Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 2 pairs of socks at ₹80 each and 5 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 2.There are 10 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
- 3.What do 2 geometry boxes at ₹135 each and 4 pens at ₹14 each cost in all (in ₹)?
- 4.One plate of idli costs ₹40. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
- 5.One school bag costs ₹465. How much do 6 school bags cost (in ₹)?
- 6.One samosa costs ₹15. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
- 7.There are 39 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 8.How many pairs of socks can you buy with ₹270 if one costs ₹90?
- 9.There are 21 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 10.How many colour pencil sets can you buy with ₹210 if one costs ₹105?
- 11.There are 32 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 12.One pen costs ₹11. How much do 4 pens cost (in ₹)?
- 13.One notebook costs ₹40. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
- 14.What do 4 plates of idli at ₹60 each and 4 geometry boxes at ₹100 each cost in all (in ₹)?
- 15.How many mangoes can you buy with ₹120 if one costs ₹40?
- 16.There are 33 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 17.How many water bottles can you buy with ₹1110 if one costs ₹185?
- 18.How many mangoes can you buy with ₹245 if one costs ₹35?
- 19.What do 2 pairs of socks at ₹55 each and 3 T-shirts at ₹260 each cost in all (in ₹)?
- 20.One T-shirt costs ₹325. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
- 21.One plate of idli costs ₹55. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
- 22.What do 5 samosas at ₹13 each and 4 geometry boxes at ₹90 each cost in all (in ₹)?
- 23.How many pens can you buy with ₹119 if one costs ₹17?
- 24.There are 31 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 25.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
- 26.One water bottle costs ₹135. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 27.One football costs ₹355. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
- 28.What do 4 pens at ₹12 each and 2 storybooks at ₹160 each cost in all (in ₹)?
- 29.One badminton racket costs ₹450. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
- 30.What do 4 storybooks at ₹115 each and 4 colour pencil sets at ₹65 each cost in all (in ₹)?
- 31.How many notebooks can you buy with ₹160 if one costs ₹40?
- 32.There are 26 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 33.How many T-shirts can you buy with ₹1575 if one costs ₹315?
- 34.There are 30 children in a class. Each child needs one pen at ₹11. What is the total cost (in ₹)?
- 35.How many lunch boxes can you buy with ₹780 if one costs ₹260?
- 36.One colour pencil set costs ₹70. How much do 5 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 37.How many lunch boxes can you buy with ₹1365 if one costs ₹195?
- 38.How many colour pencil sets can you buy with ₹560 if one costs ₹80?
- 39.How many mangoes can you buy with ₹60 if one costs ₹30?
- 40.What do 4 colour pencil sets at ₹60 each and 5 lunch boxes at ₹150 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 335
- 150
- 326
- 80
- 2790
- 30
- 2145
- 3
- 1155
- 2
- 640
- 44
- 120
- 640
- 3
- 1155
- 6
- 7
- 890
- 1950
- 440
- 425
- 7
- 1705
- 672
- 810
- 3195
- 368
- 1350
- 720
- 4
- 494
- 5
- 330
- 3
- 350
- 7
- 7
- 2
- 990
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids