← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 375 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 4 mangoes at ₹35 each and 4 cricket balls at ₹135 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.How many school bags can you buy with ₹3605 if one costs ₹515?
  3. 3.There are 20 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  4. 4.How many water bottles can you buy with ₹280 if one costs ₹140?
  5. 5.How many footballs can you buy with ₹710 if one costs ₹355?
  6. 6.What do 5 lunch boxes at ₹195 each and 5 pairs of socks at ₹75 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.There are 32 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  8. 8.There are 40 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.What do 2 T-shirts at ₹240 each and 5 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  10. 10.What do 2 pens at ₹10 each and 5 cricket balls at ₹115 each cost in all (in ₹)?
  11. 11.There are 39 children in a class. Each child needs one pen at ₹23. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.There are 20 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.How many cricket balls can you buy with ₹770 if one costs ₹110?
  14. 14.What do 5 colour pencil sets at ₹80 each and 2 geometry boxes at ₹100 each cost in all (in ₹)?
  15. 15.What do 5 plates of idli at ₹45 each and 3 storybooks at ₹105 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.One cricket ball costs ₹135. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
  17. 17.There are 15 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.One cricket ball costs ₹100. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
  19. 19.One mango costs ₹40. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
  20. 20.One pen costs ₹16. How much do 8 pens cost (in ₹)?
  21. 21.There are 30 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.One T-shirt costs ₹235. How much do 8 T-shirts cost (in ₹)?
  23. 23.One mango costs ₹40. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
  24. 24.There are 38 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  25. 25.What do 4 geometry boxes at ₹120 each and 3 cricket balls at ₹145 each cost in all (in ₹)?
  26. 26.There are 27 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.One water bottle costs ₹170. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
  28. 28.What do 3 mangoes at ₹35 each and 2 storybooks at ₹140 each cost in all (in ₹)?
  29. 29.What do 2 plates of idli at ₹45 each and 5 pens at ₹17 each cost in all (in ₹)?
  30. 30.One notebook costs ₹35. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  31. 31.What do 2 lunch boxes at ₹230 each and 2 geometry boxes at ₹135 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.How many storybooks can you buy with ₹975 if one costs ₹195?
  33. 33.How many pairs of socks can you buy with ₹140 if one costs ₹70?
  34. 34.One pen costs ₹11. How much do 4 pens cost (in ₹)?
  35. 35.One T-shirt costs ₹320. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
  36. 36.There are 15 children in a class. Each child needs one pen at ₹11. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.There are 16 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  38. 38.One school bag costs ₹550. How much do 7 school bags cost (in ₹)?
  39. 39.One water bottle costs ₹230. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  40. 40.One T-shirt costs ₹400. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?

Answer key

  1. 680
  2. 7
  3. 700
  4. 2
  5. 2
  6. 1350
  7. 1600
  8. 1400
  9. 655
  10. 595
  11. 897
  12. 1000
  13. 7
  14. 600
  15. 540
  16. 675
  17. 240
  18. 600
  19. 280
  20. 128
  21. 570
  22. 1880
  23. 120
  24. 950
  25. 915
  26. 1350
  27. 850
  28. 385
  29. 175
  30. 140
  31. 730
  32. 5
  33. 2
  34. 44
  35. 1920
  36. 165
  37. 480
  38. 3850
  39. 1380
  40. 3600

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids