← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 367 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 4 water bottles at ₹150 each and 3 footballs at ₹300 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.One mango costs ₹30. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
  3. 3.How many plates of idli can you buy with ₹300 if one costs ₹50?
  4. 4.One lunch box costs ₹160. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
  5. 5.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.What do 4 mangoes at ₹35 each and 4 colour pencil sets at ₹70 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.There are 19 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  8. 8.There are 15 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.What do 5 colour pencil sets at ₹80 each and 4 storybooks at ₹185 each cost in all (in ₹)?
  10. 10.There are 32 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.How many pens can you buy with ₹77 if one costs ₹11?
  13. 13.One school bag costs ₹585. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
  14. 14.One notebook costs ₹55. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  15. 15.How many footballs can you buy with ₹3520 if one costs ₹320?
  16. 16.What do 2 samosas at ₹17 each and 4 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  17. 17.What do 3 notebooks at ₹45 each and 4 geometry boxes at ₹105 each cost in all (in ₹)?
  18. 18.How many pairs of socks can you buy with ₹250 if one costs ₹50?
  19. 19.How many notebooks can you buy with ₹440 if one costs ₹40?
  20. 20.One storybook costs ₹90. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
  21. 21.One notebook costs ₹60. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  22. 22.One water bottle costs ₹225. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
  23. 23.There are 20 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.There are 26 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  25. 25.How many badminton rackets can you buy with ₹640 if one costs ₹320?
  26. 26.One notebook costs ₹30. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  27. 27.What do 2 colour pencil sets at ₹95 each and 3 geometry boxes at ₹135 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.One football costs ₹275. How much do 5 footballs cost (in ₹)?
  29. 29.There are 27 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.How many pens can you buy with ₹34 if one costs ₹17?
  31. 31.There are 15 children in a class. Each child needs one pen at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  32. 32.One T-shirt costs ₹250. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
  33. 33.One plate of idli costs ₹40. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
  34. 34.There are 12 children in a class. Each child needs one pen at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.One geometry box costs ₹105. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
  36. 36.There are 15 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.How many T-shirts can you buy with ₹1590 if one costs ₹265?
  38. 38.How many T-shirts can you buy with ₹2950 if one costs ₹295?
  39. 39.One geometry box costs ₹95. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
  40. 40.What do 5 T-shirts at ₹300 each and 5 geometry boxes at ₹100 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 1500
  2. 270
  3. 6
  4. 640
  5. 272
  6. 420
  7. 380
  8. 825
  9. 1140
  10. 1280
  11. 765
  12. 7
  13. 1170
  14. 165
  15. 11
  16. 274
  17. 555
  18. 5
  19. 11
  20. 180
  21. 300
  22. 1125
  23. 600
  24. 1560
  25. 2
  26. 120
  27. 595
  28. 1375
  29. 351
  30. 2
  31. 375
  32. 1500
  33. 160
  34. 300
  35. 945
  36. 525
  37. 6
  38. 10
  39. 190
  40. 2000

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids