Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 4 water bottles at ₹150 each and 3 footballs at ₹300 each cost in all (in ₹)?
- 2.One mango costs ₹30. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
- 3.How many plates of idli can you buy with ₹300 if one costs ₹50?
- 4.One lunch box costs ₹160. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
- 5.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 6.What do 4 mangoes at ₹35 each and 4 colour pencil sets at ₹70 each cost in all (in ₹)?
- 7.There are 19 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 8.There are 15 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 9.What do 5 colour pencil sets at ₹80 each and 4 storybooks at ₹185 each cost in all (in ₹)?
- 10.There are 32 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 11.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 12.How many pens can you buy with ₹77 if one costs ₹11?
- 13.One school bag costs ₹585. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
- 14.One notebook costs ₹55. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
- 15.How many footballs can you buy with ₹3520 if one costs ₹320?
- 16.What do 2 samosas at ₹17 each and 4 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 17.What do 3 notebooks at ₹45 each and 4 geometry boxes at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 18.How many pairs of socks can you buy with ₹250 if one costs ₹50?
- 19.How many notebooks can you buy with ₹440 if one costs ₹40?
- 20.One storybook costs ₹90. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
- 21.One notebook costs ₹60. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 22.One water bottle costs ₹225. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
- 23.There are 20 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 24.There are 26 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 25.How many badminton rackets can you buy with ₹640 if one costs ₹320?
- 26.One notebook costs ₹30. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 27.What do 2 colour pencil sets at ₹95 each and 3 geometry boxes at ₹135 each cost in all (in ₹)?
- 28.One football costs ₹275. How much do 5 footballs cost (in ₹)?
- 29.There are 27 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 30.How many pens can you buy with ₹34 if one costs ₹17?
- 31.There are 15 children in a class. Each child needs one pen at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 32.One T-shirt costs ₹250. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
- 33.One plate of idli costs ₹40. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
- 34.There are 12 children in a class. Each child needs one pen at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 35.One geometry box costs ₹105. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
- 36.There are 15 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 37.How many T-shirts can you buy with ₹1590 if one costs ₹265?
- 38.How many T-shirts can you buy with ₹2950 if one costs ₹295?
- 39.One geometry box costs ₹95. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
- 40.What do 5 T-shirts at ₹300 each and 5 geometry boxes at ₹100 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 1500
- 270
- 6
- 640
- 272
- 420
- 380
- 825
- 1140
- 1280
- 765
- 7
- 1170
- 165
- 11
- 274
- 555
- 5
- 11
- 180
- 300
- 1125
- 600
- 1560
- 2
- 120
- 595
- 1375
- 351
- 2
- 375
- 1500
- 160
- 300
- 945
- 525
- 6
- 10
- 190
- 2000
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids