← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 187 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.How many plates of idli can you buy with ₹400 if one costs ₹50?
  2. 2.One pen costs ₹14. How much do 6 pens cost (in ₹)?
  3. 3.There are 37 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  4. 4.How many water bottles can you buy with ₹1080 if one costs ₹120?
  5. 5.How many water bottles can you buy with ₹2300 if one costs ₹230?
  6. 6.What do 5 colour pencil sets at ₹70 each and 4 storybooks at ₹110 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.What do 2 samosas at ₹20 each and 3 geometry boxes at ₹130 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.There are 37 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.There are 33 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.How many notebooks can you buy with ₹105 if one costs ₹35?
  11. 11.How many school bags can you buy with ₹2900 if one costs ₹580?
  12. 12.There are 35 children in a class. Each child needs one pen at ₹11. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.There are 33 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  14. 14.One mango costs ₹25. How much do 2 mangoes cost (in ₹)?
  15. 15.There are 40 children in a class. Each child needs one pen at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  16. 16.One cricket ball costs ₹100. How much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
  17. 17.One mango costs ₹40. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
  18. 18.One pen costs ₹15. How much do 7 pens cost (in ₹)?
  19. 19.How many geometry boxes can you buy with ₹520 if one costs ₹130?
  20. 20.What do 4 notebooks at ₹60 each and 3 storybooks at ₹185 each cost in all (in ₹)?
  21. 21.There are 11 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.One cricket ball costs ₹150. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
  23. 23.What do 4 mangoes at ₹35 each and 4 lunch boxes at ₹180 each cost in all (in ₹)?
  24. 24.What do 4 mangoes at ₹40 each and 4 cricket balls at ₹115 each cost in all (in ₹)?
  25. 25.There are 32 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.How many cricket balls can you buy with ₹690 if one costs ₹115?
  27. 27.What do 4 pens at ₹16 each and 2 lunch boxes at ₹260 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.How many colour pencil sets can you buy with ₹960 if one costs ₹120?
  29. 29.How many water bottles can you buy with ₹675 if one costs ₹225?
  30. 30.One lunch box costs ₹185. How much do 7 lunch boxes cost (in ₹)?
  31. 31.What do 4 geometry boxes at ₹95 each and 3 lunch boxes at ₹295 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.How many colour pencil sets can you buy with ₹195 if one costs ₹65?
  33. 33.One pen costs ₹19. How much do 3 pens cost (in ₹)?
  34. 34.One plate of idli costs ₹60. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
  35. 35.What do 3 plates of idli at ₹55 each and 5 cricket balls at ₹110 each cost in all (in ₹)?
  36. 36.What do 4 storybooks at ₹135 each and 3 samosas at ₹13 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.There are 21 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  38. 38.How many lunch boxes can you buy with ₹1080 if one costs ₹270?
  39. 39.One mango costs ₹40. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
  40. 40.How many cricket balls can you buy with ₹840 if one costs ₹140?

Answer key

  1. 8
  2. 84
  3. 740
  4. 9
  5. 10
  6. 790
  7. 430
  8. 592
  9. 660
  10. 3
  11. 5
  12. 385
  13. 1485
  14. 50
  15. 760
  16. 400
  17. 120
  18. 105
  19. 4
  20. 795
  21. 264
  22. 1350
  23. 860
  24. 620
  25. 1120
  26. 6
  27. 584
  28. 8
  29. 3
  30. 1295
  31. 1265
  32. 3
  33. 57
  34. 480
  35. 715
  36. 579
  37. 273
  38. 4
  39. 280
  40. 6

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids