Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One pen costs ₹25. How much do 6 pens cost (in ₹)?
- 2.There are 37 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 3.How many pens can you buy with ₹69 if one costs ₹23?
- 4.There are 21 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 5.There are 13 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 6.There are 40 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 7.There are 32 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 8.What do 2 lunch boxes at ₹150 each and 4 plates of idli at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 9.One cricket ball costs ₹150. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
- 10.How many cricket balls can you buy with ₹700 if one costs ₹140?
- 11.What do 3 mangoes at ₹20 each and 4 cricket balls at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 12.One water bottle costs ₹195. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
- 13.How many colour pencil sets can you buy with ₹1150 if one costs ₹115?
- 14.What do 4 cricket balls at ₹120 each and 2 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 15.What do 3 notebooks at ₹45 each and 2 water bottles at ₹245 each cost in all (in ₹)?
- 16.What do 5 cricket balls at ₹125 each and 3 samosas at ₹12 each cost in all (in ₹)?
- 17.What do 5 cricket balls at ₹145 each and 4 colour pencil sets at ₹110 each cost in all (in ₹)?
- 18.There are 29 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 19.What do 2 mangoes at ₹40 each and 2 geometry boxes at ₹145 each cost in all (in ₹)?
- 20.One school bag costs ₹710. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
- 21.There are 39 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 22.What do 5 plates of idli at ₹45 each and 3 notebooks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 23.How many storybooks can you buy with ₹1080 if one costs ₹180?
- 24.One T-shirt costs ₹400. How much do 5 T-shirts cost (in ₹)?
- 25.What do 2 mangoes at ₹35 each and 4 plates of idli at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 26.One T-shirt costs ₹275. How much do 7 T-shirts cost (in ₹)?
- 27.There are 33 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 28.What do 3 geometry boxes at ₹125 each and 3 storybooks at ₹100 each cost in all (in ₹)?
- 29.How many samosas can you buy with ₹119 if one costs ₹17?
- 30.How many footballs can you buy with ₹3720 if one costs ₹310?
- 31.What do 4 notebooks at ₹30 each and 3 cricket balls at ₹125 each cost in all (in ₹)?
- 32.What do 4 storybooks at ₹140 each and 3 cricket balls at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 33.How many colour pencil sets can you buy with ₹700 if one costs ₹70?
- 34.There are 30 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 35.How many colour pencil sets can you buy with ₹570 if one costs ₹95?
- 36.One pen costs ₹11. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 37.How many water bottles can you buy with ₹2695 if one costs ₹245?
- 38.What do 4 geometry boxes at ₹85 each and 3 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 39.One notebook costs ₹55. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 40.How many geometry boxes can you buy with ₹550 if one costs ₹110?
Answer key
- 150
- 1110
- 3
- 357
- 455
- 1400
- 1120
- 420
- 750
- 5
- 540
- 780
- 10
- 560
- 625
- 661
- 1165
- 377
- 370
- 2840
- 546
- 375
- 6
- 2000
- 190
- 1925
- 1485
- 675
- 7
- 12
- 495
- 875
- 10
- 360
- 6
- 55
- 11
- 445
- 330
- 5
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids