Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many plates of idli can you buy with ₹400 if one costs ₹50?
- 2.One pen costs ₹14. How much do 6 pens cost (in ₹)?
- 3.There are 37 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 4.How many water bottles can you buy with ₹1080 if one costs ₹120?
- 5.How many water bottles can you buy with ₹2300 if one costs ₹230?
- 6.What do 5 colour pencil sets at ₹70 each and 4 storybooks at ₹110 each cost in all (in ₹)?
- 7.What do 2 samosas at ₹20 each and 3 geometry boxes at ₹130 each cost in all (in ₹)?
- 8.There are 37 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 9.There are 33 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 10.How many notebooks can you buy with ₹105 if one costs ₹35?
- 11.How many school bags can you buy with ₹2900 if one costs ₹580?
- 12.There are 35 children in a class. Each child needs one pen at ₹11. What is the total cost (in ₹)?
- 13.There are 33 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 14.One mango costs ₹25. How much do 2 mangoes cost (in ₹)?
- 15.There are 40 children in a class. Each child needs one pen at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 16.One cricket ball costs ₹100. How much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
- 17.One mango costs ₹40. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 18.One pen costs ₹15. How much do 7 pens cost (in ₹)?
- 19.How many geometry boxes can you buy with ₹520 if one costs ₹130?
- 20.What do 4 notebooks at ₹60 each and 3 storybooks at ₹185 each cost in all (in ₹)?
- 21.There are 11 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
- 22.One cricket ball costs ₹150. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
- 23.What do 4 mangoes at ₹35 each and 4 lunch boxes at ₹180 each cost in all (in ₹)?
- 24.What do 4 mangoes at ₹40 each and 4 cricket balls at ₹115 each cost in all (in ₹)?
- 25.There are 32 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 26.How many cricket balls can you buy with ₹690 if one costs ₹115?
- 27.What do 4 pens at ₹16 each and 2 lunch boxes at ₹260 each cost in all (in ₹)?
- 28.How many colour pencil sets can you buy with ₹960 if one costs ₹120?
- 29.How many water bottles can you buy with ₹675 if one costs ₹225?
- 30.One lunch box costs ₹185. How much do 7 lunch boxes cost (in ₹)?
- 31.What do 4 geometry boxes at ₹95 each and 3 lunch boxes at ₹295 each cost in all (in ₹)?
- 32.How many colour pencil sets can you buy with ₹195 if one costs ₹65?
- 33.One pen costs ₹19. How much do 3 pens cost (in ₹)?
- 34.One plate of idli costs ₹60. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
- 35.What do 3 plates of idli at ₹55 each and 5 cricket balls at ₹110 each cost in all (in ₹)?
- 36.What do 4 storybooks at ₹135 each and 3 samosas at ₹13 each cost in all (in ₹)?
- 37.There are 21 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 38.How many lunch boxes can you buy with ₹1080 if one costs ₹270?
- 39.One mango costs ₹40. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 40.How many cricket balls can you buy with ₹840 if one costs ₹140?
Answer key
- 8
- 84
- 740
- 9
- 10
- 790
- 430
- 592
- 660
- 3
- 5
- 385
- 1485
- 50
- 760
- 400
- 120
- 105
- 4
- 795
- 264
- 1350
- 860
- 620
- 1120
- 6
- 584
- 8
- 3
- 1295
- 1265
- 3
- 57
- 480
- 715
- 579
- 273
- 4
- 280
- 6
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids