← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 134 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.There are 33 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.How many colour pencil sets can you buy with ₹700 if one costs ₹100?
  3. 3.What do 5 lunch boxes at ₹160 each and 5 storybooks at ₹110 each cost in all (in ₹)?
  4. 4.How many school bags can you buy with ₹5600 if one costs ₹700?
  5. 5.What do 5 geometry boxes at ₹115 each and 2 lunch boxes at ₹195 each cost in all (in ₹)?
  6. 6.What do 2 pairs of socks at ₹85 each and 4 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.How many geometry boxes can you buy with ₹1045 if one costs ₹95?
  8. 8.One plate of idli costs ₹30. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
  9. 9.One pen costs ₹21. How much do 9 pens cost (in ₹)?
  10. 10.There are 18 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.How many lunch boxes can you buy with ₹3060 if one costs ₹255?
  12. 12.How many plates of idli can you buy with ₹135 if one costs ₹45?
  13. 13.One water bottle costs ₹190. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
  14. 14.One notebook costs ₹55. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  15. 15.One colour pencil set costs ₹70. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
  16. 16.What do 3 cricket balls at ₹130 each and 2 lunch boxes at ₹205 each cost in all (in ₹)?
  17. 17.There are 40 children in a class. Each child needs one pen at ₹23. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.There are 21 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.One water bottle costs ₹200. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
  20. 20.What do 5 geometry boxes at ₹145 each and 5 storybooks at ₹195 each cost in all (in ₹)?
  21. 21.What do 2 badminton rackets at ₹300 each and 3 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
  22. 22.How many storybooks can you buy with ₹1750 if one costs ₹175?
  23. 23.One notebook costs ₹60. How much do 7 notebooks cost (in ₹)?
  24. 24.What do 4 notebooks at ₹60 each and 3 samosas at ₹14 each cost in all (in ₹)?
  25. 25.One mango costs ₹40. How much do 2 mangoes cost (in ₹)?
  26. 26.One colour pencil set costs ₹115. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
  27. 27.One school bag costs ₹760. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
  28. 28.One samosa costs ₹12. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
  29. 29.One pen costs ₹12. How much do 3 pens cost (in ₹)?
  30. 30.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
  31. 31.One geometry box costs ₹95. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
  32. 32.How many badminton rackets can you buy with ₹1700 if one costs ₹425?
  33. 33.One school bag costs ₹465. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
  34. 34.One notebook costs ₹45. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  35. 35.One lunch box costs ₹175. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
  36. 36.What do 4 mangoes at ₹20 each and 2 lunch boxes at ₹165 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.There are 30 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  38. 38.There are 34 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  39. 39.What do 3 samosas at ₹19 each and 4 pairs of socks at ₹65 each cost in all (in ₹)?
  40. 40.One pen costs ₹25. How much do 7 pens cost (in ₹)?

Answer key

  1. 1815
  2. 7
  3. 1350
  4. 8
  5. 965
  6. 390
  7. 11
  8. 120
  9. 189
  10. 900
  11. 12
  12. 3
  13. 1330
  14. 220
  15. 630
  16. 800
  17. 920
  18. 630
  19. 1000
  20. 1700
  21. 735
  22. 10
  23. 420
  24. 282
  25. 80
  26. 230
  27. 6840
  28. 84
  29. 36
  30. 616
  31. 665
  32. 4
  33. 3720
  34. 135
  35. 700
  36. 410
  37. 390
  38. 1700
  39. 317
  40. 175

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids