Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 4 mangoes at ₹35 each and 4 cricket balls at ₹135 each cost in all (in ₹)?
- 2.How many school bags can you buy with ₹3605 if one costs ₹515?
- 3.There are 20 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 4.How many water bottles can you buy with ₹280 if one costs ₹140?
- 5.How many footballs can you buy with ₹710 if one costs ₹355?
- 6.What do 5 lunch boxes at ₹195 each and 5 pairs of socks at ₹75 each cost in all (in ₹)?
- 7.There are 32 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 8.There are 40 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 9.What do 2 T-shirts at ₹240 each and 5 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 10.What do 2 pens at ₹10 each and 5 cricket balls at ₹115 each cost in all (in ₹)?
- 11.There are 39 children in a class. Each child needs one pen at ₹23. What is the total cost (in ₹)?
- 12.There are 20 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 13.How many cricket balls can you buy with ₹770 if one costs ₹110?
- 14.What do 5 colour pencil sets at ₹80 each and 2 geometry boxes at ₹100 each cost in all (in ₹)?
- 15.What do 5 plates of idli at ₹45 each and 3 storybooks at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 16.One cricket ball costs ₹135. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
- 17.There are 15 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 18.One cricket ball costs ₹100. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
- 19.One mango costs ₹40. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 20.One pen costs ₹16. How much do 8 pens cost (in ₹)?
- 21.There are 30 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 22.One T-shirt costs ₹235. How much do 8 T-shirts cost (in ₹)?
- 23.One mango costs ₹40. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 24.There are 38 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 25.What do 4 geometry boxes at ₹120 each and 3 cricket balls at ₹145 each cost in all (in ₹)?
- 26.There are 27 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 27.One water bottle costs ₹170. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
- 28.What do 3 mangoes at ₹35 each and 2 storybooks at ₹140 each cost in all (in ₹)?
- 29.What do 2 plates of idli at ₹45 each and 5 pens at ₹17 each cost in all (in ₹)?
- 30.One notebook costs ₹35. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 31.What do 2 lunch boxes at ₹230 each and 2 geometry boxes at ₹135 each cost in all (in ₹)?
- 32.How many storybooks can you buy with ₹975 if one costs ₹195?
- 33.How many pairs of socks can you buy with ₹140 if one costs ₹70?
- 34.One pen costs ₹11. How much do 4 pens cost (in ₹)?
- 35.One T-shirt costs ₹320. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
- 36.There are 15 children in a class. Each child needs one pen at ₹11. What is the total cost (in ₹)?
- 37.There are 16 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 38.One school bag costs ₹550. How much do 7 school bags cost (in ₹)?
- 39.One water bottle costs ₹230. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 40.One T-shirt costs ₹400. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
Answer key
- 680
- 7
- 700
- 2
- 2
- 1350
- 1600
- 1400
- 655
- 595
- 897
- 1000
- 7
- 600
- 540
- 675
- 240
- 600
- 280
- 128
- 570
- 1880
- 120
- 950
- 915
- 1350
- 850
- 385
- 175
- 140
- 730
- 5
- 2
- 44
- 1920
- 165
- 480
- 3850
- 1380
- 3600
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids