Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 33 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 2.How many colour pencil sets can you buy with ₹700 if one costs ₹100?
- 3.What do 5 lunch boxes at ₹160 each and 5 storybooks at ₹110 each cost in all (in ₹)?
- 4.How many school bags can you buy with ₹5600 if one costs ₹700?
- 5.What do 5 geometry boxes at ₹115 each and 2 lunch boxes at ₹195 each cost in all (in ₹)?
- 6.What do 2 pairs of socks at ₹85 each and 4 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
- 7.How many geometry boxes can you buy with ₹1045 if one costs ₹95?
- 8.One plate of idli costs ₹30. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
- 9.One pen costs ₹21. How much do 9 pens cost (in ₹)?
- 10.There are 18 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 11.How many lunch boxes can you buy with ₹3060 if one costs ₹255?
- 12.How many plates of idli can you buy with ₹135 if one costs ₹45?
- 13.One water bottle costs ₹190. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
- 14.One notebook costs ₹55. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 15.One colour pencil set costs ₹70. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 16.What do 3 cricket balls at ₹130 each and 2 lunch boxes at ₹205 each cost in all (in ₹)?
- 17.There are 40 children in a class. Each child needs one pen at ₹23. What is the total cost (in ₹)?
- 18.There are 21 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 19.One water bottle costs ₹200. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
- 20.What do 5 geometry boxes at ₹145 each and 5 storybooks at ₹195 each cost in all (in ₹)?
- 21.What do 2 badminton rackets at ₹300 each and 3 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 22.How many storybooks can you buy with ₹1750 if one costs ₹175?
- 23.One notebook costs ₹60. How much do 7 notebooks cost (in ₹)?
- 24.What do 4 notebooks at ₹60 each and 3 samosas at ₹14 each cost in all (in ₹)?
- 25.One mango costs ₹40. How much do 2 mangoes cost (in ₹)?
- 26.One colour pencil set costs ₹115. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 27.One school bag costs ₹760. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
- 28.One samosa costs ₹12. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
- 29.One pen costs ₹12. How much do 3 pens cost (in ₹)?
- 30.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
- 31.One geometry box costs ₹95. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
- 32.How many badminton rackets can you buy with ₹1700 if one costs ₹425?
- 33.One school bag costs ₹465. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
- 34.One notebook costs ₹45. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
- 35.One lunch box costs ₹175. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
- 36.What do 4 mangoes at ₹20 each and 2 lunch boxes at ₹165 each cost in all (in ₹)?
- 37.There are 30 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 38.There are 34 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 39.What do 3 samosas at ₹19 each and 4 pairs of socks at ₹65 each cost in all (in ₹)?
- 40.One pen costs ₹25. How much do 7 pens cost (in ₹)?
Answer key
- 1815
- 7
- 1350
- 8
- 965
- 390
- 11
- 120
- 189
- 900
- 12
- 3
- 1330
- 220
- 630
- 800
- 920
- 630
- 1000
- 1700
- 735
- 10
- 420
- 282
- 80
- 230
- 6840
- 84
- 36
- 616
- 665
- 4
- 3720
- 135
- 700
- 410
- 390
- 1700
- 317
- 175
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids