Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 36 children in a class. Each child needs one pen at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 2.What do 2 geometry boxes at ₹110 each and 5 storybooks at ₹125 each cost in all (in ₹)?
- 3.What do 5 geometry boxes at ₹85 each and 3 lunch boxes at ₹250 each cost in all (in ₹)?
- 4.One school bag costs ₹475. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
- 5.How many samosas can you buy with ₹42 if one costs ₹14?
- 6.One colour pencil set costs ₹70. How much do 5 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 7.How many colour pencil sets can you buy with ₹1155 if one costs ₹105?
- 8.One badminton racket costs ₹300. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
- 9.How many storybooks can you buy with ₹960 if one costs ₹120?
- 10.There are 27 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 11.How many geometry boxes can you buy with ₹1000 if one costs ₹100?
- 12.There are 13 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 13.There are 26 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 14.One notebook costs ₹50. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
- 15.What do 5 T-shirts at ₹290 each and 5 notebooks at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 16.There are 32 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 17.How many T-shirts can you buy with ₹1300 if one costs ₹260?
- 18.There are 35 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 19.There are 35 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 20.What do 3 mangoes at ₹20 each and 2 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 21.How many pens can you buy with ₹100 if one costs ₹20?
- 22.What do 2 colour pencil sets at ₹115 each and 4 geometry boxes at ₹95 each cost in all (in ₹)?
- 23.One cricket ball costs ₹105. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 24.There are 37 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
- 25.One plate of idli costs ₹35. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
- 26.One badminton racket costs ₹460. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
- 27.What do 2 cricket balls at ₹130 each and 5 water bottles at ₹180 each cost in all (in ₹)?
- 28.One plate of idli costs ₹40. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
- 29.There are 10 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 30.There are 30 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 31.There are 29 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 32.One colour pencil set costs ₹110. How much do 7 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 33.How many school bags can you buy with ₹3425 if one costs ₹685?
- 34.What do 2 storybooks at ₹115 each and 5 water bottles at ₹205 each cost in all (in ₹)?
- 35.One cricket ball costs ₹145. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 36.One plate of idli costs ₹60. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
- 37.How many storybooks can you buy with ₹1665 if one costs ₹185?
- 38.How many footballs can you buy with ₹2520 if one costs ₹420?
- 39.There are 33 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 40.One cricket ball costs ₹125. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
Answer key
- 648
- 845
- 1175
- 1425
- 3
- 350
- 11
- 900
- 8
- 1215
- 10
- 715
- 312
- 450
- 1675
- 1600
- 5
- 1400
- 1050
- 150
- 5
- 610
- 315
- 370
- 315
- 3220
- 1160
- 360
- 400
- 1650
- 1160
- 770
- 5
- 1255
- 290
- 180
- 9
- 6
- 1155
- 375
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids