← Comparing total prices lesson New set →

Compare Total Prices Worksheet

Money maths lesson 26: Comparing total prices · Set 96 · 40 sums
TalentJR

The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A water bottle costs ₹135 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  2. 2.A water bottle costs ₹205 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  3. 3.A football costs ₹345 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  4. 4.Shop A sells a school bag for ₹680 with free delivery. Shop B sells it for ₹785 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  5. 5.One ruler costs ₹13. A pack of 3 rulers costs ₹38. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  6. 6.Shop A sells a water bottle for ₹235 with free delivery. Shop B sells it for ₹215 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  7. 7.Shop A sells a T-shirt for ₹250 with free delivery. Shop B sells it for ₹240 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  8. 8.One samosa costs ₹20. A pack of 3 samosas costs ₹58. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  9. 9.Shop A sells a water bottle for ₹145 with free delivery. Shop B sells it for ₹135 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  10. 10.Shop A sells a lunch box for ₹255 with free delivery. Shop B sells it for ₹275 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  11. 11.Shop A sells a football for ₹450 with free delivery. Shop B sells it for ₹265 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  12. 12.Shop A sells a school bag for ₹560 with free delivery. Shop B sells it for ₹725 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  13. 13.A T-shirt costs ₹375 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  14. 14.One balloon costs ₹9. A pack of 3 balloons costs ₹26. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  15. 15.Shop A sells a water bottle for ₹215 with free delivery. Shop B sells it for ₹245 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  16. 16.A football costs ₹280 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  17. 17.Shop A sells a water bottle for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹170 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  18. 18.Shop A sells a water bottle for ₹215 with free delivery. Shop B sells it for ₹125 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  19. 19.Shop A sells a T-shirt for ₹325 with free delivery. Shop B sells it for ₹360 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  20. 20.One balloon costs ₹10. A pack of 3 balloons costs ₹28. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  21. 21.One ruler costs ₹12. A pack of 3 rulers costs ₹33. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  22. 22.Shop A sells a badminton racket for ₹480 with free delivery. Shop B sells it for ₹375 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  23. 23.Shop A sells a T-shirt for ₹335 with free delivery. Shop B sells it for ₹320 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  24. 24.One sticker sheet costs ₹9. A pack of 3 sticker sheets costs ₹23. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  25. 25.Shop A sells a T-shirt for ₹375 with free delivery. Shop B sells it for ₹280 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  26. 26.Shop A sells a lunch box for ₹230 with free delivery. Shop B sells it for ₹245 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  27. 27.One sharpener costs ₹5. A pack of 3 sharpeners costs ₹11. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  28. 28.A football costs ₹265 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  29. 29.Shop A sells a water bottle for ₹145 with free delivery. Shop B sells it for ₹235 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  30. 30.A cricket ball costs ₹115 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  31. 31.One kite costs ₹20. A pack of 3 kites costs ₹56. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  32. 32.A football costs ₹335 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  33. 33.Shop A sells a football for ₹330 with free delivery. Shop B sells it for ₹295 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  34. 34.A T-shirt costs ₹345 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
  35. 35.Shop A sells a football for ₹370 with free delivery. Shop B sells it for ₹425 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  36. 36.One balloon costs ₹7. A pack of 3 balloons costs ₹17. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  37. 37.A water bottle costs ₹225 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
  38. 38.One pencil costs ₹6. A pack of 3 pencils costs ₹16. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  39. 39.Shop A sells a water bottle for ₹220 with free delivery. Shop B sells it for ₹140 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  40. 40.One biscuit packet costs ₹12. A pack of 3 biscuit packets costs ₹34. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?

Answer key

  1. 145
  2. 245
  3. 345
  4. 145
  5. 1
  6. 10
  7. Shop A
  8. 2
  9. 30
  10. 70
  11. Shop B
  12. 185
  13. 375
  14. 1
  15. 110
  16. 260
  17. Shop A
  18. Shop B
  19. Shop A
  20. 2
  21. 3
  22. 35
  23. 15
  24. 4
  25. Shop B
  26. Shop A
  27. 4
  28. 255
  29. Shop A
  30. 155
  31. 4
  32. 385
  33. 15
  34. 385
  35. Shop A
  36. 4
  37. 235
  38. 2
  39. 50
  40. 2

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids