Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One football costs ₹255. How much do 2 footballs cost (in ₹)?
- 2.How many water bottles can you buy with ₹925 if one costs ₹185?
- 3.One mango costs ₹25. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 4.One cricket ball costs ₹115. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
- 5.How many badminton rackets can you buy with ₹2275 if one costs ₹325?
- 6.There are 16 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 7.One storybook costs ₹150. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
- 8.How many badminton rackets can you buy with ₹3400 if one costs ₹340?
- 9.One pair of socks costs ₹90. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
- 10.One pen costs ₹19. How much do 4 pens cost (in ₹)?
- 11.One cricket ball costs ₹130. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
- 12.What do 5 plates of idli at ₹30 each and 3 pens at ₹16 each cost in all (in ₹)?
- 13.There are 24 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 14.One pair of socks costs ₹55. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
- 15.How many geometry boxes can you buy with ₹1080 if one costs ₹135?
- 16.How many footballs can you buy with ₹570 if one costs ₹285?
- 17.How many mangoes can you buy with ₹60 if one costs ₹20?
- 18.What do 2 mangoes at ₹25 each and 5 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 19.What do 4 samosas at ₹16 each and 2 cricket balls at ₹115 each cost in all (in ₹)?
- 20.How many samosas can you buy with ₹126 if one costs ₹18?
- 21.There are 39 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 22.What do 2 water bottles at ₹225 each and 4 storybooks at ₹125 each cost in all (in ₹)?
- 23.There are 28 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 24.One badminton racket costs ₹355. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
- 25.How many pairs of socks can you buy with ₹675 if one costs ₹75?
- 26.How many water bottles can you buy with ₹2000 if one costs ₹250?
- 27.How many T-shirts can you buy with ₹770 if one costs ₹385?
- 28.One samosa costs ₹16. How much do 9 samosas cost (in ₹)?
- 29.There are 21 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 30.What do 4 cricket balls at ₹105 each and 4 geometry boxes at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 31.One mango costs ₹25. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 32.How many lunch boxes can you buy with ₹1080 if one costs ₹180?
- 33.There are 32 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 34.How many T-shirts can you buy with ₹4070 if one costs ₹370?
- 35.There are 10 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 36.How many pairs of socks can you buy with ₹560 if one costs ₹80?
- 37.What do 3 water bottles at ₹195 each and 5 storybooks at ₹100 each cost in all (in ₹)?
- 38.What do 2 cricket balls at ₹140 each and 4 pairs of socks at ₹85 each cost in all (in ₹)?
- 39.How many pens can you buy with ₹85 if one costs ₹17?
- 40.What do 5 samosas at ₹20 each and 4 cricket balls at ₹140 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 510
- 5
- 150
- 575
- 7
- 480
- 300
- 10
- 630
- 76
- 780
- 198
- 840
- 440
- 8
- 2
- 3
- 200
- 294
- 7
- 1755
- 950
- 1400
- 1065
- 9
- 8
- 2
- 144
- 357
- 740
- 75
- 6
- 640
- 11
- 300
- 7
- 1085
- 620
- 5
- 660
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids