Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 21 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
- 2.How many lunch boxes can you buy with ₹1645 if one costs ₹235?
- 3.One school bag costs ₹610. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
- 4.How many pairs of socks can you buy with ₹600 if one costs ₹75?
- 5.There are 39 children in a class. Each child needs one pen at ₹21. What is the total cost (in ₹)?
- 6.What do 2 water bottles at ₹175 each and 5 pens at ₹19 each cost in all (in ₹)?
- 7.What do 4 cricket balls at ₹130 each and 5 samosas at ₹19 each cost in all (in ₹)?
- 8.How many pairs of socks can you buy with ₹120 if one costs ₹60?
- 9.What do 3 plates of idli at ₹35 each and 4 T-shirts at ₹270 each cost in all (in ₹)?
- 10.One colour pencil set costs ₹75. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 11.There are 16 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 12.How many footballs can you buy with ₹2175 if one costs ₹435?
- 13.How many mangoes can you buy with ₹440 if one costs ₹40?
- 14.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 15.There are 35 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 16.What do 2 mangoes at ₹20 each and 4 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 17.One samosa costs ₹16. How much do 8 samosas cost (in ₹)?
- 18.What do 5 storybooks at ₹185 each and 2 pairs of socks at ₹70 each cost in all (in ₹)?
- 19.One plate of idli costs ₹50. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
- 20.There are 26 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 21.There are 35 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 22.One T-shirt costs ₹285. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
- 23.How many plates of idli can you buy with ₹245 if one costs ₹35?
- 24.There are 12 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 25.How many storybooks can you buy with ₹390 if one costs ₹195?
- 26.One plate of idli costs ₹60. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
- 27.One T-shirt costs ₹225. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
- 28.How many badminton rackets can you buy with ₹4160 if one costs ₹520?
- 29.There are 19 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
- 30.What do 3 pairs of socks at ₹85 each and 2 notebooks at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 31.What do 3 colour pencil sets at ₹100 each and 4 geometry boxes at ₹85 each cost in all (in ₹)?
- 32.How many T-shirts can you buy with ₹4800 if one costs ₹400?
- 33.One pen costs ₹15. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 34.One T-shirt costs ₹325. How much do 3 T-shirts cost (in ₹)?
- 35.What do 2 cricket balls at ₹150 each and 4 T-shirts at ₹245 each cost in all (in ₹)?
- 36.There are 12 children in a class. Each child needs one pen at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 37.How many geometry boxes can you buy with ₹735 if one costs ₹105?
- 38.How many pairs of socks can you buy with ₹675 if one costs ₹75?
- 39.There are 17 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 40.How many storybooks can you buy with ₹465 if one costs ₹155?
Answer key
- 462
- 7
- 4880
- 8
- 819
- 445
- 615
- 2
- 1185
- 150
- 880
- 5
- 11
- 1125
- 1400
- 160
- 128
- 1065
- 150
- 780
- 1050
- 1710
- 7
- 360
- 2
- 480
- 900
- 8
- 456
- 345
- 640
- 12
- 75
- 975
- 1280
- 300
- 7
- 9
- 425
- 3
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids