← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 374 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.One football costs ₹255. How much do 2 footballs cost (in ₹)?
  2. 2.How many water bottles can you buy with ₹925 if one costs ₹185?
  3. 3.One mango costs ₹25. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  4. 4.One cricket ball costs ₹115. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
  5. 5.How many badminton rackets can you buy with ₹2275 if one costs ₹325?
  6. 6.There are 16 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  7. 7.One storybook costs ₹150. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
  8. 8.How many badminton rackets can you buy with ₹3400 if one costs ₹340?
  9. 9.One pair of socks costs ₹90. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
  10. 10.One pen costs ₹19. How much do 4 pens cost (in ₹)?
  11. 11.One cricket ball costs ₹130. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
  12. 12.What do 5 plates of idli at ₹30 each and 3 pens at ₹16 each cost in all (in ₹)?
  13. 13.There are 24 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  14. 14.One pair of socks costs ₹55. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
  15. 15.How many geometry boxes can you buy with ₹1080 if one costs ₹135?
  16. 16.How many footballs can you buy with ₹570 if one costs ₹285?
  17. 17.How many mangoes can you buy with ₹60 if one costs ₹20?
  18. 18.What do 2 mangoes at ₹25 each and 5 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  19. 19.What do 4 samosas at ₹16 each and 2 cricket balls at ₹115 each cost in all (in ₹)?
  20. 20.How many samosas can you buy with ₹126 if one costs ₹18?
  21. 21.There are 39 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.What do 2 water bottles at ₹225 each and 4 storybooks at ₹125 each cost in all (in ₹)?
  23. 23.There are 28 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.One badminton racket costs ₹355. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
  25. 25.How many pairs of socks can you buy with ₹675 if one costs ₹75?
  26. 26.How many water bottles can you buy with ₹2000 if one costs ₹250?
  27. 27.How many T-shirts can you buy with ₹770 if one costs ₹385?
  28. 28.One samosa costs ₹16. How much do 9 samosas cost (in ₹)?
  29. 29.There are 21 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.What do 4 cricket balls at ₹105 each and 4 geometry boxes at ₹80 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.One mango costs ₹25. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
  32. 32.How many lunch boxes can you buy with ₹1080 if one costs ₹180?
  33. 33.There are 32 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  34. 34.How many T-shirts can you buy with ₹4070 if one costs ₹370?
  35. 35.There are 10 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.How many pairs of socks can you buy with ₹560 if one costs ₹80?
  37. 37.What do 3 water bottles at ₹195 each and 5 storybooks at ₹100 each cost in all (in ₹)?
  38. 38.What do 2 cricket balls at ₹140 each and 4 pairs of socks at ₹85 each cost in all (in ₹)?
  39. 39.How many pens can you buy with ₹85 if one costs ₹17?
  40. 40.What do 5 samosas at ₹20 each and 4 cricket balls at ₹140 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 510
  2. 5
  3. 150
  4. 575
  5. 7
  6. 480
  7. 300
  8. 10
  9. 630
  10. 76
  11. 780
  12. 198
  13. 840
  14. 440
  15. 8
  16. 2
  17. 3
  18. 200
  19. 294
  20. 7
  21. 1755
  22. 950
  23. 1400
  24. 1065
  25. 9
  26. 8
  27. 2
  28. 144
  29. 357
  30. 740
  31. 75
  32. 6
  33. 640
  34. 11
  35. 300
  36. 7
  37. 1085
  38. 620
  39. 5
  40. 660

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids