Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 5 mangoes at ₹20 each and 3 footballs at ₹280 each cost in all (in ₹)?
- 2.How many water bottles can you buy with ₹1025 if one costs ₹205?
- 3.What do 5 T-shirts at ₹220 each and 4 mangoes at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 4.One notebook costs ₹60. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 5.One storybook costs ₹90. How much do 6 storybooks cost (in ₹)?
- 6.What do 3 storybooks at ₹165 each and 2 pens at ₹16 each cost in all (in ₹)?
- 7.There are 33 children in a class. Each child needs one pen at ₹21. What is the total cost (in ₹)?
- 8.There are 23 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 9.What do 3 water bottles at ₹215 each and 4 cricket balls at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 10.One cricket ball costs ₹130. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
- 11.One T-shirt costs ₹375. How much do 5 T-shirts cost (in ₹)?
- 12.What do 2 samosas at ₹15 each and 4 cricket balls at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 13.There are 33 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 14.How many geometry boxes can you buy with ₹650 if one costs ₹130?
- 15.How many water bottles can you buy with ₹1080 if one costs ₹180?
- 16.How many storybooks can you buy with ₹1710 if one costs ₹190?
- 17.What do 2 cricket balls at ₹115 each and 5 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 18.One badminton racket costs ₹360. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
- 19.One pen costs ₹15. How much do 6 pens cost (in ₹)?
- 20.One notebook costs ₹35. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 21.What do 4 cricket balls at ₹135 each and 2 T-shirts at ₹240 each cost in all (in ₹)?
- 22.How many mangoes can you buy with ₹90 if one costs ₹30?
- 23.There are 28 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 24.How many cricket balls can you buy with ₹360 if one costs ₹120?
- 25.One lunch box costs ₹240. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
- 26.There are 12 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 27.What do 4 samosas at ₹20 each and 2 lunch boxes at ₹185 each cost in all (in ₹)?
- 28.There are 15 children in a class. Each child needs one pen at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
- 29.One storybook costs ₹190. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
- 30.How many badminton rackets can you buy with ₹1200 if one costs ₹600?
- 31.How many mangoes can you buy with ₹125 if one costs ₹25?
- 32.There are 37 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
- 33.There are 18 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 34.What do 4 storybooks at ₹200 each and 2 pens at ₹25 each cost in all (in ₹)?
- 35.There are 23 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 36.There are 10 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 37.One storybook costs ₹145. How much do 4 storybooks cost (in ₹)?
- 38.How many notebooks can you buy with ₹105 if one costs ₹35?
- 39.What do 2 geometry boxes at ₹140 each and 5 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 40.What do 5 geometry boxes at ₹85 each and 5 pens at ₹15 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 940
- 5
- 1240
- 360
- 540
- 527
- 693
- 276
- 1125
- 1170
- 1875
- 450
- 660
- 5
- 6
- 9
- 455
- 2520
- 90
- 140
- 1020
- 3
- 336
- 3
- 720
- 420
- 450
- 225
- 1710
- 2
- 5
- 555
- 630
- 850
- 575
- 550
- 580
- 3
- 455
- 500
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids