← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 133 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 2 pairs of socks at ₹80 each and 5 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.There are 10 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
  3. 3.What do 2 geometry boxes at ₹135 each and 4 pens at ₹14 each cost in all (in ₹)?
  4. 4.One plate of idli costs ₹40. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
  5. 5.One school bag costs ₹465. How much do 6 school bags cost (in ₹)?
  6. 6.One samosa costs ₹15. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  7. 7.There are 39 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  8. 8.How many pairs of socks can you buy with ₹270 if one costs ₹90?
  9. 9.There are 21 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.How many colour pencil sets can you buy with ₹210 if one costs ₹105?
  11. 11.There are 32 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.One pen costs ₹11. How much do 4 pens cost (in ₹)?
  13. 13.One notebook costs ₹40. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  14. 14.What do 4 plates of idli at ₹60 each and 4 geometry boxes at ₹100 each cost in all (in ₹)?
  15. 15.How many mangoes can you buy with ₹120 if one costs ₹40?
  16. 16.There are 33 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  17. 17.How many water bottles can you buy with ₹1110 if one costs ₹185?
  18. 18.How many mangoes can you buy with ₹245 if one costs ₹35?
  19. 19.What do 2 pairs of socks at ₹55 each and 3 T-shirts at ₹260 each cost in all (in ₹)?
  20. 20.One T-shirt costs ₹325. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
  21. 21.One plate of idli costs ₹55. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
  22. 22.What do 5 samosas at ₹13 each and 4 geometry boxes at ₹90 each cost in all (in ₹)?
  23. 23.How many pens can you buy with ₹119 if one costs ₹17?
  24. 24.There are 31 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  25. 25.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.One water bottle costs ₹135. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  27. 27.One football costs ₹355. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
  28. 28.What do 4 pens at ₹12 each and 2 storybooks at ₹160 each cost in all (in ₹)?
  29. 29.One badminton racket costs ₹450. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
  30. 30.What do 4 storybooks at ₹115 each and 4 colour pencil sets at ₹65 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.How many notebooks can you buy with ₹160 if one costs ₹40?
  32. 32.There are 26 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.How many T-shirts can you buy with ₹1575 if one costs ₹315?
  34. 34.There are 30 children in a class. Each child needs one pen at ₹11. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.How many lunch boxes can you buy with ₹780 if one costs ₹260?
  36. 36.One colour pencil set costs ₹70. How much do 5 colour pencil sets cost (in ₹)?
  37. 37.How many lunch boxes can you buy with ₹1365 if one costs ₹195?
  38. 38.How many colour pencil sets can you buy with ₹560 if one costs ₹80?
  39. 39.How many mangoes can you buy with ₹60 if one costs ₹30?
  40. 40.What do 4 colour pencil sets at ₹60 each and 5 lunch boxes at ₹150 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 335
  2. 150
  3. 326
  4. 80
  5. 2790
  6. 30
  7. 2145
  8. 3
  9. 1155
  10. 2
  11. 640
  12. 44
  13. 120
  14. 640
  15. 3
  16. 1155
  17. 6
  18. 7
  19. 890
  20. 1950
  21. 440
  22. 425
  23. 7
  24. 1705
  25. 672
  26. 810
  27. 3195
  28. 368
  29. 1350
  30. 720
  31. 4
  32. 494
  33. 5
  34. 330
  35. 3
  36. 350
  37. 7
  38. 7
  39. 2
  40. 990

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids