← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 366 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.One pen costs ₹25. How much do 6 pens cost (in ₹)?
  2. 2.There are 37 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  3. 3.How many pens can you buy with ₹69 if one costs ₹23?
  4. 4.There are 21 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  5. 5.There are 13 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.There are 40 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  7. 7.There are 32 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  8. 8.What do 2 lunch boxes at ₹150 each and 4 plates of idli at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  9. 9.One cricket ball costs ₹150. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
  10. 10.How many cricket balls can you buy with ₹700 if one costs ₹140?
  11. 11.What do 3 mangoes at ₹20 each and 4 cricket balls at ₹120 each cost in all (in ₹)?
  12. 12.One water bottle costs ₹195. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
  13. 13.How many colour pencil sets can you buy with ₹1150 if one costs ₹115?
  14. 14.What do 4 cricket balls at ₹120 each and 2 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  15. 15.What do 3 notebooks at ₹45 each and 2 water bottles at ₹245 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.What do 5 cricket balls at ₹125 each and 3 samosas at ₹12 each cost in all (in ₹)?
  17. 17.What do 5 cricket balls at ₹145 each and 4 colour pencil sets at ₹110 each cost in all (in ₹)?
  18. 18.There are 29 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.What do 2 mangoes at ₹40 each and 2 geometry boxes at ₹145 each cost in all (in ₹)?
  20. 20.One school bag costs ₹710. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
  21. 21.There are 39 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.What do 5 plates of idli at ₹45 each and 3 notebooks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
  23. 23.How many storybooks can you buy with ₹1080 if one costs ₹180?
  24. 24.One T-shirt costs ₹400. How much do 5 T-shirts cost (in ₹)?
  25. 25.What do 2 mangoes at ₹35 each and 4 plates of idli at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  26. 26.One T-shirt costs ₹275. How much do 7 T-shirts cost (in ₹)?
  27. 27.There are 33 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  28. 28.What do 3 geometry boxes at ₹125 each and 3 storybooks at ₹100 each cost in all (in ₹)?
  29. 29.How many samosas can you buy with ₹119 if one costs ₹17?
  30. 30.How many footballs can you buy with ₹3720 if one costs ₹310?
  31. 31.What do 4 notebooks at ₹30 each and 3 cricket balls at ₹125 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.What do 4 storybooks at ₹140 each and 3 cricket balls at ₹105 each cost in all (in ₹)?
  33. 33.How many colour pencil sets can you buy with ₹700 if one costs ₹70?
  34. 34.There are 30 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.How many colour pencil sets can you buy with ₹570 if one costs ₹95?
  36. 36.One pen costs ₹11. How much do 5 pens cost (in ₹)?
  37. 37.How many water bottles can you buy with ₹2695 if one costs ₹245?
  38. 38.What do 4 geometry boxes at ₹85 each and 3 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  39. 39.One notebook costs ₹55. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  40. 40.How many geometry boxes can you buy with ₹550 if one costs ₹110?

Answer key

  1. 150
  2. 1110
  3. 3
  4. 357
  5. 455
  6. 1400
  7. 1120
  8. 420
  9. 750
  10. 5
  11. 540
  12. 780
  13. 10
  14. 560
  15. 625
  16. 661
  17. 1165
  18. 377
  19. 370
  20. 2840
  21. 546
  22. 375
  23. 6
  24. 2000
  25. 190
  26. 1925
  27. 1485
  28. 675
  29. 7
  30. 12
  31. 495
  32. 875
  33. 10
  34. 360
  35. 6
  36. 55
  37. 11
  38. 445
  39. 330
  40. 5

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids