← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 227 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 5 mangoes at ₹20 each and 3 footballs at ₹280 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.How many water bottles can you buy with ₹1025 if one costs ₹205?
  3. 3.What do 5 T-shirts at ₹220 each and 4 mangoes at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  4. 4.One notebook costs ₹60. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  5. 5.One storybook costs ₹90. How much do 6 storybooks cost (in ₹)?
  6. 6.What do 3 storybooks at ₹165 each and 2 pens at ₹16 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.There are 33 children in a class. Each child needs one pen at ₹21. What is the total cost (in ₹)?
  8. 8.There are 23 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.What do 3 water bottles at ₹215 each and 4 cricket balls at ₹120 each cost in all (in ₹)?
  10. 10.One cricket ball costs ₹130. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
  11. 11.One T-shirt costs ₹375. How much do 5 T-shirts cost (in ₹)?
  12. 12.What do 2 samosas at ₹15 each and 4 cricket balls at ₹105 each cost in all (in ₹)?
  13. 13.There are 33 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  14. 14.How many geometry boxes can you buy with ₹650 if one costs ₹130?
  15. 15.How many water bottles can you buy with ₹1080 if one costs ₹180?
  16. 16.How many storybooks can you buy with ₹1710 if one costs ₹190?
  17. 17.What do 2 cricket balls at ₹115 each and 5 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
  18. 18.One badminton racket costs ₹360. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
  19. 19.One pen costs ₹15. How much do 6 pens cost (in ₹)?
  20. 20.One notebook costs ₹35. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  21. 21.What do 4 cricket balls at ₹135 each and 2 T-shirts at ₹240 each cost in all (in ₹)?
  22. 22.How many mangoes can you buy with ₹90 if one costs ₹30?
  23. 23.There are 28 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.How many cricket balls can you buy with ₹360 if one costs ₹120?
  25. 25.One lunch box costs ₹240. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
  26. 26.There are 12 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.What do 4 samosas at ₹20 each and 2 lunch boxes at ₹185 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.There are 15 children in a class. Each child needs one pen at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.One storybook costs ₹190. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
  30. 30.How many badminton rackets can you buy with ₹1200 if one costs ₹600?
  31. 31.How many mangoes can you buy with ₹125 if one costs ₹25?
  32. 32.There are 37 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.There are 18 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  34. 34.What do 4 storybooks at ₹200 each and 2 pens at ₹25 each cost in all (in ₹)?
  35. 35.There are 23 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.There are 10 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.One storybook costs ₹145. How much do 4 storybooks cost (in ₹)?
  38. 38.How many notebooks can you buy with ₹105 if one costs ₹35?
  39. 39.What do 2 geometry boxes at ₹140 each and 5 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  40. 40.What do 5 geometry boxes at ₹85 each and 5 pens at ₹15 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 940
  2. 5
  3. 1240
  4. 360
  5. 540
  6. 527
  7. 693
  8. 276
  9. 1125
  10. 1170
  11. 1875
  12. 450
  13. 660
  14. 5
  15. 6
  16. 9
  17. 455
  18. 2520
  19. 90
  20. 140
  21. 1020
  22. 3
  23. 336
  24. 3
  25. 720
  26. 420
  27. 450
  28. 225
  29. 1710
  30. 2
  31. 5
  32. 555
  33. 630
  34. 850
  35. 575
  36. 550
  37. 580
  38. 3
  39. 455
  40. 500

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids