop A
  22. 1
  23. Shop A
  24. Shop A
  25. 5
  26. Shop A
  27. Shop A
  28. 425
  29. Shop B
  30. 55
  31. 70
  32. Shop A
  33. Shop B
  34. Shop A
  35. 300
  36. 325
  37. 2
  38. 30
  39. 275
  40. 180

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids