← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 119 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.There are 21 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.How many lunch boxes can you buy with ₹1645 if one costs ₹235?
  3. 3.One school bag costs ₹610. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
  4. 4.How many pairs of socks can you buy with ₹600 if one costs ₹75?
  5. 5.There are 39 children in a class. Each child needs one pen at ₹21. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.What do 2 water bottles at ₹175 each and 5 pens at ₹19 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.What do 4 cricket balls at ₹130 each and 5 samosas at ₹19 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.How many pairs of socks can you buy with ₹120 if one costs ₹60?
  9. 9.What do 3 plates of idli at ₹35 each and 4 T-shirts at ₹270 each cost in all (in ₹)?
  10. 10.One colour pencil set costs ₹75. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
  11. 11.There are 16 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.How many footballs can you buy with ₹2175 if one costs ₹435?
  13. 13.How many mangoes can you buy with ₹440 if one costs ₹40?
  14. 14.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  15. 15.There are 35 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  16. 16.What do 2 mangoes at ₹20 each and 4 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  17. 17.One samosa costs ₹16. How much do 8 samosas cost (in ₹)?
  18. 18.What do 5 storybooks at ₹185 each and 2 pairs of socks at ₹70 each cost in all (in ₹)?
  19. 19.One plate of idli costs ₹50. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
  20. 20.There are 26 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  21. 21.There are 35 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.One T-shirt costs ₹285. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
  23. 23.How many plates of idli can you buy with ₹245 if one costs ₹35?
  24. 24.There are 12 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  25. 25.How many storybooks can you buy with ₹390 if one costs ₹195?
  26. 26.One plate of idli costs ₹60. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
  27. 27.One T-shirt costs ₹225. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
  28. 28.How many badminton rackets can you buy with ₹4160 if one costs ₹520?
  29. 29.There are 19 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.What do 3 pairs of socks at ₹85 each and 2 notebooks at ₹45 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.What do 3 colour pencil sets at ₹100 each and 4 geometry boxes at ₹85 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.How many T-shirts can you buy with ₹4800 if one costs ₹400?
  33. 33.One pen costs ₹15. How much do 5 pens cost (in ₹)?
  34. 34.One T-shirt costs ₹325. How much do 3 T-shirts cost (in ₹)?
  35. 35.What do 2 cricket balls at ₹150 each and 4 T-shirts at ₹245 each cost in all (in ₹)?
  36. 36.There are 12 children in a class. Each child needs one pen at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.How many geometry boxes can you buy with ₹735 if one costs ₹105?
  38. 38.How many pairs of socks can you buy with ₹675 if one costs ₹75?
  39. 39.There are 17 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  40. 40.How many storybooks can you buy with ₹465 if one costs ₹155?

Answer key

  1. 462
  2. 7
  3. 4880
  4. 8
  5. 819
  6. 445
  7. 615
  8. 2
  9. 1185
  10. 150
  11. 880
  12. 5
  13. 11
  14. 1125
  15. 1400
  16. 160
  17. 128
  18. 1065
  19. 150
  20. 780
  21. 1050
  22. 1710
  23. 7
  24. 360
  25. 2
  26. 480
  27. 900
  28. 8
  29. 456
  30. 345
  31. 640
  32. 12
  33. 75
  34. 975
  35. 1280
  36. 300
  37. 7
  38. 9
  39. 425
  40. 3

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids