Compare Total Prices Worksheet
The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A water bottle costs ₹135 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 2.A water bottle costs ₹205 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 3.A football costs ₹345 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 4.Shop A sells a school bag for ₹680 with free delivery. Shop B sells it for ₹785 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 5.One ruler costs ₹13. A pack of 3 rulers costs ₹38. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 6.Shop A sells a water bottle for ₹235 with free delivery. Shop B sells it for ₹215 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 7.Shop A sells a T-shirt for ₹250 with free delivery. Shop B sells it for ₹240 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 8.One samosa costs ₹20. A pack of 3 samosas costs ₹58. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 9.Shop A sells a water bottle for ₹145 with free delivery. Shop B sells it for ₹135 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 10.Shop A sells a lunch box for ₹255 with free delivery. Shop B sells it for ₹275 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 11.Shop A sells a football for ₹450 with free delivery. Shop B sells it for ₹265 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 12.Shop A sells a school bag for ₹560 with free delivery. Shop B sells it for ₹725 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 13.A T-shirt costs ₹375 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 14.One balloon costs ₹9. A pack of 3 balloons costs ₹26. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 15.Shop A sells a water bottle for ₹215 with free delivery. Shop B sells it for ₹245 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 16.A football costs ₹280 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 17.Shop A sells a water bottle for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹170 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 18.Shop A sells a water bottle for ₹215 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 19.Shop A sells a T-shirt for ₹325 with free delivery. Shop B sells it for ₹360 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 20.One balloon costs ₹10. A pack of 3 balloons costs ₹28. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 21.One ruler costs ₹12. A pack of 3 rulers costs ₹33. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 22.Shop A sells a badminton racket for ₹480 with free delivery. Shop B sells it for ₹375 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 23.Shop A sells a T-shirt for ₹335 with free delivery. Shop B sells it for ₹320 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 24.One sticker sheet costs ₹9. A pack of 3 sticker sheets costs ₹23. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 25.Shop A sells a T-shirt for ₹375 with free delivery. Shop B sells it for ₹280 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 26.Shop A sells a lunch box for ₹230 with free delivery. Shop B sells it for ₹245 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 27.One sharpener costs ₹5. A pack of 3 sharpeners costs ₹11. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 28.A football costs ₹265 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 29.Shop A sells a water bottle for ₹145 with free delivery. Shop B sells it for ₹235 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 30.A cricket ball costs ₹115 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 31.One kite costs ₹20. A pack of 3 kites costs ₹56. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 32.A football costs ₹335 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 33.Shop A sells a football for ₹330 with free delivery. Shop B sells it for ₹295 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 34.A T-shirt costs ₹345 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 35.Shop A sells a football for ₹370 with free delivery. Shop B sells it for ₹425 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 36.One balloon costs ₹7. A pack of 3 balloons costs ₹17. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 37.A water bottle costs ₹225 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 38.One pencil costs ₹6. A pack of 3 pencils costs ₹16. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 39.Shop A sells a water bottle for ₹220 with free delivery. Shop B sells it for ₹140 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 40.One biscuit packet costs ₹12. A pack of 3 biscuit packets costs ₹34. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
Answer key
- 145
- 245
- 345
- 145
- 1
- 10
- Shop A
- 2
- 30
- 70
- Shop B
- 185
- 375
- 1
- 110
- 260
- Shop A
- Shop B
- Shop A
- 2
- 3
- 35
- 15
- 4
- Shop B
- Shop A
- 4
- 255
- Shop A
- 155
- 4
- 385
- 15
- 385
- Shop A
- 4
- 235
- 2
- 50
- 2
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids